Domů     Příroda
Velký bariérový útes čelí extrémním teplotám
Ilustrační foto, Zdroj: Freepik

Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních čtyři sta let. Podle odborníků je situace alarmující.

„Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ uvedl autor nejnovější studie, Benjamin Henley.

„Pokud si dáte všechny důkazy dohromady, biologie korálů a ekologie útesů nám říkají, že extrémním teplotám čelí příliš často na to, aby se tito koráli mohli účinně přizpůsobit a vyvíjet,“ doplnil.

Odstíny bílé

Největší ekosystém korálových útesů na světě postihlo v letech 2016–2024 masové bělení korálů. K tomu dochází v případě, že se koráli v důsledku oteplování mořské vody zbavují barevných řas, které jim zajišťují výživné látky.

Začátkem letošního roku objevili letečtí průzkumníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) bělení korálů u více než tří set útesů.

V záplavě dat

Vědci z australských vysokých škol v čele s Melbournskou univerzitou dokázali nedávné teploty oceánu porovnat s historickými daty pomocí vzorků koster korálů z Korálového moře. Zároveň se jim podařilo rekonstruovat údaje o odhadované teplotě hladiny z let 1618–1995, které spojili s informacemi o naměřené teplotě mořské hladiny z období 1900–2024.

Historie pod lupou

A výsledek? Před rokem 1900 byly teploty převážně stabilní, zatímco od roku 1960 až do současnosti trvale rostly – a to vždy od ledna do března. Ukázalo se také, že během pěti let blednutí korálů (2016, 2017, 2020, 2022 a 2024) byly teploty v lednu a březnu výrazně vyšší než kdekoli v období od roku 1618.

Rozmanitost „nula“?

Rychlost oteplování po roce 1900 přisoudili vědci klimatickým změnám způsobeným člověkem. Jediným dalším rokem, který byl téměř stejně teplý jako roky masového bělení, byl rok 2004. Řešení je bohužel značně komplikované.

I kdyby se totiž podařilo globální oteplování udržet pod hranicí 1,5 stupně Celsia, může být ohroženo 70 až 90 % korálů na světě. V důsledku toto, by se v budoucnu na korálových útesech pravděpodobně snížila druhová rozmanitost – což se podle vědců již děje v souvislosti s tím, jak se oceány oteplují.

Související články
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Mízní neboli lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nezbytný. Je součástí imunitního systému a podílí se na obraně těla. Vědci z Uppsalské univerzity zkoumali nejjemnější lymfatické cévy, aby zjistili, co jim umožňuje plnit jejich roli při odvodu tekutin z tkání a zároveň odolávat změnám objemu těchto tekutin a jejich tlaku. Úkolem lymfatického systému […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz