Domů     NOVINKY
Člověče robote, nezlob se. Český výzkum mění budoucnost humanoidů
Jan Zelenka 12.12.2024
Humanoidní robot iCub s algoritmem Harmonious zajišťuje přirozený a bezpečný pohyb v blízkosti lidí, což dokazuje i během interaktivní hry.

Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry.

Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním situacím.

Tento výzkum byl publikován v prestižním časopise IEEE Transactions on Robotics a otevírá nové možnosti využití robotů v běžném životě.

Hra, která ukázala sílu robota

K demonstraci schopností humanoidního robota iCub použili vědci hru Bubbles. Při této interaktivní hře s kostkami a kartami sedí člověk proti robotovi a oba soupeří v rychlosti reakcí. Přestože má iCub technologický náskok díky svým kamerám, hmatovým senzorům a proximity čidlům, experiment byl zaměřen na něco jiného – na přirozenost pohybů a bezpečnost interakce.

Humanoidní robot se choval natolik přizpůsobivě, že i když mu člověk záměrně bránil v pohybu, iCub reagoval jemně a poslušně. „Díky algoritmu Harmonious dokážeme simulovat chování, které bylo dosud typické pouze pro lidi nebo zvířata.

Robot je nyní schopen plynule reagovat na podněty z okolí a pohybovat se bez nebezpečí,“ vysvětluje doc. Matěj Hoffmann, vedoucí výzkumného týmu z ČVUT.

Dr. Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky

Co dělá z iCuba výjimečného společníka?

Robot iCub je vybaven pokročilou „elektronickou kůží“, která mu umožňuje vnímat dotyky. Tato technologie mu společně se senzory a 53 elektromotory poskytuje schopnost jemné motoriky a vnímání okolního prostoru.

Výsledkem je, že robot může analyzovat situace téměř okamžitě, přizpůsobit své pohyby a vytvářet bezpečné prostředí pro lidi ve své blízkosti.

„Humanoidní roboty čeká široké uplatnění – od sociálních služeb přes domácí pomoc až po doručování zásilek,“ dodává Hoffmann. Díky Harmonious může iCub měnit trajektorii pohybu v reálném čase, přizpůsobovat se překážkám a chovat se téměř lidsky.

Tato schopnost otevírá dveře k využití robotů v dynamickém prostředí, kde je potřeba rychle reagovat na změny.

Díky elektronické kůži a hmatovým senzorům je iCub prvním humanoidem, který vnímá svět podobně jako člověk.

Inspirace v člověku

Za vývojem Harmonious stojí detailní analýza lidského pohybu. „Když člověk bere do ruky předmět, jeho pohyby jsou přesné a koordinované. Tyto principy jsme přenesli do algoritmu, aby robotovy pohyby byly co nejpřirozenější,“ vysvětluje Hoffmann.

Harmonious ovládá horní polovinu těla robota a řídí 17 kloubů na rukách a trupu – což je ve světě robotiky špičkový výkon.

Budoucnost humanoidů: Přirozený pohled a ladná chůze

Dalším cílem týmu z FEL ČVUT je zdokonalení robotova pohledu. „Chceme, aby robot dokázal přirozeně střídat pohledy mezi hráčem a okolím. To mu dodá lidský aspekt a přirozenost,“ popisuje Hoffmann.

Kromě toho se vědci zaměřují na robotovu chůzi, kterou ve spolupráci s italským Instituto Italiano di Tecnologia plánují ještě více zdokonalit.

Vědci z ČVUT analyzovali kinematiku lidských pohybů, aby robot dokázal plynule uchopit předměty a reagovat na okolní podněty.

Humanoidi ve vašem životě

Díky výzkumu českých vědců se blíží doba, kdy humanoidní roboti budou moci sdílet naše domácnosti, pomáhat v péči o seniory či zajišťovat běžné úkoly. Ať už to bude donáška zásilek, společenská interakce, nebo péče o domácnost, roboti s algoritmem Harmonious budou spolehlivými partnery, kteří se přizpůsobí našim potřebám.

Tento výzkum je ukázkou toho, jak mohou technologie inspirované přírodou přinášet praktická řešení, která mění budoucnost. I když roboti možná ještě chvíli nebudou plně nahrazovat lidskou interakci, přiblížili jsme se světu, kde humanoidi budou našimi každodenními společníky.

Foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT
Zdroje informací: https://intranet.fel.cvut.cz/cz/aktuality/2021/iCub
Související články
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová zdravotnická organizace udává, že přibližně polovina matek na celém světě má potíže se zahájením kojení. Proto je po dobu prvních šesti […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz