Domů     Příroda
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Veronika Tyrková 19.3.2025

Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody.

Jeho význam byl dokonce oceněn zapsáním na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Tradice sokolnictví sahají až do starověku, kdy se lov s dravými ptáky rozšířil z Asie do Evropy. Ve středověku byl tento způsob lovu v českých zemích prestižní záležitostí a těšil se velké oblibě mezi šlechtou.

Karel IV., velký obdivovatel sokolnictví, podporoval chov dravců a šíření této dovednosti mezi aristokracií.

S úpadkem šlechty v novověku zájem o sokolnictví klesal, ale v 19. století zažilo nový rozmach. Dnes sokolnictví neslouží jen lovu, ale také ochraně biodiverzity a biologické regulaci škůdců, například na letištích nebo v zemědělství.

Sokolníci a jejich dravci

Moderní sokolníci chovají a cvičí celou řadu dravých ptáků. Mezi nejčastěji využívané patří sokoli, orli, jestřábi a káňata. Výcvik vyžaduje velkou trpělivost a respekt k přirozenému chování ptáků.

Každý dravec má specifické vlastnosti a schopnosti, které ovlivňují jeho použití a výcvik.

Jedním z důležitých aspektů sokolnictví je i přirozená selekce. Dravci se učí lovit pouze slabé nebo nemocné jedince, čímž přispívají k rovnováze ekosystému.

Sokolnictví v moderní době

Dnes už sokolnictví neslouží pouze k lovu, ale využívá se i pro jiné účely. Dravci pomáhají například při ochraně letišť, kde snižují riziko střetů letadel s ptáky. Ve městech regulují populace holubů a dalších nežádoucích druhů.

Velkou roli hraje také osvěta. Sokolníci často předvádějí ukázky svých dovedností na veřejných akcích a ve školách, čímž pomáhají přibližovat starobylý způsob lovu široké veřejnosti.

Odkaz minulosti pro budoucnost

Jedním z významných center sokolnického vzdělávání je Škola sokolnictví Jana Marka ve Velké Dobré u Kladna. Její zakladatel, zkušený sokolník Jan Marek, se sokolnictví věnuje od dětství a zasvětil mu celý život.

Škola nabízí komplexní výuku, která zahrnuje praktické dovednosti v práci s dravci, ale také studium jejich biologie, historie sokolnictví a moderních metod ochrany přírody.

Studium trvá obvykle pět let a jeho cílem je připravit studenty na složení sokolnických zkoušek. Kromě tradičního lovu se škola zaměřuje i na zooterapii a využití dravců v kontaktu s autistickými dětmi či seniory.

„Sokolnictví je čistý svět, ve kterém nemůže být ani lež, ani přetvářka. Člověk se učí respektu k přírodě a buduje hluboké pouto se svým dravcem,“ říká Jan Marek.

Autor: Jiří Lukša

Foto: FOTO: David Friel / Creative Commons / CC BY 2.0
Zdroje informací: Klub sokolníků ČMMJ, nulk.cz, sokolnictvi.net
Související články
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz