Domů     Příroda
Legendárním „ženám potápěčkám“ z jihokorejského ostrova Čedžu pomáhají geny
WikiCommons

Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek.

Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich těla potápění do chladu desetimetrových hloubek přizpůsobila?.

Tatum Simonson, genetik a fyziolog z Kalifornské univerzity v San Diegu, studuje genetiku a fyziologii lidí, kteří žijí ve vysokohorských oblastech, kde je hladina atmosférického kyslíku nižší než na hladině moře.

Jejich těla se této skutečnosti přizpůsobila, a to zvýšením transportu kyslíku v tepnách a vyšším okysličováním tkání. „Různé zdravotní stavy, včetně srdečních a plicních onemocnění, mohou také uvést tělo do hypoxického stavu,“ dodává Simonson. Pozornosti vědců neunikli ani příslušníci etnika Bajau, kteří žijí v Indonésii.

Přezdívá se jim mořští nomádi, protože naprostou většinu života tráví na moři, na obytných lodích, a živí se prakticky jen rybami a škeblemi. Ty loví z mořských hlubin, jsou schopni se potopit až do hloubky 70 metrů bez použití moderních přístrojů.

Když vědci prozkoumali genom 59 příslušníků etnika Bajau, zjistili, že se liší mutacemi na minimálně 25 místech. Odlišný je u nich například gen PDE10A, který určuje velikost sleziny. Větší slezina pomáhá etniku Bajau stát se lepšími potápěči.

Při ponoru se totiž tělo snaží využít veškerý dostupný kyslík, k čemuž slouží i stlačování sleziny.

Dlouhá tradice žen – potápěček

Melissa Illardová, genetička z University of Utah, se nyní zaměřila na další skupinu, která se pravidelně vyrovnává s hypoxií. Jedná se o hänjo neboli „mořské ženy“, legendární potápěčky z jihokorejského ostrova Čedžu.

Zatímco příslušníci etnika Bajau se potápí do vody, která má teplotu asi 26,7°C, tyto ženy musí zvládnout ponor do vody o teplotě pouhých 12,8 °C, což jim může způsobit podchlazení. Illardovou zajímalo, k jakým genetickým mutacím, které jim pomáhají se s těmito náročnými podmínkami vyrovnat, došlo u těchto žen.

Potápěčská tradice se na ostrově Čedžu datuje už od roku 434 n. l. Zpočátku se jednalo pouze o mužskou práci, ale v 17. století už se hovoří i o ženách-potápěčkách, zřejmě kvůli nedostatku mužů pro tuto práci.

Děvčata začínají s potápěním už v 11 letech věku v plytké vodě, postupně se pak vydávají do větších hloubek. Až po sedmi letech trénování jsou považovány za hänjo. Dech dokáží zadržet až na tři minuty a ponořit se do hloubky přesahující deset metrů, kde jim hrozí nebezpečí v podobě medúz a žraloků.

Menší citlivost na chlad

Dříve tyto ženy využívaly bavlněné „plavky“, které jim v zimě umožňovaly pobývat ve vodě asi hodinu, poté se 3 až 4 hodiny ohřívaly u ohně, aby se následně opět vydaly na lov mušlí, chobotnic, ježovek a dalších mořských tvorů.

V létě mohly lovit až 3 hodiny bez přestávky. S neoprenovou kombinézou mohou nyní zůstat ve vodě po dobu 5 až 6 hodin, a to v zimě i v létě. Loví asi 90 dní v roce a v této praxi pokračují, i když dosáhnou osmdesátky, přičemž některé si nedají pauzu ani během těhotenství.

WikiCommons by karendotcom127 from New York

V rámci studie porovnala Ilardová genetiku 30 ženských potápěček hänjo s genetikou 30 žen z ostrova Čedžu, které se potápění nevěnují, a dále 31 žen z pevninské Jižní Koreje. Ženy z ostrova Čedžu, ať už se potápěly nebo ne, sdílely genetickou výbavu, ta se ovšem výrazně lišila od jejich příbuzných z pevniny.

U žen z Čedžu se lišil gen pro sarkoglykan zeta, protein spojený s citlivostí na chlad. Ten se nachází v hladkých svalech, jako jsou ty zapojené do krevního oběhu, kterým umožňuje pohyb, jenž nejde ovládat vůlí.

Rovněž ovlivňuje bolest z chladu, jakou člověk cítí, když ponoří ruku do ledové vody. To zřejmě vysvětluje toleranci těchto žen ke studené vodě.

Nižší diastolický krevní tlak

Asi třetina žen z Čedžu – potápěček i nepotápěček – nesla genovou variantu kódující protein zvaný receptor Fcγ IIA. Pro srovnání, tuto variantu neslo pouze 7 % žen z pevniny. Tento protein pomáhá regulovat, jak svaly ve výstelce cév reagují na zánět.

Vědci se domnívají, že pokud tato varianta pomáhá omezit zánětlivé účinky v cévách, může snižovat diastolický krevní tlak. Při ponoru se diastolický tlak zvyšuje, ale díky genové variantě receptoru Fcγ IIA byl u žen z Čedžu během ponoru výrazně nižší než u účastnic z pevniny.

Zřejmě má tato mutace chránit obyvatele ostrova před komplikacemi spojenými s hypertenzí vyvolanou potápěním.

Obě tyto genové varianty se vyskytovaly i u nepotápěček, neboť historie potápění je na ostrově tak dlouhá, že i tyto ženy byly potomky potápěčů. Jiné rozdíly pak byly způsobeny spíše tréninkem než genetikou.

Například u jedné z žen klesla tepová frekvence o více než 40 tepů za minutu za pouhých 15 sekund, u jiných ne. „Pochopení způsobů, jakými se různé populace adaptují a aklimatizují na extrémní podmínky, by mohlo potenciálně pomoci nastínit strategie, které by lidem pomohly vyrovnat se s podmínkami, jež by mohla vyvolat změna klimatu,“ myslí si Cara Ocobocková , bioložka a antropoložka z University of Notre Dame, která se na studii nepodílela.

Zdroj: LiveScience

Foto: WikiCommons
Zdroje informací: LiveScience
Související články
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
Sběratel kostí je detektivní román Jeferyho Deavera, v němž ochrnutý kriminalista Lincoln Rhyme vypomáhá s případem vraha, který je fascinován kostmi svých obětí, jež sbírá. Obdobně si počíná i housenka můry rodu Hyposmocoma, která žije na Havaji. Ta si vytváří pouzdro z odhozených částí těla pavouka, v jehož blízkosti přebývá, a zbytků jeho kořisti. Proč […]
Carl Sagan nazval naši planetu, zachycenou z opačného konce sluneční soustavy, „bledě modrou tečkou“. Astronautovi Jamesu Irwinovi připomínala „vánoční ozdobu zavěšenou v temnotě vesmíru“ a Neilovi Armstrongovi zase „malý hrášek“, který dokázal z povrchu Měsíce zakrýt palcem… I když z vesmíru se Země jeví jako fascinující místo, pravé divy se odehrávají teprve pod pokličkou. Obaluje Zemi jako […]
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz