Domů     Příroda
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Veronika Tyrková 19.3.2025

Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody.

Jeho význam byl dokonce oceněn zapsáním na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Tradice sokolnictví sahají až do starověku, kdy se lov s dravými ptáky rozšířil z Asie do Evropy. Ve středověku byl tento způsob lovu v českých zemích prestižní záležitostí a těšil se velké oblibě mezi šlechtou.

Karel IV., velký obdivovatel sokolnictví, podporoval chov dravců a šíření této dovednosti mezi aristokracií.

S úpadkem šlechty v novověku zájem o sokolnictví klesal, ale v 19. století zažilo nový rozmach. Dnes sokolnictví neslouží jen lovu, ale také ochraně biodiverzity a biologické regulaci škůdců, například na letištích nebo v zemědělství.

Sokolníci a jejich dravci

Moderní sokolníci chovají a cvičí celou řadu dravých ptáků. Mezi nejčastěji využívané patří sokoli, orli, jestřábi a káňata. Výcvik vyžaduje velkou trpělivost a respekt k přirozenému chování ptáků.

Každý dravec má specifické vlastnosti a schopnosti, které ovlivňují jeho použití a výcvik.

Jedním z důležitých aspektů sokolnictví je i přirozená selekce. Dravci se učí lovit pouze slabé nebo nemocné jedince, čímž přispívají k rovnováze ekosystému.

Sokolnictví v moderní době

Dnes už sokolnictví neslouží pouze k lovu, ale využívá se i pro jiné účely. Dravci pomáhají například při ochraně letišť, kde snižují riziko střetů letadel s ptáky. Ve městech regulují populace holubů a dalších nežádoucích druhů.

Velkou roli hraje také osvěta. Sokolníci často předvádějí ukázky svých dovedností na veřejných akcích a ve školách, čímž pomáhají přibližovat starobylý způsob lovu široké veřejnosti.

Odkaz minulosti pro budoucnost

Jedním z významných center sokolnického vzdělávání je Škola sokolnictví Jana Marka ve Velké Dobré u Kladna. Její zakladatel, zkušený sokolník Jan Marek, se sokolnictví věnuje od dětství a zasvětil mu celý život.

Škola nabízí komplexní výuku, která zahrnuje praktické dovednosti v práci s dravci, ale také studium jejich biologie, historie sokolnictví a moderních metod ochrany přírody.

Studium trvá obvykle pět let a jeho cílem je připravit studenty na složení sokolnických zkoušek. Kromě tradičního lovu se škola zaměřuje i na zooterapii a využití dravců v kontaktu s autistickými dětmi či seniory.

„Sokolnictví je čistý svět, ve kterém nemůže být ani lež, ani přetvářka. Člověk se učí respektu k přírodě a buduje hluboké pouto se svým dravcem,“ říká Jan Marek.

Autor: Jiří Lukša

Foto: FOTO: David Friel / Creative Commons / CC BY 2.0
Zdroje informací: Klub sokolníků ČMMJ, nulk.cz, sokolnictvi.net
Související články
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz