Domů     Medicína
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Veronika Tyrková 11.12.2024

Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. .

Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ buňky hromadí v tkáních a šíří do okolí toxický koktejl zánětlivých molekul. Výsledkem je větší náchylnost k chronickým nemocem a úpadek kognitivních funkcí.

Platí to nejen u lidí. Po transplantaci senescentních buněk v rámci studie profesora Jamese Kirklanda a jeho týmu na Mayo Clinic v Rochesteru v roce 2018 začaly do té doby mladé a zdravé myši umírat předčasně na stejné stavy související s věkem, které zabíjely přirozeně stárnoucí hlodavce.

Čekání na ránu z milosti

Cílem výzkumu je se těchto buněk zbavit, a výjimečně dobře jsou k tomu uzpůsobena senolytika díky své schopnosti reaktivovat sebedestrukční mechanismus v buňkách, tzv. apoptózu. Nepříjemností je, že stejný mechanismus mohou tyto léky spustit také u buněk zdravých.

V tento okamžik přichází ke slovu vakcíny. Senescentní buňky exprimují výjimečně vysoké hladiny antigenů v marné snaze přivolat svého kata v podobě imunitního systému. Vakcína zaměřená na tyto „seno-antigeny“ by mu mohla „katovi“ pomoci naostřit meč.

Ačkoliv několik čínských studií na hlodavcích naznačuje, že tudy může vést cesta, do fáze klinických studií na lidech se vakcíny proti senescentním buňkám ještě nedopracovaly. Zřejmě to ale nebude dlouho trvat.

„Senolytické vakcíny nabízejí slibnou strategii, jak zmírnit nemocnost a v konečném důsledku zlepšit celkové zdraví a pohodu jednotlivců v pozdějším věku,“ je přesvědčen Kuang-chuej Liou z Čínské akademie věd v Pekingu.

Vakcína na míru

Boj proti „zombie“ buňkám může mít také nečekané benefity. Senescentní buňky jsou pro imunitní systém mnohem lépe rozpoznatelnější než buňky rakovinné. Některé studie ukázaly, že nádorové buňky lépe aktivují imunitní systém, pokud jsou „zestařeny“.

Toho lze obvykle docílit ozářením. V jednom z nedávných experimentů tým z Národní univerzity v Soulu odebral buňky myších nádorů, vyvolal jejich stárnutí a poté je protlačil přes membránu podobnou sítu, aby vytvořil miniaturní částice.

Vrácení těchto upravených částic zpět do organismu vyvolalo u myší silnou imunitní protinádorovou reakci. Podle vědců jde o jednoduchý postup, který by mohl vést k výrobě personalizovaných vakcín proti rakovině.

Foto: xAI. (2024). Grok 2 [AI generátor obrázků].
Zdroje informací: nature.com, newscientist.com, science.org
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz