Domů     Historie
Umělá inteligence pomohla objevit nové obrazce na planině Nazca
Zdroj: University of Yamagata

Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství.

Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují?.

Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního města Limy. Její rozloha čítá asi 500 km2. Ačkoliv dnes je pouštní oblastí, dříve byla intenzivně zemědělsky využívána indiány kultury Nazca.

O této kultuře se nedochovaly žádné písemné památky, ani zánik této civilizace není zcela vyjasněn. Zanechali ovšem za sebou velké množství obrazců, tvořených světlými liniemi, vzniklými odstraněním tmavšího vulkanického povrchu, které nám umožňují nahlédnout do jejich světa.

303 dosud neznámých obrazců

Důvody, proč je tvořili, zatím nejsou zcela jasné. Dosud bylo objeveno asi 430 obrazců, a to včetně 50 nejznámějších a největších glyfů, které znázorňují dnes již ikonické obří postavy kolibříka, opice a velryby.

Ty pocházejí z doby 200 až 700 let n. l. a jsou součástí světového dědictví UNESCO. Nyní tým vědců z Institute of Nasca japonské univerzity Yamagata ve spolupráci s IBM Research zapojil do pátrání po nových obrazcích v Nazce umělou inteligenci a drony, díky čemuž se jim v krátké době, čítající jen šest měsíců, podařilo objevil 303 nových obrazců.

Zdroj: University of Yamagata

„Využití umělé inteligence ve výzkumu nám umožnilo zmapovat distribuci geoglyfů rychleji a přesněji,“ řekl archeolog Masato Sakai z Yamagatské univerzity, který stál v čele výzkumníků. Jedná se totiž o menší glyfy reliéfního typu, které jsou pouhým okem hůře viditelné, ale dobře vycvičená AI v nich vidí to, co lidské oko nezvládne.

Klíčové bylo rovněž využití nízko letících dronů. „S dronem můžete za den urazit několik kilometrů,“ vysvětluje Johny Isla, hlavní peruánský archeolog planiny Nazca „To, co dříve trvalo tři nebo čtyři roky, lze nyní zvládnout za dva nebo tři dny.“.

Glyfy tvořené pro lidi

Nově objevené glyfy se od těch nejznámějších liší, a to nejen svojí velikostí. Jsou starší, datují se do roku 200 před naším letopočtem, poskytují tak nové chápání přechodu od kultury Paracas k Nazca. „Můžeme říci, že tyto geoglyfy vytvořili lidé pro lidi, často zobrazují scény z každodenního života,“ komentuje nálezy Isla a dodává:

„Oproti tomu geoglyfy z období Nazca jsou gigantické postavy vytvořené většinou na plochých površích, aby je mohli vidět jejich bohové.“.

Odborníci se tak domnívají, že tyto starší a menší obrazce představovaly znaky, případně bylo jejich účelem reprezentovat rodinné či příbuzenské skupiny. Zřejmě postrádaly rituální význam spojený s vodou, které měly pozdější geografické obrazce.

Najít lze mezi nimi lamy a alpaky, velryby, ptáky, kočky i podivné humanoidní postavy, někdy bez hlav. Nejbizarnějším tvarem je zřejmě 22 metrů dlouhá „kosatka držící nůž“.

Štítky:
Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz