Domů     Ostatní
Psi vycítí stres u člověka a emocionálně na něj reagují
Zdroj: Pixabay

Soužití lidí a psů trvá asi 30 000 let. Je tedy logické, že se psi naučili interpretovat lidské emoce a tak říkajíc číst z jejich tváře. Předchozí výzkumy dokonce prokázaly, že jsou psi schopni odhalit stres u lidí na základě zápachu jejich potu.

Nyní se vědcům podařilo prokázat, že psi u lidí stres nejen vycítí, ale dokonce na něj emocionálně reagují..

V rámci nové studie, jejíž závěry zveřejnili v odborném časopise Scientific Reports, vědci z University of Bristol v Anglii rekrutovali 18 psů nejrůznějších plemen spolu s jejich majiteli a dále 11 dobrovolníků, kteří tyto psy neznali.

Dobrovolníci byli podrobeni zátěžovému testu, který u nich měl zvýšit hladinu stresu. Museli hovořit na veřejnosti a řešit složitý matematický příklad. U toho byly shromažďovány vzorky potu z jejich podpaží.

Pamlsek v misce nečekali

Následně mohli zrelaxovat v sedacím vaku při ztlumeném osvětlení, kdy sledovali záběry přírody. I při této činnosti jim byly odebrány vzorky potu. Ve studii pak odborníci použili vzorky potu od tří těchto dobrovolníků.

Psy rozdělili do tří skupin a následně každou skupinu testovali na vzorcích potu od jednoho z vybraných dobrovolníků. Předtím je trénovali na to, aby věděli, že miska na jednom místě obsahuje pamlsek, zatímco na jiném ne.

Zdroj: Pixabay

Zároveň existovala tři místa, u kterých nebylo jednoznačné, zda na nich pamlsek bude či ne. Během testování se psi k miskám, u kterých nebylo jasné zda tam odměnu najdou, raději nepřiblížili, pokud do jejich blízkosti vědci umístili vzorek potu dobrovolníka získaný během stresové situace, i když v nich pamlsek být mohl.

Je tak jasné, že očekávali, že tam pamlsek spíše nenajdou. „Psi jsou v blízkosti stresovaných jedinců pesimističtější v nejistých situacích, zatímco blízkost lidí, kteří ve stresu nejsou, na ně tento účinek nemá,“ říká k výsledkům studie, kterou vedla, Zoe Parr-Cortesová, doktorandka na Bristol Veterinary School na University of Bristol.

Stres jako důležitý signál

„Psi s člověkem žijí už tisíce let, schopnost vycítit stres od jiného člena ‚smečky‘ tak pro ně byla pravděpodobně prospěšné, protože je upozornila na hrozbu, kterou zachytil jiný člen skupiny,“ dodává Cortesová.

„Skutečnost, že pach pocházel od jedince, kterého pes neznal, hovoří o důležitosti čichu pro tato zvířata a o způsobu, jakým ovlivňuje jejich emoce v takovýchto situacích,“ vysvětluje Katherine A. Houptová, emeritní profesorka behaviorální medicíny na Cornell University’s College of Veterinary Medicine, která se na studii nepodílela.

Zápach stresu mohl psům snížit chuť k jídlu, protože je známo, že stres tento vliv na lidi i zvířata má. „Zápach stresu zřejmě nemění jen jejich rozhodování, ale může změnit i jejich motivaci k jídlu. Je tomu tak i u lidí, když jsou ve stresu, sladká tyčinka je nezajímá,“ dodává vědkyně.

Ta si zároveň myslí, že výsledky studie jasně ukazují, že psi mají kromě vizuálních a verbálních podnětů empatii založenou i na čichu. Když je člověk ve stresu, může se to u psa promítnout do chování, které normálně nevykazuje.

Pokud mají úzkostného majitele, mohou psi skleslé chování zřejmě vykazovat trvaleji.

Štítky:
Související články
Málokterý způsob odčerpávání oxidu uhličitého z ovzduší se pojí s natolik smíšenými výsledky a tak silným odporem veřejnosti. Nic naplat, planeta se vaří, je třeba jednat a zvážit se musí i kontroverzí možnosti. Další milník geoinženýrství může být pokořen již brzy. Usilovat o nulové emise podle Mezivládního panelu pro změny klimatu nestačí. K udržení globálního oteplování na přijatelných […]
V populární představě je český rodák Sigmund Freud často vnímán jako psychoanalytik, který měl téměř chorobnou fixaci na sex a jeho vliv na lidské chování. Ale nové přehodnocení jeho práce, zejména díla „Výklad snů“, vedené uznávaným psychoanalytikem Markem Solmsem, odhaluje, že toto pojetí Freudovy teorie je založeno na špatném pochopení. Starý vtip praví, že cokoliv […]
Řekněme si to na rovinu – navzdory velkému pokroku a neustále se prohlubujícímu porozumění vnitřního fungování neuronů a DNA, nám stále chybí vysvětlení toho, jak mozek produkuje náš vnitřní svět barev, zvuků, vůní a chutí. Lidské vědomí zůstává nepolapitelné, přesto k němu má věda co říci. V roce 1998 uzavřeli americko-německý neurovědec Christof Koch a australský filozof […]
Péče o domácnost byla v minulosti nikdy nekončící dřinou. Postupem času naštěstí vznikly nejrůznější stroje, které hospodyňkám jejich práci usnadnily. Dnes už si domácnost bez pračky či ledničky ani neumíme představit. Jak dlouhá byla cesta k efektivním domácím spotřebičům? Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se […]
124 minut. Tolik času trvá průměrný film s reklamami, nebo takovou dobu tráví Pražané cestou do/z práce. A tolik času tráví i průměrně české dítě denně venku. U předškoláků je to více, nicméně s rostoucím věkem doba pobytu venku klesá. Prodlužuje se naopak čas, který školáci tráví online. Zatímco mladší děti odrazují od delšího pobytu venku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz