Domů     Medicína
Určité typy ústních bakterií pomáhají v boji s rakovinou
Zdroj: Pixabay

Lidská ústa osidlují různé typy bakterií. Britským vědcům se podařilo zjistit, že bakterie, která zhoršuje rakovinu střev, má pozitivní účinky na rakovinu, která postihuje oblast hlavy a krku. Věří, že s jejím využitím by mělo být možné dosáhnout pokroku v léčbě těchto zákeřných typů rakoviny..

Výzkumníci z Guy’s and St Thomas‘ a z King’s College London podrobili zkoumání bakterii zvanou fusobacterium, což je rod gramnegativnách anaerobních nesporulujících bakterií, které se běžně vyskytují na sliznicích dýchacích cest, včetně úst, a ve střevech člověka jako součást normální flóry.

O této bakterii se ví, že zhoršuje průběh rakoviny střev. Vědci se proto domnívali, že stejný účinek bude mít i na druhy rakoviny, které postihují hlavu a krk. Mýlili se však.

Doktor Miguel Reis Ferreira, hlavní autor studie a odborník na rakovinu hlavy a krku v Guy’s and St Thomas‘, komentoval překvapivá zjištění o fusobacterium, ke kterým v rámci studie došli: „V podstatě jsme zjistili, že pokud se pacientů s rakovinou hlavy a krku vyskytuje tato bakterie, mají mnohem větší šanci na vyléčení než ti, u kterých přítomna není. V buněčných strukturách je tato bakterie schopná rakovinu zabíjet.“.

Fusobacterium rakovinu zabíjí

Vědci zatím neví, na jakém principu k tomu dochází, ale věří, že pokud se jim tento mechanismus podaří rozluštit, bude se jednat o pokrok v léčbě rakoviny hlavy a krku, která zahrnuje nádory úst, krku, hlasivek, nosu a dutin.

V posledních 20 letech došlo v léčbě těchto typů rakoviny jen k malému pokroku, spočívajícímu ve vývoji několika málo nových terapeutických postupů, takže nová léčba by představovala naději pro mnoho pacientů.

Zdroj: WikiCommons by Dr.V.R.Dowell

Při hledání ústních bakterií, jejichž další zkoumání by mohlo být přínosné, využili vědci metodu modelování. V laboratoři poté sledovali účinky vybraných bakterií na rakovinné buňky. Zároveň provedli analýzu dat o 155 pacientech s rakovinou hlavy a krku z databáze Cancer Genome Atlas.

Když v laboratorních podmínkách vložili fusobacterium do Petriho misek a zkoumali účinek těchto bakterií na rakovinné buňky, po několika dnech zjistili, že rakovina téměř zmizela.

Snížení počtu rakovinných buněk až o 99 %

V miskách došlo ke snížení počtu životaschopných rakovinných buněk o 70 až 99 %. Analýza dat od pacientů pak ukázala, že ti, u kterých se vyskytovala fusobacterium, měli větší šanci na přežití než ti, kteří ji v rakovině přítomnou neměli.

Došlo u nich k 65% snížení rizika na rakovinu ve srovnání s pacienty, kteří fusobacterium neměli. Reis Ferreira řekl, že před provedením testování v laboratoři věřil, že fusobacterium růst rakovinných buněk spíše podpoří, než aby mu bránila.

Ke stejným závěrům dospěli i odborníci z King’s College London. Doktor Anjali Chander, vedoucí klinický výzkumník na této veřejné londýnské univerzitě, který zde vedl obdobný výzkum, k tomu řekl: „Naše zjištění jsou pozoruhodná a velmi překvapivá.

Byli jsme nadšení, když jsme zjistili, že výzkum provedený odborníky z Guy’s and St Thomas‘ přinesl data, která potvrdila náš objev.“ Všichni doufají, že zlepší chápání rakoviny hlavy a krku a mechanismu působení fuscobacterium na ni povede k vývoji účinnější léčby těchto druhů rakoviny.

Štítky:
Související články
Epigenetiku lze přirovnat k pohádkovým sudičkám. Stejně jako ony dovede jak zmírnit nepříznivý vliv genů, tak ho i zhoršit. Tím ale nekončí. Pamatuje i na zátěže, kterým čelili naši předci. Pak mají například děti žen, které zažily hladomor, silný sklon k obezitě. Epigenetické sudičky se ale mohou objevit i kdykoliv během života, pokud je okolnosti přivolají. Svou […]
Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Většina lidí si uvědomuje, že potřebuje spát přiměřeně dlouho a jít do postele ve vhodnou dobu, přesto se podle toho velká část populace nechová. Nejrůznější poruchy spánku jsou tak doslova celosvětovou epidemií, trpí jimi 50 až 70 milionů lidí, u nás zhruba 70 % dospělé populace. Je naděje […]
Naši předchůdci trávili většinu dne pohybem. Nám se díky pokroku daří přežívat bez větší fyzické námahy. Sezením trávíme až deset hodin denně, pohyb se pak snažíme dohnat hodinou v posilovně. Naše tělo ale i celkové zdraví tím však velmi trpí. Jak by tedy měl vypadat ideální den pro zdraví? To popsali ve svém výzkumu australští […]
Nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul plní obrovské množství funkcí. Je tekutým prostředím pro krvinky, transportuje vstřebané živiny nebo zabezpečuje imunitu. Plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá zejména k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení a očkovacích látek, nebo se podává přímo pacientům při zástavě krvácení či popáleninách. Její […]
Vědecký výzkum v oblasti reprodukce a metabolismu přinesl fascinující nové poznatky o energetických nákladech těhotenství u lidí, které byly dosud výrazně podceňovány. Nová studie odhalila, že energetické nároky lidského těhotenství dosahují téměř 50 000 kalorií, což je mnohem více, než se dosud předpokládalo. Tento objev, publikovaný v časopise Science, přináší nový pohled na náročnost těhotenství […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz