Domů     Historie
Korekce zraku: Jak kouli s vodou nahradil laser
Veronika Tyrková 2.10.2024
FOTO: Unsplash

„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku.

To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč..

S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba působícího na lékařské fakultě Kalifornské univerzity, potýká lidstvo už od dob primátů. Na „vynález“ přimhuřování očních víček ve snaze vidět lépe, přišli slabozrací již před tisícovkami let.

Vždyť i samotný výraz myopie (krátkozrakost) pocházející z řeckého slova „myopos“, znamená „ten kdo zavírá oči“. Z řečtiny pochází také pojem hyperopie (dalekozrakost). Řešit potíže se špatným zrakem se naši starověcí předkové snažili různými způsoby.

Tak třeba římský učenec Seneca (4 př. n. l.–65 n. l.) prý ke čtení používal skleněnou kouli naplněnou vodou, která dokázala zvětšovat písmo. Císař Nero (37–68) zas podle římského autora Plinia Staršího (23–79) sledoval krvi přelévání gladiátorů přes smaragd, jenž napravil vládcovu krátkozrakost.

Byť Římané uměli vyřešit šedý zákal a poznali i různé masti na oční potíže, zlepšit zrak efektivnějším způsobem nedokázali.

Tajemný neznámý

Ve druhé polovině 13. století se v Evropě objevují první brýle. A že to byl již tou dobou vynález hodný pozornosti! Třeba kázeň mnicha z Pisy, mluví o schopnosti výroby brýlí jako o jednom „z nejužitečnějších umění na zemi.“ Jméno toho, kdo zasadil dvojici čoček do rámů, ale zůstává zahaleno rouškou tajemna.

Stejně tak je to i s lokalitou, i když, většina historiků nezpochybňuje místo původu v Benátkách nebo ve Florencii. Nesmíme pominout fakt, že první vynalezené brýle sloužily na čtení, tedy ke korekci dalekozrakosti.

Krátkozrací jedinci si na ostrý zrak museli počkat až do 15. století. Dřívější brýle byly těžké a mnohem náchylnější k rozbití jak dnešní.

To snad nemá řešení…

Brýle se zpočátku jednoduše přidržovali rukou před nosem. Postupně vznikaly různé kreativní nápady pro jejich upevnění. Někteří si brýle přichytily ke klobouku, jiný je zavazovali tkaničkami přes zátylek, či za ušima.

Z Číny přišla novinka v podobě malých závaží, aby se šňůrky nemusely zavazovat. Je nám dnes možná až k neuvěření, že tyto alternativy byly využívány až do roku 1727, než přišel se spásonosným nápadem britský optik Edward Scarlett (1688–1743).

K brýlím přidělal pevné bočné držáky. Scarlettův vynález zdokonalil James Ayscough (1720–1759), který v roce 1752 navrhl systém skládacích bočnic, jež je ostatně využíván dodnes.

Poslední krůčky

Ustavičné střídání brýlí lezlo Benjaminu Franklinovi (1706–1790) pořádně krkem. Chvilku chtěl číst, za moment zas hledět do dáli. Své brýle nechal ořezat a sdružit. Vyvinul tak první bifokální sklíčka.

V roce 1825 zas britský astronom George Airy (1801–1892) navrhl čočky na korekci astigmatizmu. Industrializace umožnila masovou výrobu, a brýle si zanedlouho mohl dovolit každý, kdo je potřeboval.

Ve 20. století se díky vynálezu plastu staly lehčími, bezpečnějšími a pohodlnějšími. Tou dobou už ale brýle čelily konkurenci.

Sklo v oku?

Byť první myšlenky na korekci zraku pomocí kontaktních čoček jsou připisovány brilantní mysli Leonarda da Vinciho (1452–1519), skutečnou éru započal až v roce 1887 oftalmolog Adolf G. E. Fick (1852–1937).

Čočku vyrobil z těžkého hnědého skla a dala se nosit jen několik hodin denně. August Müller (1864–1949) trpící těžkou formou myopie, dokázal pomocí svých inovativních čoček vyrobených z foukaného skla, opravit svých 14 dioptrií, s přesností 0,50 dioptrie.

Skleněné čočky byly ve 30. letech 20. století nahrazeny plexisklem. William Feinbloom (1904–1985) tak posunul jejich vývoj do nové fáze. Úspěch má na svém kontě také Kevin Tuohy (1919–1968), který díky nehodě vyrobil čočku, pokrývající pouze část oka – rohovku.

Taková čočka seděla oku mnohem lépe. Svět kontaktních čoček se ovšem úplně změnil díky našim rodákům.

Autorka: Juliana Sedláková 

Více se dočtete v čísle 10/2024.

Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz