Domů     Medicína
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Veronika Tyrková 11.12.2024

Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. .

Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ buňky hromadí v tkáních a šíří do okolí toxický koktejl zánětlivých molekul. Výsledkem je větší náchylnost k chronickým nemocem a úpadek kognitivních funkcí.

Platí to nejen u lidí. Po transplantaci senescentních buněk v rámci studie profesora Jamese Kirklanda a jeho týmu na Mayo Clinic v Rochesteru v roce 2018 začaly do té doby mladé a zdravé myši umírat předčasně na stejné stavy související s věkem, které zabíjely přirozeně stárnoucí hlodavce.

Čekání na ránu z milosti

Cílem výzkumu je se těchto buněk zbavit, a výjimečně dobře jsou k tomu uzpůsobena senolytika díky své schopnosti reaktivovat sebedestrukční mechanismus v buňkách, tzv. apoptózu. Nepříjemností je, že stejný mechanismus mohou tyto léky spustit také u buněk zdravých.

V tento okamžik přichází ke slovu vakcíny. Senescentní buňky exprimují výjimečně vysoké hladiny antigenů v marné snaze přivolat svého kata v podobě imunitního systému. Vakcína zaměřená na tyto „seno-antigeny“ by mu mohla „katovi“ pomoci naostřit meč.

Ačkoliv několik čínských studií na hlodavcích naznačuje, že tudy může vést cesta, do fáze klinických studií na lidech se vakcíny proti senescentním buňkám ještě nedopracovaly. Zřejmě to ale nebude dlouho trvat.

„Senolytické vakcíny nabízejí slibnou strategii, jak zmírnit nemocnost a v konečném důsledku zlepšit celkové zdraví a pohodu jednotlivců v pozdějším věku,“ je přesvědčen Kuang-chuej Liou z Čínské akademie věd v Pekingu.

Vakcína na míru

Boj proti „zombie“ buňkám může mít také nečekané benefity. Senescentní buňky jsou pro imunitní systém mnohem lépe rozpoznatelnější než buňky rakovinné. Některé studie ukázaly, že nádorové buňky lépe aktivují imunitní systém, pokud jsou „zestařeny“.

Toho lze obvykle docílit ozářením. V jednom z nedávných experimentů tým z Národní univerzity v Soulu odebral buňky myších nádorů, vyvolal jejich stárnutí a poté je protlačil přes membránu podobnou sítu, aby vytvořil miniaturní částice.

Vrácení těchto upravených částic zpět do organismu vyvolalo u myší silnou imunitní protinádorovou reakci. Podle vědců jde o jednoduchý postup, který by mohl vést k výrobě personalizovaných vakcín proti rakovině.

Foto: xAI. (2024). Grok 2 [AI generátor obrázků].
Zdroje informací: nature.com, newscientist.com, science.org
Související články
Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit. Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku. Rakovina tlustého střeva a […]
Moderní anestetika, vakcíny, penicilin, inzulín, skenovací techniky včetně CT a MRI, to vše při svém vývoji spoléhalo na výzkum na zvířatech. Držíme je v klecích, studujeme jejich chování a v mnoha případech analyzujeme jejich tkáně poté, co jsou utraceni. Proto zůstává otázka výzkumu na zvířatech ožehavým tématem. V roce 1901 získal vůbec první Nobelovu cenu za […]
O tom, že jsou polyfenoly, obsažené v rostlinách, prospěšné lidskému zdraví, se ví mezi odborníky již delší dobu, pozvolna tato informace proniká i mezi laiky. Ukazuje se, že nejen zlepšují zdraví srdce a metabolismus, ale snižují i rizika rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Kde polyfenoly hledat? Polyfenoly jsou chemické sloučeniny charakterizované přítomností více […]
Medicína 2.1.2025
Po vánočních hodech zpět do reality. V Česku významně přibývá pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Podle odborníků se počet nemocných s tzv. idiopatickými střevními záněty (IBD), mezi které obě nemoci patří, vyšplhá přibližně do pěti let až na 100 000. IBD choroby nejčastěji propukají kolem 20. až 30. roku věku. Léčit se musí […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz