Domů     NOVINKY
Velký bariérový útes čelí extrémním teplotám
Ilustrační foto, Zdroj: Freepik

Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních čtyři sta let. Podle odborníků je situace alarmující.

„Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ uvedl autor nejnovější studie, Benjamin Henley.

„Pokud si dáte všechny důkazy dohromady, biologie korálů a ekologie útesů nám říkají, že extrémním teplotám čelí příliš často na to, aby se tito koráli mohli účinně přizpůsobit a vyvíjet,“ doplnil.

Odstíny bílé

Největší ekosystém korálových útesů na světě postihlo v letech 2016–2024 masové bělení korálů. K tomu dochází v případě, že se koráli v důsledku oteplování mořské vody zbavují barevných řas, které jim zajišťují výživné látky.

Začátkem letošního roku objevili letečtí průzkumníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) bělení korálů u více než tří set útesů.

V záplavě dat

Vědci z australských vysokých škol v čele s Melbournskou univerzitou dokázali nedávné teploty oceánu porovnat s historickými daty pomocí vzorků koster korálů z Korálového moře. Zároveň se jim podařilo rekonstruovat údaje o odhadované teplotě hladiny z let 1618–1995, které spojili s informacemi o naměřené teplotě mořské hladiny z období 1900–2024.

Historie pod lupou

A výsledek? Před rokem 1900 byly teploty převážně stabilní, zatímco od roku 1960 až do současnosti trvale rostly – a to vždy od ledna do března. Ukázalo se také, že během pěti let blednutí korálů (2016, 2017, 2020, 2022 a 2024) byly teploty v lednu a březnu výrazně vyšší než kdekoli v období od roku 1618.

Rozmanitost „nula“?

Rychlost oteplování po roce 1900 přisoudili vědci klimatickým změnám způsobeným člověkem. Jediným dalším rokem, který byl téměř stejně teplý jako roky masového bělení, byl rok 2004. Řešení je bohužel značně komplikované.

I kdyby se totiž podařilo globální oteplování udržet pod hranicí 1,5 stupně Celsia, může být ohroženo 70 až 90 % korálů na světě. V důsledku toto, by se v budoucnu na korálových útesech pravděpodobně snížila druhová rozmanitost – což se podle vědců již děje v souvislosti s tím, jak se oceány oteplují.

Související články
Udržitelnost byla dřív jen mantrou nadstavby lepšího života pro dobro přírody, dnes se týká všech. Šest fakult Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dokonce společně chystá otevření bakalářského studijního programu „Management udržitelnosti“ pro lepší spolupráci mezi akademiky a neakademiky. To přispěje k rozvoji trvale udržitelného přístupu v praxi. Ale kromě toho na jihu Čech mají plné hard-disky […]
Vědci z centra CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový senzor pro měření v rozmezí od 10 do 90 stupňů Celsia. Na revoluční technologii spolupracovali s odborníky ze Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Základem je nový grafenový derivát, díky kterému je senzor přesný a spolehlivý, zároveň […]
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá.   Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz