Domů     Ostatní
Psi vycítí stres u člověka a emocionálně na něj reagují
Zdroj: Pixabay

Soužití lidí a psů trvá asi 30 000 let. Je tedy logické, že se psi naučili interpretovat lidské emoce a tak říkajíc číst z jejich tváře. Předchozí výzkumy dokonce prokázaly, že jsou psi schopni odhalit stres u lidí na základě zápachu jejich potu.

Nyní se vědcům podařilo prokázat, že psi u lidí stres nejen vycítí, ale dokonce na něj emocionálně reagují..

V rámci nové studie, jejíž závěry zveřejnili v odborném časopise Scientific Reports, vědci z University of Bristol v Anglii rekrutovali 18 psů nejrůznějších plemen spolu s jejich majiteli a dále 11 dobrovolníků, kteří tyto psy neznali.

Dobrovolníci byli podrobeni zátěžovému testu, který u nich měl zvýšit hladinu stresu. Museli hovořit na veřejnosti a řešit složitý matematický příklad. U toho byly shromažďovány vzorky potu z jejich podpaží.

Pamlsek v misce nečekali

Následně mohli zrelaxovat v sedacím vaku při ztlumeném osvětlení, kdy sledovali záběry přírody. I při této činnosti jim byly odebrány vzorky potu. Ve studii pak odborníci použili vzorky potu od tří těchto dobrovolníků.

Psy rozdělili do tří skupin a následně každou skupinu testovali na vzorcích potu od jednoho z vybraných dobrovolníků. Předtím je trénovali na to, aby věděli, že miska na jednom místě obsahuje pamlsek, zatímco na jiném ne.

Zdroj: Pixabay

Zároveň existovala tři místa, u kterých nebylo jednoznačné, zda na nich pamlsek bude či ne. Během testování se psi k miskám, u kterých nebylo jasné zda tam odměnu najdou, raději nepřiblížili, pokud do jejich blízkosti vědci umístili vzorek potu dobrovolníka získaný během stresové situace, i když v nich pamlsek být mohl.

Je tak jasné, že očekávali, že tam pamlsek spíše nenajdou. „Psi jsou v blízkosti stresovaných jedinců pesimističtější v nejistých situacích, zatímco blízkost lidí, kteří ve stresu nejsou, na ně tento účinek nemá,“ říká k výsledkům studie, kterou vedla, Zoe Parr-Cortesová, doktorandka na Bristol Veterinary School na University of Bristol.

Stres jako důležitý signál

„Psi s člověkem žijí už tisíce let, schopnost vycítit stres od jiného člena ‚smečky‘ tak pro ně byla pravděpodobně prospěšné, protože je upozornila na hrozbu, kterou zachytil jiný člen skupiny,“ dodává Cortesová.

„Skutečnost, že pach pocházel od jedince, kterého pes neznal, hovoří o důležitosti čichu pro tato zvířata a o způsobu, jakým ovlivňuje jejich emoce v takovýchto situacích,“ vysvětluje Katherine A. Houptová, emeritní profesorka behaviorální medicíny na Cornell University’s College of Veterinary Medicine, která se na studii nepodílela.

Zápach stresu mohl psům snížit chuť k jídlu, protože je známo, že stres tento vliv na lidi i zvířata má. „Zápach stresu zřejmě nemění jen jejich rozhodování, ale může změnit i jejich motivaci k jídlu. Je tomu tak i u lidí, když jsou ve stresu, sladká tyčinka je nezajímá,“ dodává vědkyně.

Ta si zároveň myslí, že výsledky studie jasně ukazují, že psi mají kromě vizuálních a verbálních podnětů empatii založenou i na čichu. Když je člověk ve stresu, může se to u psa promítnout do chování, které normálně nevykazuje.

Pokud mají úzkostného majitele, mohou psi skleslé chování zřejmě vykazovat trvaleji.

Štítky:
Související články
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz