Domů     Objevy
Průlom ve světě napájeném bateriemi, elastická baterie má konzistenci zubní pasty

Mnoho moderních přístrojů by nemohlo fungovat bez baterií, které jim dodávají elektrickou energii. Tradiční baterie čelí kompromisu mezi velikostí/flexibilitou a výkonem. To se rozhodli změnit vědci z Laboratoře organické elektroniky univerzity ve švédském Linköpingu.

Těm se podařilo vyvinout elastickou baterií, která by mohla být průlomem na poli nositelných technologií, chytrých lékařských přístrojů i robotiky..

„Baterie jsou největší součástí veškeré elektroniky,“ říká Aiman Rahmanudin, který stál v čele vývoje elastické baterie. „Dnes jsou pevné a poměrně objemné. Ale s měkkou a přizpůsobivou baterií neexistují žádná konstrukční omezení.

Lze ji integrovat do elektroniky zcela odlišným způsobem a přizpůsobit uživateli,“ dodává. Jeho týmem vyvinutou baterii lze natahovat a ohýbat bez ztráty energie, a to díky použití materiálů, které dokáží udržet a vést záporné a kladné náboje k napájení zařízení bez ohledu na jejich energetickou náročnost.

Pružná baterie pro nové technologie

„Textura trochu připomíná zubní pastu,“ vysvětluje Rahmanudin, který působí jako odborný asistent na Linköpingské univerzitě. „Materiál lze například použít v 3D tiskárně k tvarování baterie dle libosti.

To otevírá prostor pro nový typ technologie“ doplňuje vědec. Aby odborníci vytvořili svůj návrh, přepracovali aktivní složky, spojovací části a svorky, které tvoří baterii. Aktivní složky katod (kladné náboje) a anod (záporné náboje) jsou vyrobeny z modifikovaného ligninu, organického materiálu.

Linköping University by Thor Balkhed

Spojení neboli kladné a záporné svorky baterie jsou stále kovové, ale jsou vyrobeny z nanografitu a stříbrných nanodrátů, které jsou dostatečně malé, aby zůstaly flexibilní spolu se zbytkem baterie. „Studie z Linköpingské univerzity demonstruje průlomový přístup k návrhu baterií,“ domnívá se Pragathi Darapaneniová, vedoucí inženýrka vývoje produktů ve společnosti Schaeffler Asia.

„Využitím tekutých elektrod vědci vytvořili baterii, která si zachovává funkčnost a zároveň je deformovatelná. To by mohlo vést k významnému pokroku v návrhu nositelných a implantabilních zařízení,“ myslí si vědkyně.

Pokrok na poli nositelných a implatabilních zařízení

Mezi potenciální aplikace tohoto objevu patří inzulínové pumpy, kardiostimulátory a naslouchátka, spolu s elektronickými textiliemi obsahujícími elektroniku v oděvech, které se přizpůsobí tělu uživatele, a měkkou robotikou, která umožňuje robotům plynulé ohýbání a naklánění.

Ve své studii, publikované 11. dubna v časopise Science Advances, výzkumníci uvedli, že baterii založili na vodivých plastech (konjugovaných polymerech) a ligninu, což je vedlejší produkt při výrobě papíru.

Baterii lze nabíjet a vybíjet více než 500krát a stále si zachová svůj výkon. Lze ji také natáhnout na dvojnásobnou délku a bude fungovat stejně dobře. Zatím je její koncept ověřen při napětí 0,9 voltu, zatímco většina běžných článků funguje při napětí 1,5 voltu.

Vědci proto hledají chemické sloučeniny, které by rozšířily její napěťové možnosti. „I když jsou pružné baterie slibné, musí být vyhodnoceny z hlediska potenciálních rizik a musí se zajistit, aby použité materiály byly netoxické a bezpečné pro dlouhodobý kontakt s lidskou kůží,“ upozorňuje Darapaneniová.

Zdroj: LiveScience

Foto: Linköping University, Pixabay
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce. Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie. Když spolupráce […]
Objevy Vesmír 29.5.2025
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu měsíčního […]
Objevy Příroda 29.5.2025
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy.   Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz