Domů     Medicína
Nové kontaktní čočky umožňují vidění ve tmě i se zavřenýma očima

Kontaktní čočky, za jejichž vynálezem stojí český vědec Otto Wichterle, pomáhají korigovat zrakové vady už od 60. let 20. století. Nyní vědci vyvinuli nových druh čoček, který umožňuje vidění vlnových délek blízkých infračervenému světlu, ty by mohly mimo jiné pomáhat barvoslepým lidem opět vidět barvy..

Neurovědci z Čínské univerzity vědy a techniky vytvořili kontaktní čočky využívající nanočástice, které vyzařují světlo ve viditelném spektru díky předchozí absorpci světla na jiné frekvenci. Umožňují tak svým uživatelům vidět infračervené vlnové délky, které jsou jinak lidskému oku neviditelné.

Na rozdíl od tradičních brýlí pro noční vidění však nevyžadují zdroj energie. „Náš výzkum otevírá potenciál pro neinvazivní nositelná zařízení, která lidem poskytnou ‚supervidění‘,“ uvádí hlavní autor studie, neurovědec Tian Xue.

Lepší než brýle pro noční vidění

Klasické brýle pro noční vidění, poprvé použité v bojích druhé světové války, využívají elektronický zesilovač obrazu k přeměně fotonů viditelného světla nebo vlnových délek blízkých infračervenému světlu na elektrony.

Tyto elektrony jsou poté směrovány na luminiscenční stínítko, které září zeleně. Tyto brýle obvykle potřebují zdroj energie, kvůli čemuž jsou poměrně objemné. Infračervené brýle zase nedokáží přesně rozlišit světlo v celém rozsahu, zejména u delších vlnových délek.

WikiCommons by Koalorka

Oba problémy řeší nové kontaktní čočky. Pro jejich vytvoření vložili vědci nanočástice do flexibilních, netoxických polymerů, které se obvykle používají při výrobě měkkých kontaktních čoček. Nanočástice, sestávající z fluoridu sodno-gadoničitého (NaGdF4), luminiscenčního ytterbia, erbia a zlata, absorbují fotony záření blízkého infračervenému rozsahu vlnových délek od 800 do 1600 nanometrů, než je znovu vyzáří, tentokrát však jako viditelné světlo o vlnové délce 380 až 750 nanometrů.

Schopnost vidět infračervené světlo

Nejprve vědci čočky testovali na myších. Když je měly, preferovaly myši tmavé boxy před těmi osvětlenými infračerveným světlem, zatímco myši bez čoček neprojevily žádnou preferenci. Myši jsou přitom soumrační tvorové, kteří se obvykle drží na tmavých místech, aby se vyhnuli predátorům.

Zornice myší s čočkami se navíc v přítomnosti zdrojů infračerveného světla zúžily a skeny mozku ukázaly, že u nich došlo k aktivaci centra pro zpracování zrakových vjemů.

Poté došlo k testování čoček u lidí. Ti díky nim dokázali vnímat mihotavé infračervené světlo a zachytit jeho směr, přičemž schopnost vnímání tohoto světla se zintenzivnila, když testované subjekty zavřely oči.

„Zjistili jsme, že když subjekt zavře oči, je schopen tyto mihotavé informace přijímat ještě lépe, protože infračervené světlo proniká zavřeným víčkem efektivněji než viditelné světlo, takže je zde menší rušení viditelným světlem,“ vysvětluje Xue.

Naděje pro barvoslepé

Následně vědci nahradili nanočástice vložené do čoček jejich modifikovanými verzemi, které mapovaly specifické části blízkého infračerveného spektra na modrou, zelenou a červenou. Výzkumníci naznačili, že toto vylepšení by mohlo pomoci barvoslepým lépe vnímat barvy.

„Přeměnou červeného viditelného světla na něco jako zelené viditelné světlo by tato technologie mohla zviditelnit neviditelné pro barvoslepé,“ řekl Xue.

Navzdory těmto slibným pokrokům je před uvedením čoček na trh zapotřebí jejich dalšího vylepšení. V současné době zachycují pouze světlo vyzařované LED zdroji, které jsou neuvěřitelně jasné, takže vědci budou muset zvýšit citlivost čoček, aby zachycovaly i světlo s nižší intenzitou.

Blízkost čoček k sítnici jim také může bránit v detekci jemnějších detailů, proto vědci vyvinuli systém nositelných brýlí pro pozorování objektů ve vyšším rozlišení.

Zdroj: LiveScience

Foto: Pixabay,WikiCommons
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz