Domů     Historie
Záhada účelu Stonehenge rozluštěna?
Martin Janda 22.12.2024

Komplex menhirů Stonehenge v jižní Anglii, byť svého druhu zdaleka není jediný, nepřestává fascinovat jak vědce, tak širokou veřejnost. Zejména jeho účel zůstává tak trochu záhadou. Odhalení původu oltářního kamene, který pochází až ze Skotska, možná do této záhady přináší nové světlo..

Astronomická observatoř, nekropolis, sluneční kult, léčebné místo, symbol moci a prestiže, to je jen částečný výčet hypotéz, které se účelem Stonehenge zaobírají.

Nyní profesor britské pozdní prehistorie na University College London Mike Parker Pearson navrhuje další vysvětlení.

Podle něj je Stonehenge postaveno výslovně proto, aby sjednotilo rané zemědělské komunity na celém ostrově Británie v době kulturního napětí. A onen oltářní kámen, jehož původ je až v severním Skotsku, mohl jako dar nebo znamení politického spojenectví.

Parker Pearson zdůrazňuje, že přestože je stavba z mnoha důvodů jedinečná, žádná jiná památka v Británii nebo Irsku z té doby není vystavena z kamenů, které byly přivezeny z tak obrovské vzdálenosti. Vždyť ze Salisburské pláně, kde Stonehenge stojí, je to do severního Skotska, odkud kámen pochází, je to 700 kilometrů.

Navíc, jiné části stavby pocházejí například z Walesu. „Není to chrám, není to ani kalendář, není to ani observatoř,“ konstatuje vědec. To, že Stonehenge odráží letní a zimní slunovrat, může znamenat jen to, že jeho výstavba mohla být inspirována staršími komplexy, jako je Newgrange v údolí Boyne v Irsku.

Archeologové se domnívají, že oltářní kámen mohl být instalován kolem roku 2500 př. n. l., tedy zhruba v době, kdy byl Stonehenge přestavován ze své původní podoby. Bylo to období překotných kulturních změn , kdy do Británie mířila migrační vlna z kontinentální Evropy.

„Zřejmě došlo k nějaké interakci a k prvním kontaktům,“ uvádí archeolog Parker Pearson. „Právě tehdy vzniká Stonehenge v jeho nejznámější podobě. Možná šlo o pokus, jak tento kontakt proměnit v katalyzátor pro druhou, impozantní fázi stavby.

Možná chtěli pomocí Stonehenge symbolicky sjednotit nové příchozí s původním obyvatelstvem. A možná bylo vše úplně jinak.“.

Genetický výzkum ukazuje, že noví obyvatelé britských ostrovů ty původní postupně vytlačili. Přesto Stonehenge neztratilo svůj význam. „Stonehenge bylo přijato i novými obyvateli, jejichž potomci se nakonec stali dominantní populací Británie,“ dodává Parker Pearson.

Foto: Wikimedia
Zdroje informací: University College London, The Guardian
Související články
Historie Zajímavosti 20.12.2024
Neandertálci jsou dnes považováni za naše nejbližší příbuzné, víme dokonce, že docházelo ke křížení mezi nimi a ranými Homo sapiens. Před 34 000 lety však došlo k jejich vyhynutí. Odborníci se snaží nalézt odpověď na otázku, co za tím stálo. Možností je mnoho, za některými z nich pak stojí naši předchůdci. Jak velký podíl na […]
Historie Zajímavosti 17.12.2024
Leonardo da Vinci byl malíř, sochař, architekt, spisovatel, anatom, geolog, astronom, botanik, vynálezce, inženýr a vědec, zkrátka nadaný renesanční všeuměl. Je považován za jednoho z největších umělců všech dob a oslavován pro svoji technologickou vynalézavost i vědeckou genialitu. Jeho díla jsou nyní k vidění v londýnské Královské akademii umění. Výstava děl Leonarda da Vinci, Michelangela […]
Historie Příroda 14.12.2024
Poté, co moderní lidé opustili Afriku, setkali se a mísili se i s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé žijící mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA. O genetice prvních migrantů v Evropě a o načasování jejich mísení s neandertálci se však ví jen málo. Nové poznatky přináší studie, […]
Historie Zajímavosti 10.12.2024
Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii, ukazují, že nesloužily k loupání plodin, ale spíše k pečení chleba podobného dnešní focaccie. Neolitická revoluce, při které lidé začali cíleně pěstovat plodiny, včetně obilí, […]
Historie 30.11.2024
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, které byly pravděpodobně součástí magických obřadů spojených s plodností. Když nizozemský kurátor zaměřený na řecko-římské exponáty Branko van Oppen de Ruiter začal pracovat pro Muzeum umění v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz