Domů     Historie
Záhada účelu Stonehenge rozluštěna?
Martin Janda 22.12.2024

Komplex menhirů Stonehenge v jižní Anglii, byť svého druhu zdaleka není jediný, nepřestává fascinovat jak vědce, tak širokou veřejnost. Zejména jeho účel zůstává tak trochu záhadou. Odhalení původu oltářního kamene, který pochází až ze Skotska, možná do této záhady přináší nové světlo..

Astronomická observatoř, nekropolis, sluneční kult, léčebné místo, symbol moci a prestiže, to je jen částečný výčet hypotéz, které se účelem Stonehenge zaobírají.

Nyní profesor britské pozdní prehistorie na University College London Mike Parker Pearson navrhuje další vysvětlení.

Podle něj je Stonehenge postaveno výslovně proto, aby sjednotilo rané zemědělské komunity na celém ostrově Británie v době kulturního napětí. A onen oltářní kámen, jehož původ je až v severním Skotsku, mohl jako dar nebo znamení politického spojenectví.

Parker Pearson zdůrazňuje, že přestože je stavba z mnoha důvodů jedinečná, žádná jiná památka v Británii nebo Irsku z té doby není vystavena z kamenů, které byly přivezeny z tak obrovské vzdálenosti. Vždyť ze Salisburské pláně, kde Stonehenge stojí, je to do severního Skotska, odkud kámen pochází, je to 700 kilometrů.

Navíc, jiné části stavby pocházejí například z Walesu. „Není to chrám, není to ani kalendář, není to ani observatoř,“ konstatuje vědec. To, že Stonehenge odráží letní a zimní slunovrat, může znamenat jen to, že jeho výstavba mohla být inspirována staršími komplexy, jako je Newgrange v údolí Boyne v Irsku.

Archeologové se domnívají, že oltářní kámen mohl být instalován kolem roku 2500 př. n. l., tedy zhruba v době, kdy byl Stonehenge přestavován ze své původní podoby. Bylo to období překotných kulturních změn , kdy do Británie mířila migrační vlna z kontinentální Evropy.

„Zřejmě došlo k nějaké interakci a k prvním kontaktům,“ uvádí archeolog Parker Pearson. „Právě tehdy vzniká Stonehenge v jeho nejznámější podobě. Možná šlo o pokus, jak tento kontakt proměnit v katalyzátor pro druhou, impozantní fázi stavby.

Možná chtěli pomocí Stonehenge symbolicky sjednotit nové příchozí s původním obyvatelstvem. A možná bylo vše úplně jinak.“.

Genetický výzkum ukazuje, že noví obyvatelé britských ostrovů ty původní postupně vytlačili. Přesto Stonehenge neztratilo svůj význam. „Stonehenge bylo přijato i novými obyvateli, jejichž potomci se nakonec stali dominantní populací Británie,“ dodává Parker Pearson.

Foto: Wikimedia
Zdroje informací: University College London, The Guardian
Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz