Domů     Historie
První transplantace: Krůčky k delšímu životu
Veronika Tyrková 31.7.2024
FOTO: Unsplash

Výsledky testů ukázaly vysoké hladiny močoviny. „Mladíkovi selhávají ledviny,“ zněl lékařský rozsudek. Jeho bratr nelenil, a jelikož měl „ledvinu navíc“ svolil k revolučnímu pokusu. Bratrům hrál do karet fakt, že byly geneticky identická dvojčata..

Každý nerv, každá žíla i kost se sjednotila a za tři dny byla paže stejná, jako by nikdy nebyla oddělena… Oko napůl slepého vrátného bylo nahrazeno kočičím… Krev některých želv, obsahovala lepidlo, tak silné, že dokázalo znovu spojit několik částí těla… „Transplantační legendy“ jsou známé po tisíciletí, a to téměř ve všech koutech světa.

Čínský lékař Bian Qiao (407–310 př. n. l.) prý úspěšně vykonal dvojitou transplantaci srdce, ve snaze dosáhnout vnitřní rovnováhy u obou operovaných mužů. Také v křesťanském světě se objevuje legenda o činu Damiána a Kosma, žijících ve 3. století.

Světci údajně nahradili nohu římského diákona, již nejspíš postihla gangréna, za nohu, krátce předtím zesnulého Etiopana. Nepředpokládá se, že je některý z těchto příběhů založen na realitě. Snad kromě transplantace kůže – největšího orgánu lidského těla, kterou přibližně v roce 800 př.

n. l. vykonal pomocí kožních štěpů, starověký indický lékař Sušruta – zůstávaly ideje o výměně chorého orgánu za zdravý, pouze nesplnitelnými sny. Futuristické představy získaly reálné obrysy až ve 20. století.

Olomoucké prvenství

Lékař se oko 11letého chlapce snažil zachránit marně. Chtě nechtě musel přistoupit k odstranění oční bulvy. Rakouský oftalmolog Eduard Konrad Zirm (1863–1944), působící v Olomouci, se rozhodl tuto situaci využít k pomoci jinému pacientovi.

Když ho navštívil dělník Alois Glogar, měl zcela zakalené rohovky, duhovka nebyla vůbec vidět. A jelikož rohovka chlapce zůstala nepoškozena, Zirm se pokusil o její transplantaci. Štěpy se mu podařilo umístit na obě oči pacienta.

Byť podobné pokusy dříve končily neúspěchem, tento případ byl jiný. Muži se zrak vrátil a Zirmův zákrok, který vykonal 7. prosince 1905, se tak zapsal do historie jako den, kdy byla vykonána první úspěšná keroplastika.

I když štěp rohovky v pravém oku bylo nakonec nutné odstranit, to levé se zahojilo a Glogar na něj viděl do konce života. Lidstvo si tak do dějin zapsalo jednu z prvních úspěšně vykonaných transplantačních operací.

Chybělo to nejdůležitější

Kdo by si myslel, že Zirmův úspěch vše vyřešil a transplantace se pak vykonávaly jako na běžícím páse, byl by na velkém omylu. Před nástupem imunosupresiv, tedy látek tlumících imunitní reakci, zůstávalo odhojování transplantátů hlavním kamenem úrazu.

Historie imunosupresivní léčby se začala psát v roce 1948, kdy americký lékař Philip Showalter Hench (1896–1965) poprvé aplikoval kortizon (v tom čase nazývaný sloučenina E) pacientce postižené revmatoidní artritidou, jejíž základní příčina tkví právě v porušeném imunitním systému.

Prvním, kdo vysvětlil odmítání transplantátu, byl v 50. letech 20. století britský biolog Peter Brian Medawar (1915–1987). Oba pánové získali za svůj přínos Nobelovu cenu. V tomto období mimochodem nezávisle na Medawarovi prokázal imunologickou toleranci také český biolog a lékař Milan Hašek (1925–1984).

K zásadní změně došlo na konci 70. let, zavedením cyklosporinu A. Díky tomuto mimořádně účinnému imunosupresivu došlo k enormnímu nárůstu úspěšnosti transplantací. Za zmínku rozhodně stojí také francouzský chirurg a laureát Nobelovy ceny Alexis Carrel (1873–1944), jehož přínos tkví v zdokonalení sešívání cév. Cestička k úspěšným transplantacím orgánů byla pomalu ale jistě vydlážděná.

Více se dočtete v čísle 8/2024.

Autorka: Juliana Sedláková

Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz