Domů     Vesmír
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Martin Janda 23.11.2024

Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje..

Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc nejsou kulaté, ale mají nepravidelný tvar. „Vypadají jako asteroidy, připomínají asteroidy a tvarově připomínají brambory,“ popsal planetární astronom z Univerzity v Readingu James O’Donoghue.

Jedna z teorií proto tvrdí, že Phobos a Deimos jsou asteroidy zachycené gravitačním polem Marsu. Nová studie, publikovaná ve vědeckém časopise Icarus, tuto možnost podporuje, ale přidává k ní překvapivý zvrat.

Na základě simulací vědci navrhují, že Mars mohl kdysi zachytit velký asteroid, jehož blízkost způsobila jeho destrukci a vytvoření prstence, ze kterého se později zformovaly oba měsíce.

Klasická teorie o zachycení asteroidů totiž čelí zásadnímu problému: oběžné dráhy Phobosu a Deimosu jsou až podezřele pravidelné. Oba obíhají Mars po téměř kruhových drahách, přesně zarovnaných s jeho rovníkem.

Pokud by šlo o asteroidy, jejich dráhy by byly mnohem chaotičtější, například eliptické nebo skloněné k rovníku. Právě tato pravidelnost podporuje myšlenku, že měsíce vznikly jiným způsobem, třeba tak jako náš Měsíc, který se s největší pravděpodobností zformoval z trosek po srážce Země s protoplanetou Theia.

Nová simulace naznačuje, že dávný asteroid o hmotnosti podobné planetce Vesta, druhému největšímu tělesu Hlavního pásu, mohl být Marsovou gravitací přitažen natolik blízko, že došlo k jeho roztrhání. Některé fragmenty opustily systém, jiné dopadly na povrch Marsu, kde vytvořily krátery.

Zbytek trosek zůstal na oběžné dráze, kde se postupně srážely a tvořily prstenec zarovnaný s rovníkem Marsu.

Část trosek vzdálenějších od planety se časem začala spojovat a vytvářet tělesa, ze kterých vznikly Phobos a Deimos. Jak vysvětluje Jacob Kegerreis z NASA Ames Research Center: „Sluneční soustava byla kdysi mnohem chaotičtějším místem.“.

Definitivní odpovědi na původ měsíců Marsu by mohla přinést japonská mise Martian Moons eXploration (MMX), která má v příštích letech odebrat vzorek z povrchu Phobosu a přivézt ho na Zemi.

Z chemického složení měsíce vědci zjistí, zda má původ v marsovském materiálu, nebo zda skutečně pochází z asteroidů.

Příběh Phobosu ale ještě není u konce. Tento měsíc se pomalu přibližuje k Marsu a podle odhadů do 50 milionů let buď narazí na povrch planety, nebo jej slapové síly nekompromisně rozsápou a vytvoří nový prstenec kolem Marsu.

Jak poznamenal Dr. O’Donoghue: „Nic netrvá věčně.“.

Foto: NASA
Zdroje informací: sciencedirect.com, NY Times, JAXA
Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz