Domů     Vesmír
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Martin Janda 23.11.2024

Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje..

Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc nejsou kulaté, ale mají nepravidelný tvar. „Vypadají jako asteroidy, připomínají asteroidy a tvarově připomínají brambory,“ popsal planetární astronom z Univerzity v Readingu James O’Donoghue.

Jedna z teorií proto tvrdí, že Phobos a Deimos jsou asteroidy zachycené gravitačním polem Marsu. Nová studie, publikovaná ve vědeckém časopise Icarus, tuto možnost podporuje, ale přidává k ní překvapivý zvrat.

Na základě simulací vědci navrhují, že Mars mohl kdysi zachytit velký asteroid, jehož blízkost způsobila jeho destrukci a vytvoření prstence, ze kterého se později zformovaly oba měsíce.

Klasická teorie o zachycení asteroidů totiž čelí zásadnímu problému: oběžné dráhy Phobosu a Deimosu jsou až podezřele pravidelné. Oba obíhají Mars po téměř kruhových drahách, přesně zarovnaných s jeho rovníkem.

Pokud by šlo o asteroidy, jejich dráhy by byly mnohem chaotičtější, například eliptické nebo skloněné k rovníku. Právě tato pravidelnost podporuje myšlenku, že měsíce vznikly jiným způsobem, třeba tak jako náš Měsíc, který se s největší pravděpodobností zformoval z trosek po srážce Země s protoplanetou Theia.

Nová simulace naznačuje, že dávný asteroid o hmotnosti podobné planetce Vesta, druhému největšímu tělesu Hlavního pásu, mohl být Marsovou gravitací přitažen natolik blízko, že došlo k jeho roztrhání. Některé fragmenty opustily systém, jiné dopadly na povrch Marsu, kde vytvořily krátery.

Zbytek trosek zůstal na oběžné dráze, kde se postupně srážely a tvořily prstenec zarovnaný s rovníkem Marsu.

Část trosek vzdálenějších od planety se časem začala spojovat a vytvářet tělesa, ze kterých vznikly Phobos a Deimos. Jak vysvětluje Jacob Kegerreis z NASA Ames Research Center: „Sluneční soustava byla kdysi mnohem chaotičtějším místem.“.

Definitivní odpovědi na původ měsíců Marsu by mohla přinést japonská mise Martian Moons eXploration (MMX), která má v příštích letech odebrat vzorek z povrchu Phobosu a přivézt ho na Zemi.

Z chemického složení měsíce vědci zjistí, zda má původ v marsovském materiálu, nebo zda skutečně pochází z asteroidů.

Příběh Phobosu ale ještě není u konce. Tento měsíc se pomalu přibližuje k Marsu a podle odhadů do 50 milionů let buď narazí na povrch planety, nebo jej slapové síly nekompromisně rozsápou a vytvoří nový prstenec kolem Marsu.

Jak poznamenal Dr. O’Donoghue: „Nic netrvá věčně.“.

Foto: NASA
Zdroje informací: sciencedirect.com, NY Times, JAXA
Související články
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz