Domů     Medicína
Rezistentní bakterie šíří v nemocnicích i mouchy

Vědci z Nigérie ve spolupráci s odborníky z Ineos Oxford Institute for antimicrobial research (IOI) zjistili, že mouchy přítomné v afrických nemocnicích přenášejí bakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům, a to dokonce i vůči lékům poslední záchrany..

Antimikrobiální rezistence (AMR), při níž si patogenní organismy, jako jsou viry a bakterie, vyvinou odolnost vůči lékům používaným k jejich potlačení, je celosvětovou hrozbou. Podle předpovědí zabije AMR do konce roku 2050 více než 39 milionů lidí.

Nemocnice jsou prostředím, ve kterém se odolným bakteriím obzvláště daří. Největší nebezpečí pak přináší AMR tam, kde leží nejtěžší pacienti, to znamená na jednotky intenzivní péče či hematoonkologická pracoviště, kde se antibiotika nasazovat musí.

Nemocnice jsou pro rezistentní bakterie ráj

Bez jejich preventivního nasazení by nebylo možné provádět transplantace, ale ani běžné chirurgické zákroky. Ovšem nozokomiální, tedy s pobytem v nemocnici související, nákazy jsou vážným problémem, který má na svědomí nejvíce úmrtí na následky rezistentních nákaz.

Pokud má v sobě pacient, oslabený lékařským výkonem, jedinou rezistentní bakterii, kterou se nakazí v nemocnici, nebo se již vyskytuje v jeho těle, nasazením antibiotik, vůči kterým je tato bakterie odolná, dojde k vybití neodolných bakterií, které tuto odolnou držely na uzdě, a v organismus se rozvine infekce.

Následně dochází k přenosu nákazy na další pacienty. Nyní vědci zjistili, že k šíření těchto bakterií v nemocnicích přispívají i mouchy. Vědci z IOI spolupracovali s výzkumníky v Nigérii na sběru 1396 much z osmi nemocnic v šesti městech pomocí lepivých pastí.

Testy odhalily, že mouchy nesly 17 různých druhů bakterií, včetně Staphylococcus aureus, běžné příčiny bakteriálních infekcí. Velká část odebraných bakterií pak měla geny spojené s antimikrobiální rezistencí.

Mouchy jako vektor šíření infekce

„Zjištění ukázala, že mouchy mohou být vektory šíření antimikrobiální rezistence v nemocnicích v tropických zemích s nízkými a středními příjmy, kde jsou ‚hojné‘,“ říká ke zjištěním doktorka Chioma Achiová, vedoucí projektu.

A dodává: „Mouchy jsou koprofágni, žerou výkaly. Nakažené mouchy šíří infekci trusem, který další mouchy pozřou a pak jím infikují nejrůznější povrchy, na které sedají, například nemocniční postele, madla, potraviny a podobně. Může se jednat o faktor šíření infekce.“.

Doktorka Kirsty Sandsová, vědecká vedoucí v Ineos Oxford Institute for antimicrobial research a spoluautorka článku, uvedla, že zjištění „naznačují, že mouchy cirkulující v nemocničních odděleních by mohly představovat hrozbu pro pacienty, kteří jsou během pobytu zranitelní vůči infekci, zvláště když na ně mouchy běžně sedají“.

Jen v Nigérii bylo v roce 2019 evidováno 263 400 úmrtí spojených s AMR. Další výzkum, provedený v pákistánské nemocnici, spojuje s šířením rezistentních bakterií vedle much i mravence, pavouky a šváby.

Zdroj: The Guardian, IOI.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian, IOI
Štítky:
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz