V pralesích Vietnamu a Laosu podle podledních zpráv stále přežívá tajemný tur saola, který bývá pro svou obrovskou vzácnost přezdívaný „asijský jednorožec“. Místním vesničanům se tohoto velevzácného tvora podařilo odchytit v divoké přírodě.
Když v roce 1992 získali na vietnamském tržišti zoologové lebku s rohy, nevěřili svým očím. Tyto kosterní zbytky zjevně patřily velkému zvířeti, které ještě nikdy žádný vědec nespatřil. Intenzivní pátrání brzy přineslo své ovoce a v pralesích rezervace Vu Quang v severním Vietnamu byl odchycen první exemplář tohoto převzácného tvora, kterého média brzy překřtila na „asijského jednorožce“ (i když mají stejně jako ostatní sudokopytníci „rohy“ ve skutečnosti dva). Biologům se podařilo určit, že se jedná o antilopě podobného tura, jehož nejbližšími žijícími příbuznými jsou asijští buvoli arni.
Vše, co o jejich životě dnes víme, pochází z pozorování jedné jediné samice, která žila v zajetí v jedné z vietnamských zoologických zahrad. Poté, co tento exemplář uhynul, už žádný saola v jiné zoo na světě k vidění není. Ani ve volné přírodě tohoto tvora dlouho nikdo nespatřil – pouze v roce 1999 se podařilo nastražené fotografické pasti pořídit jeho snímky. Nedávný objev živého saoly v Laosu nedaleko hranic s Vietnamem bylo proto pro vědu velkým povzbuzení. Laosští venkované saolu nejen viděli, ale dokonce chytili a přivezli do vesnice. To se bohužel ukázalo jako velmi neprozíravé – v důsledku držení v zajetí zvíře do několika dnů uhynulo. Vědci jejich počet ve volné přírodě odhadují na stovky kusů, ty méně optimistické odhady však počítají pouze s několika desítkami.