Stěhování severoamerických motýlů monarchů, je pro obyvatele USA vždy na podzim doslova atraktivní podívanou. Miliony pestrobarevných, oranžovo-černých motýlů se sdružují do milionových hejn a odlétají na tisíce kilometrů dlouhou cestu na jih. Jejich konečnou stanicí je ponejvíce Mexiko, někteří línější jedinci zůstávají už i na jihu Kalifornie.
Tito motýli jsou 7.5 až 10 centimetrů velcí. Jejich letní generace se dožívá až čtyř týdnů, ta přezimující na jihu až osmi měsíců.
Příroda je mocná čarodějka
Motýli monarchové jsou však hojní i na Havaji, v Kostarice, v oblasti jižní Floridy či v Portoriku. Tito jižní bratříčci severoamerických monarchů se ale nemusí na zimu nikam stěhovat. Mají totiž teploučko po celý rok. Vědci se oběma těmto druhům motýlů podívali blíže na zoubek, či spíše na křídla a zjistili, že příroda je opravdu mocná čarodějka. Stěhovavý druh motýlů má totiž delší křídla. To samozřejmě výrazně mění jejich letové vlastnosti a umožňuje jim překonávat tisíce kilometrů při cestě na jih.
Počet motýlů klesá
Moudrá příroda se však nespokojila s úpravou křídel stěhovavých monarchů, ale upravila i jejich tvar a stavbu těla, které dokáže na dlouhý let pobrat více tukových zásob. To jim umožní nejen přežít cestu, ale i pět měsíců přezimování v Mexiku.
Vědci však také varují, že počet stěhujících se motýlů rok od roku klesá a vzhledem ke zhoršujícímu se životnímu prostředí mohou o tento každoroční fenomén Američané jednou přijít.
Motýlům zvoní hrana
V České republice je kriticky ohroženo celých 50% motýlů z celkového počtu 142 druhů, které se u nás vyskytují. Tak už se v přírodě nesetkáte například se žluťáskem barvoměnným, jasoněm červenookým či s bělopáskem hrachorovým. Příčiny jsou známé. Je to především intenzívní hospodaření na půdách, kde byly dříve pastviny, zmizely meze a úhory i kvetoucí louky. Na těch, které zbyly, se provádí předčasné sečení trávy, což má za následek likvidaci celého potomstva motýlů. Další desítky druhů mají na kahánku a brzy si je budeme prohlížet jen na obrázcích.