Domů     Medicína
Určité typy ústních bakterií pomáhají v boji s rakovinou
Zdroj: Pixabay

Lidská ústa osidlují různé typy bakterií. Britským vědcům se podařilo zjistit, že bakterie, která zhoršuje rakovinu střev, má pozitivní účinky na rakovinu, která postihuje oblast hlavy a krku. Věří, že s jejím využitím by mělo být možné dosáhnout pokroku v léčbě těchto zákeřných typů rakoviny..

Výzkumníci z Guy’s and St Thomas‘ a z King’s College London podrobili zkoumání bakterii zvanou fusobacterium, což je rod gramnegativnách anaerobních nesporulujících bakterií, které se běžně vyskytují na sliznicích dýchacích cest, včetně úst, a ve střevech člověka jako součást normální flóry.

O této bakterii se ví, že zhoršuje průběh rakoviny střev. Vědci se proto domnívali, že stejný účinek bude mít i na druhy rakoviny, které postihují hlavu a krk. Mýlili se však.

Doktor Miguel Reis Ferreira, hlavní autor studie a odborník na rakovinu hlavy a krku v Guy’s and St Thomas‘, komentoval překvapivá zjištění o fusobacterium, ke kterým v rámci studie došli: „V podstatě jsme zjistili, že pokud se pacientů s rakovinou hlavy a krku vyskytuje tato bakterie, mají mnohem větší šanci na vyléčení než ti, u kterých přítomna není. V buněčných strukturách je tato bakterie schopná rakovinu zabíjet.“.

Fusobacterium rakovinu zabíjí

Vědci zatím neví, na jakém principu k tomu dochází, ale věří, že pokud se jim tento mechanismus podaří rozluštit, bude se jednat o pokrok v léčbě rakoviny hlavy a krku, která zahrnuje nádory úst, krku, hlasivek, nosu a dutin.

V posledních 20 letech došlo v léčbě těchto typů rakoviny jen k malému pokroku, spočívajícímu ve vývoji několika málo nových terapeutických postupů, takže nová léčba by představovala naději pro mnoho pacientů.

Zdroj: WikiCommons by Dr.V.R.Dowell

Při hledání ústních bakterií, jejichž další zkoumání by mohlo být přínosné, využili vědci metodu modelování. V laboratoři poté sledovali účinky vybraných bakterií na rakovinné buňky. Zároveň provedli analýzu dat o 155 pacientech s rakovinou hlavy a krku z databáze Cancer Genome Atlas.

Když v laboratorních podmínkách vložili fusobacterium do Petriho misek a zkoumali účinek těchto bakterií na rakovinné buňky, po několika dnech zjistili, že rakovina téměř zmizela.

Snížení počtu rakovinných buněk až o 99 %

V miskách došlo ke snížení počtu životaschopných rakovinných buněk o 70 až 99 %. Analýza dat od pacientů pak ukázala, že ti, u kterých se vyskytovala fusobacterium, měli větší šanci na přežití než ti, kteří ji v rakovině přítomnou neměli.

Došlo u nich k 65% snížení rizika na rakovinu ve srovnání s pacienty, kteří fusobacterium neměli. Reis Ferreira řekl, že před provedením testování v laboratoři věřil, že fusobacterium růst rakovinných buněk spíše podpoří, než aby mu bránila.

Ke stejným závěrům dospěli i odborníci z King’s College London. Doktor Anjali Chander, vedoucí klinický výzkumník na této veřejné londýnské univerzitě, který zde vedl obdobný výzkum, k tomu řekl: „Naše zjištění jsou pozoruhodná a velmi překvapivá.

Byli jsme nadšení, když jsme zjistili, že výzkum provedený odborníky z Guy’s and St Thomas‘ přinesl data, která potvrdila náš objev.“ Všichni doufají, že zlepší chápání rakoviny hlavy a krku a mechanismu působení fuscobacterium na ni povede k vývoji účinnější léčby těchto druhů rakoviny.

Štítky:
Související články
Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy. Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s […]
Německým biologům se podařilo nafilmovat dosud nemožné. S pomocí vylepšené technologie zachytili okamžik, kdy se vajíčko uvolní z folikulu, specializovaného útvaru ve vaječníku. Nyní doufají, že jejich zobrazovací technika poslouží v řadě dalších oblastí. Fascinující proces, na jehož konci je nový člověk, začíná ve vaječníku. V orgánu, jehož velikost je přirovnávána ke švestce, dochází každý […]
Nová studie prokazuje, že stres na pracovišti, zejména způsobený vysokými pracovními nároky a nízkou odměnou, výrazně zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní, tedy závažného srdečního onemocnění. Stres z práce je stále větším problémem moderní společnosti, kde pracovníci často čelí vysokým nárokům a nedostatku kontroly nad svým pracovním prostředím. Nedávný výzkum vedený Xavierem Trudelem z Laval University […]
Proces vzniku nového tvora je fascinující a stále obestřený řadou neobjasněných tajemství. Průlomu nyní dosáhli vědci z německého Institutu Maxe Plancka, kterým se pomocí vylepšené technologie podařilo zachytit okamžik, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku myši a začíná jeho cesta, která po oplodnění vede až k vzniku nového života. Ovulační cyklus u žen byl objeven […]
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz