Domů     Historie
Záhada účelu Stonehenge rozluštěna?
Martin Janda 22.12.2024

Komplex menhirů Stonehenge v jižní Anglii, byť svého druhu zdaleka není jediný, nepřestává fascinovat jak vědce, tak širokou veřejnost. Zejména jeho účel zůstává tak trochu záhadou. Odhalení původu oltářního kamene, který pochází až ze Skotska, možná do této záhady přináší nové světlo..

Astronomická observatoř, nekropolis, sluneční kult, léčebné místo, symbol moci a prestiže, to je jen částečný výčet hypotéz, které se účelem Stonehenge zaobírají.

Nyní profesor britské pozdní prehistorie na University College London Mike Parker Pearson navrhuje další vysvětlení.

Podle něj je Stonehenge postaveno výslovně proto, aby sjednotilo rané zemědělské komunity na celém ostrově Británie v době kulturního napětí. A onen oltářní kámen, jehož původ je až v severním Skotsku, mohl jako dar nebo znamení politického spojenectví.

Parker Pearson zdůrazňuje, že přestože je stavba z mnoha důvodů jedinečná, žádná jiná památka v Británii nebo Irsku z té doby není vystavena z kamenů, které byly přivezeny z tak obrovské vzdálenosti. Vždyť ze Salisburské pláně, kde Stonehenge stojí, je to do severního Skotska, odkud kámen pochází, je to 700 kilometrů.

Navíc, jiné části stavby pocházejí například z Walesu. „Není to chrám, není to ani kalendář, není to ani observatoř,“ konstatuje vědec. To, že Stonehenge odráží letní a zimní slunovrat, může znamenat jen to, že jeho výstavba mohla být inspirována staršími komplexy, jako je Newgrange v údolí Boyne v Irsku.

Archeologové se domnívají, že oltářní kámen mohl být instalován kolem roku 2500 př. n. l., tedy zhruba v době, kdy byl Stonehenge přestavován ze své původní podoby. Bylo to období překotných kulturních změn , kdy do Británie mířila migrační vlna z kontinentální Evropy.

„Zřejmě došlo k nějaké interakci a k prvním kontaktům,“ uvádí archeolog Parker Pearson. „Právě tehdy vzniká Stonehenge v jeho nejznámější podobě. Možná šlo o pokus, jak tento kontakt proměnit v katalyzátor pro druhou, impozantní fázi stavby.

Možná chtěli pomocí Stonehenge symbolicky sjednotit nové příchozí s původním obyvatelstvem. A možná bylo vše úplně jinak.“.

Genetický výzkum ukazuje, že noví obyvatelé britských ostrovů ty původní postupně vytlačili. Přesto Stonehenge neztratilo svůj význam. „Stonehenge bylo přijato i novými obyvateli, jejichž potomci se nakonec stali dominantní populací Británie,“ dodává Parker Pearson.

Foto: Wikimedia
Zdroje informací: University College London, The Guardian
Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz