Domů     Příroda
Psi vycítí stres u člověka a emocionálně na něj reagují
Zdroj: Pixabay

Soužití lidí a psů trvá asi 30 000 let. Je tedy logické, že se psi naučili interpretovat lidské emoce a tak říkajíc číst z jejich tváře. Předchozí výzkumy dokonce prokázaly, že jsou psi schopni odhalit stres u lidí na základě zápachu jejich potu.

Nyní se vědcům podařilo prokázat, že psi u lidí stres nejen vycítí, ale dokonce na něj emocionálně reagují..

V rámci nové studie, jejíž závěry zveřejnili v odborném časopise Scientific Reports, vědci z University of Bristol v Anglii rekrutovali 18 psů nejrůznějších plemen spolu s jejich majiteli a dále 11 dobrovolníků, kteří tyto psy neznali.

Dobrovolníci byli podrobeni zátěžovému testu, který u nich měl zvýšit hladinu stresu. Museli hovořit na veřejnosti a řešit složitý matematický příklad. U toho byly shromažďovány vzorky potu z jejich podpaží.

Pamlsek v misce nečekali

Následně mohli zrelaxovat v sedacím vaku při ztlumeném osvětlení, kdy sledovali záběry přírody. I při této činnosti jim byly odebrány vzorky potu. Ve studii pak odborníci použili vzorky potu od tří těchto dobrovolníků.

Psy rozdělili do tří skupin a následně každou skupinu testovali na vzorcích potu od jednoho z vybraných dobrovolníků. Předtím je trénovali na to, aby věděli, že miska na jednom místě obsahuje pamlsek, zatímco na jiném ne.

Zdroj: Pixabay

Zároveň existovala tři místa, u kterých nebylo jednoznačné, zda na nich pamlsek bude či ne. Během testování se psi k miskám, u kterých nebylo jasné zda tam odměnu najdou, raději nepřiblížili, pokud do jejich blízkosti vědci umístili vzorek potu dobrovolníka získaný během stresové situace, i když v nich pamlsek být mohl.

Je tak jasné, že očekávali, že tam pamlsek spíše nenajdou. „Psi jsou v blízkosti stresovaných jedinců pesimističtější v nejistých situacích, zatímco blízkost lidí, kteří ve stresu nejsou, na ně tento účinek nemá,“ říká k výsledkům studie, kterou vedla, Zoe Parr-Cortesová, doktorandka na Bristol Veterinary School na University of Bristol.

Stres jako důležitý signál

„Psi s člověkem žijí už tisíce let, schopnost vycítit stres od jiného člena ‚smečky‘ tak pro ně byla pravděpodobně prospěšné, protože je upozornila na hrozbu, kterou zachytil jiný člen skupiny,“ dodává Cortesová.

„Skutečnost, že pach pocházel od jedince, kterého pes neznal, hovoří o důležitosti čichu pro tato zvířata a o způsobu, jakým ovlivňuje jejich emoce v takovýchto situacích,“ vysvětluje Katherine A. Houptová, emeritní profesorka behaviorální medicíny na Cornell University’s College of Veterinary Medicine, která se na studii nepodílela.

Zápach stresu mohl psům snížit chuť k jídlu, protože je známo, že stres tento vliv na lidi i zvířata má. „Zápach stresu zřejmě nemění jen jejich rozhodování, ale může změnit i jejich motivaci k jídlu. Je tomu tak i u lidí, když jsou ve stresu, sladká tyčinka je nezajímá,“ dodává vědkyně.

Ta si zároveň myslí, že výsledky studie jasně ukazují, že psi mají kromě vizuálních a verbálních podnětů empatii založenou i na čichu. Když je člověk ve stresu, může se to u psa promítnout do chování, které normálně nevykazuje.

Pokud mají úzkostného majitele, mohou psi skleslé chování zřejmě vykazovat trvaleji.

Štítky:
Související články
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
NOVINKY Příroda 10.3.2025
Evoluci běžně chápeme jako vývoj k dokonalejším a složitějším formám života. Touto představou ale zásadně otřásl jistý druh prvoků. Ukázalo se totiž, že ve skutečnosti jsou to živočichové příbuzní s medúzami a do stádia podobného prvokům se vrátili až dalším vývojem. A to není jejich jediná podivnost Švýcarský chirurg a porodník Louis Jurine byl muž […]
Ryby a rybí výrobky patří mezi oblíbené a doporučované potraviny s množstvím tělu prospěšných látek. Řadí je to k cenným a často obchodovaným komoditám, což je zase předurčuje k pokusům o falšování Spolehlivý systém pro odhalení nepoctivého rybího zboží vyvinuli výzkumníci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) ve spolupráci s firmou Bidfood […]
Objevy Příroda 6.3.2025
Zoolog Ondřej Mikulka a entomolog Josef Kašák z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU, Ústavu ochrany lesů a myslivosti, v rámci výzkumu při ohledávání mrtvého bobra nalezli v jeho srsti blecháče bobří, brouky z čeledi lanýžovníkovití. Pokud bychom uspořádali soutěž o nejpodivnějšího brouka vůbec, tak blecháč by jistě patřil mezi kandidáta na první příčky. Blecháč bobří žije v dospělosti, jak název napovídá, v srsti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz