Domů     Vesmír
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Martin Janda 23.11.2024

Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje..

Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc nejsou kulaté, ale mají nepravidelný tvar. „Vypadají jako asteroidy, připomínají asteroidy a tvarově připomínají brambory,“ popsal planetární astronom z Univerzity v Readingu James O’Donoghue.

Jedna z teorií proto tvrdí, že Phobos a Deimos jsou asteroidy zachycené gravitačním polem Marsu. Nová studie, publikovaná ve vědeckém časopise Icarus, tuto možnost podporuje, ale přidává k ní překvapivý zvrat.

Na základě simulací vědci navrhují, že Mars mohl kdysi zachytit velký asteroid, jehož blízkost způsobila jeho destrukci a vytvoření prstence, ze kterého se později zformovaly oba měsíce.

Klasická teorie o zachycení asteroidů totiž čelí zásadnímu problému: oběžné dráhy Phobosu a Deimosu jsou až podezřele pravidelné. Oba obíhají Mars po téměř kruhových drahách, přesně zarovnaných s jeho rovníkem.

Pokud by šlo o asteroidy, jejich dráhy by byly mnohem chaotičtější, například eliptické nebo skloněné k rovníku. Právě tato pravidelnost podporuje myšlenku, že měsíce vznikly jiným způsobem, třeba tak jako náš Měsíc, který se s největší pravděpodobností zformoval z trosek po srážce Země s protoplanetou Theia.

Nová simulace naznačuje, že dávný asteroid o hmotnosti podobné planetce Vesta, druhému největšímu tělesu Hlavního pásu, mohl být Marsovou gravitací přitažen natolik blízko, že došlo k jeho roztrhání. Některé fragmenty opustily systém, jiné dopadly na povrch Marsu, kde vytvořily krátery.

Zbytek trosek zůstal na oběžné dráze, kde se postupně srážely a tvořily prstenec zarovnaný s rovníkem Marsu.

Část trosek vzdálenějších od planety se časem začala spojovat a vytvářet tělesa, ze kterých vznikly Phobos a Deimos. Jak vysvětluje Jacob Kegerreis z NASA Ames Research Center: „Sluneční soustava byla kdysi mnohem chaotičtějším místem.“.

Definitivní odpovědi na původ měsíců Marsu by mohla přinést japonská mise Martian Moons eXploration (MMX), která má v příštích letech odebrat vzorek z povrchu Phobosu a přivézt ho na Zemi.

Z chemického složení měsíce vědci zjistí, zda má původ v marsovském materiálu, nebo zda skutečně pochází z asteroidů.

Příběh Phobosu ale ještě není u konce. Tento měsíc se pomalu přibližuje k Marsu a podle odhadů do 50 milionů let buď narazí na povrch planety, nebo jej slapové síly nekompromisně rozsápou a vytvoří nový prstenec kolem Marsu.

Jak poznamenal Dr. O’Donoghue: „Nic netrvá věčně.“.

Foto: NASA
Zdroje informací: sciencedirect.com, NY Times, JAXA
Související články
Vesmír 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
Vesmír 18.3.2025
Byla první ženou ve vedení NASA, která po celý svůj život neúnavně obhajovala nové nástroje, které by vědcům mohly umožnit studovat širší vesmír. Měla velkou zásluhu na tom, že byl roku 1990 do vesmíru vyslán Hubbleův teleskop, který umožňuje zkoumat astronomické jevy bez rušení zemskou atmosférou. Díky tomu získala přezdívku „matka Hubblea“. Nancy Grace Romanová […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
Vesmír 15.3.2025
Venuše a Merkur nemají žádný, Země jeden, Mars dva. To plynní obři počítají své přirozené satelity ve větších číslech, Neptun jich má 16, Uran 28 a Jupiter 95. I největší planeta Sluneční soustavy je však proti Saturnu jen chudým příbuzným. Astronomové objevili nových 128 měsíců, které obíhají krasavce s mohutným prstencem, tedy Saturn. „Je to […]
Vesmír 9.3.2025
Není ani dutý, ani se v něm neukrývají mimozemšťané, ani si tam ilumináti nebudují základny, ani není ze sýra. Po letech spekulací se konečně zdá, že vědecká obec má jasno, co se skrývá uvnitř Měsíce. Jádro našeho přirozeného satelitu tvoří železná koule Mezinárodní vědecký tým vedený astrofyzikem Arthurem Briaudem z francouzského Národního centra pro vědecký […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz