Domů     Medicína
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Martin Janda 24.11.2024

Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup.

Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky studie, na které se podílel, však přinesly nečekané zjištění.

Lékaři, kteří používali ChatGPT-4 spolu s tradičními zdroji, měli jen o něco lepší výsledky než ti, kteří chatbota k dispozici neměli. Ale hlavně, samotný ChatGPT lékaře v diagnostice výrazně předčil.

ChatGPT dosáhl při diagnostice na základě případových studií a odůvodnění svých závěrů průměrné úspěšnosti 90 %. Lékaři, kteří měli přístup k chatbotu, získali průměrné skóre 76 %, zatímco lékaři bez něj pouze 74 %.

Studie neukázala jen, že chatbot při diagnostice lékaře válcuje, ale také odhalila, že lékaři často až příliš lpí na svých závěrech, i když chatbot navrhuje lepší řešení. Zároveň z práce vyplynulo, že mnoho lékařů neumí plně využít potenciál nástrojů umělé inteligence, což je připravuje o možnost řešit složité diagnostické problémy.

„Systémy AI umělé inteligence by měly být jakýmsi rozšířením lékařů,“ vysvětluje Rodman. Mohly by fungovat jako cenný druhý názor při stanovování diagnóz. Avšak zdá se, že k naplnění tohoto potenciálu je třeba ještě ujít dlouhou cestu.

Podle Rodmana lékaři často ignorovali rady chatbota, pokud se neshodovaly s jejich vlastními závěry. Navíc mnozí chatbot používali jako vyhledávač, místo aby plně využili jeho schopnosti. Někteří ani nevěděli, že mohou zkopírovat celý případ a požádat chatbota o komplexní odpověď.

„Jen malá část lékařů objevila, jak inteligentní a komplexní odpovědi je chatbot schopen poskytnout,“ poznamenal spoluautor studie Jonathan H. Chen ze Stanfordovy univerzity.

Studie, publikovaná v odborném časopise JAMA Network Open, si za výchozí vzorek vzala práci padesáti lékařů. Ti řešili šest případových studií a byli hodnoceni za své diagnostické návrhy, za vysvětlení, proč určité diagnózy preferují nebo naopak vylučují, a za určení konečné diagnózy.

Hodnotitelé byli odborníci, kteří nevěděli, zda odpovědi pocházejí od lékaře spolupracujího s chatbotem, lékaře bez něj, nebo od samotného chatbota. Případové studie byly založeny na reálných případech a pocházely z uzavřené sady 105 případů, používané od 90. let k testování studentů medicíny. Tím bylo zajištěno, že ChatGPT na těchto případech nebyl trénován.

Foto: ChatGPT
Zdroje informací: jamanetwork, NY Times studie Jonathana H. Chen ze Stanfordovy univerzity
Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz