Domů     Příroda
Nejnovější a zároveň nejohroženější ekoregion Afriky je domovem stovky unikátních druhů
Zdroj: WikiCommons by Conradie W. Bittencourt et al

Už od roku 2005 zkoumá profesor Julian Byaliss, který hostuje na Oxford Brookes University, horu Mabu a její okolí v africkém Mosambiku. Zdejší deštný prales je totiž domovem řady endemických druhů rostlin a živočichů.

Odborníci proto usilují o to, aby byla oblast navržena jako nový ekoregion s názvem South East Africa Montane Archipelago (SEAMA)..

Mount Mabu je hora v severním Mosambiku. Je vysoká 1700 metrů a obklopuje ji 7 000 hektarů lesa, který obývá extrémně rozmanitá flóra a fauna. Mabu je tak součástí největšího souvislého bloku deštného pralesa v jižní Africe.

Zdejší prales původně obývali lovci etnické skupiny Manhawa. Paradoxem je, že pro vědu se až do roku 2005, než zde své výzkumy zahájil profesor Byaliss, jednalo o neznámé místo. Od té doby se zde podařilo objevit na 127 endemických druhů rostlin a 90 místně unikátních druhů živočichů.

Dlouho neznámý deštný prales

Nyní usilují vědci o to, aby bylo místo prohlášeno za ekoregion. Profesor Byaliss k tomu říká: „Zdokumentovali jsme stovky dříve nepopsaných druhů a zkoumali geologii, klima a genetickou historii ekosystémů, abychom dali dohromady to, co dělá tyto hory tak jedinečnými.“ Doktor Harith Farooq, biolog z University of Lúrio v Mosambiku a spoluautor studie, dodává:

„Tento ekoregion je roztříštěn do malých izolovaných kapes deštného pralesa, horských pastvin a křovin, z nichž každý má své vlastní jedinečné, ale vzdáleně příbuzné rostliny a zvířata.“.

V lesích pod horou Mabu byla objevena celá řada endemických druhů zvířat. Například vrápenec Rhinolophus mabuensis, případně malý typ rejska, který ještě nebyl pojmenován. Dále malý zpěvný pták Apalis lynesi, který se vyskytuje pouze v masivu Mount Namuli na severu Mosambiku a na Mount Mabu.

V ekoregionu se vyskytuje i 10 unikátních druhů motýlů, endemický druh zmije či chameleonů. Zkoumány byly i zdejší unikátní druhy brouků hnojníků, kteří patří mezi vrubounovité.

Zdroj: ResearchGate by Daniel Strümpher & Josso

Unikátní fauna Mount Mabu

Tito brouci se živí především trusem savců, přičemž během procesu krmení provádějí řadu důležitých ekologických procesů. Odstraňováním trusu a recyklací živin zvyšují úrodnost půdy, šíří semena rostlin a snižují míru přežití parazitů, jako jsou mušky a roháči.

V Mosambiku žije 326 druhů hnojníků, endemický pro Mount Mabu je například nově objevený Onthophagus mabuensis. Tyto druhy jsou klíčové pro ekosystém oblasti a fungují jako indikátor zdraví zdejšího prostředí.

Přestože je ekoregion SEAMA celosvětově významný pro svoji biologickou rozmanitost, je vážně ohrožen. Od doby, kdy vědci zhruba před 20 lety zahájili své průzkumy, hory ztratily pětinu rozlohy svého deštného pralesa, v některých případech téměř polovinu – což je jedna z nejvyšších mír odlesňování v Africe.

„Taková místa s vysokou biologickou rozmanitostí a přírodní divočinou jsou stále vzácnější a celosvětově ohrožená,“ vysvětluje doktor Farooq. Je potřeba ji začít chránit dříve, než bude pozdě.

Štítky:
Související články
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz