Domů     Příroda
Nejnovější a zároveň nejohroženější ekoregion Afriky je domovem stovky unikátních druhů
Zdroj: WikiCommons by Conradie W. Bittencourt et al

Už od roku 2005 zkoumá profesor Julian Byaliss, který hostuje na Oxford Brookes University, horu Mabu a její okolí v africkém Mosambiku. Zdejší deštný prales je totiž domovem řady endemických druhů rostlin a živočichů.

Odborníci proto usilují o to, aby byla oblast navržena jako nový ekoregion s názvem South East Africa Montane Archipelago (SEAMA)..

Mount Mabu je hora v severním Mosambiku. Je vysoká 1700 metrů a obklopuje ji 7 000 hektarů lesa, který obývá extrémně rozmanitá flóra a fauna. Mabu je tak součástí největšího souvislého bloku deštného pralesa v jižní Africe.

Zdejší prales původně obývali lovci etnické skupiny Manhawa. Paradoxem je, že pro vědu se až do roku 2005, než zde své výzkumy zahájil profesor Byaliss, jednalo o neznámé místo. Od té doby se zde podařilo objevit na 127 endemických druhů rostlin a 90 místně unikátních druhů živočichů.

Dlouho neznámý deštný prales

Nyní usilují vědci o to, aby bylo místo prohlášeno za ekoregion. Profesor Byaliss k tomu říká: „Zdokumentovali jsme stovky dříve nepopsaných druhů a zkoumali geologii, klima a genetickou historii ekosystémů, abychom dali dohromady to, co dělá tyto hory tak jedinečnými.“ Doktor Harith Farooq, biolog z University of Lúrio v Mosambiku a spoluautor studie, dodává:

„Tento ekoregion je roztříštěn do malých izolovaných kapes deštného pralesa, horských pastvin a křovin, z nichž každý má své vlastní jedinečné, ale vzdáleně příbuzné rostliny a zvířata.“.

V lesích pod horou Mabu byla objevena celá řada endemických druhů zvířat. Například vrápenec Rhinolophus mabuensis, případně malý typ rejska, který ještě nebyl pojmenován. Dále malý zpěvný pták Apalis lynesi, který se vyskytuje pouze v masivu Mount Namuli na severu Mosambiku a na Mount Mabu.

V ekoregionu se vyskytuje i 10 unikátních druhů motýlů, endemický druh zmije či chameleonů. Zkoumány byly i zdejší unikátní druhy brouků hnojníků, kteří patří mezi vrubounovité.

Zdroj: ResearchGate by Daniel Strümpher & Josso

Unikátní fauna Mount Mabu

Tito brouci se živí především trusem savců, přičemž během procesu krmení provádějí řadu důležitých ekologických procesů. Odstraňováním trusu a recyklací živin zvyšují úrodnost půdy, šíří semena rostlin a snižují míru přežití parazitů, jako jsou mušky a roháči.

V Mosambiku žije 326 druhů hnojníků, endemický pro Mount Mabu je například nově objevený Onthophagus mabuensis. Tyto druhy jsou klíčové pro ekosystém oblasti a fungují jako indikátor zdraví zdejšího prostředí.

Přestože je ekoregion SEAMA celosvětově významný pro svoji biologickou rozmanitost, je vážně ohrožen. Od doby, kdy vědci zhruba před 20 lety zahájili své průzkumy, hory ztratily pětinu rozlohy svého deštného pralesa, v některých případech téměř polovinu – což je jedna z nejvyšších mír odlesňování v Africe.

„Taková místa s vysokou biologickou rozmanitostí a přírodní divočinou jsou stále vzácnější a celosvětově ohrožená,“ vysvětluje doktor Farooq. Je potřeba ji začít chránit dříve, než bude pozdě.

Štítky:
Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz