Domů     Medicína
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Martin Janda 24.11.2024

Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup.

Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky studie, na které se podílel, však přinesly nečekané zjištění.

Lékaři, kteří používali ChatGPT-4 spolu s tradičními zdroji, měli jen o něco lepší výsledky než ti, kteří chatbota k dispozici neměli. Ale hlavně, samotný ChatGPT lékaře v diagnostice výrazně předčil.

ChatGPT dosáhl při diagnostice na základě případových studií a odůvodnění svých závěrů průměrné úspěšnosti 90 %. Lékaři, kteří měli přístup k chatbotu, získali průměrné skóre 76 %, zatímco lékaři bez něj pouze 74 %.

Studie neukázala jen, že chatbot při diagnostice lékaře válcuje, ale také odhalila, že lékaři často až příliš lpí na svých závěrech, i když chatbot navrhuje lepší řešení. Zároveň z práce vyplynulo, že mnoho lékařů neumí plně využít potenciál nástrojů umělé inteligence, což je připravuje o možnost řešit složité diagnostické problémy.

„Systémy AI umělé inteligence by měly být jakýmsi rozšířením lékařů,“ vysvětluje Rodman. Mohly by fungovat jako cenný druhý názor při stanovování diagnóz. Avšak zdá se, že k naplnění tohoto potenciálu je třeba ještě ujít dlouhou cestu.

Podle Rodmana lékaři často ignorovali rady chatbota, pokud se neshodovaly s jejich vlastními závěry. Navíc mnozí chatbot používali jako vyhledávač, místo aby plně využili jeho schopnosti. Někteří ani nevěděli, že mohou zkopírovat celý případ a požádat chatbota o komplexní odpověď.

„Jen malá část lékařů objevila, jak inteligentní a komplexní odpovědi je chatbot schopen poskytnout,“ poznamenal spoluautor studie Jonathan H. Chen ze Stanfordovy univerzity.

Studie, publikovaná v odborném časopise JAMA Network Open, si za výchozí vzorek vzala práci padesáti lékařů. Ti řešili šest případových studií a byli hodnoceni za své diagnostické návrhy, za vysvětlení, proč určité diagnózy preferují nebo naopak vylučují, a za určení konečné diagnózy.

Hodnotitelé byli odborníci, kteří nevěděli, zda odpovědi pocházejí od lékaře spolupracujího s chatbotem, lékaře bez něj, nebo od samotného chatbota. Případové studie byly založeny na reálných případech a pocházely z uzavřené sady 105 případů, používané od 90. let k testování studentů medicíny. Tím bylo zajištěno, že ChatGPT na těchto případech nebyl trénován.

Foto: ChatGPT
Zdroje informací: jamanetwork, NY Times studie Jonathana H. Chen ze Stanfordovy univerzity
Související články
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz