Domů     Příroda
Psi vycítí stres u člověka a emocionálně na něj reagují
Zdroj: Pixabay

Soužití lidí a psů trvá asi 30 000 let. Je tedy logické, že se psi naučili interpretovat lidské emoce a tak říkajíc číst z jejich tváře. Předchozí výzkumy dokonce prokázaly, že jsou psi schopni odhalit stres u lidí na základě zápachu jejich potu.

Nyní se vědcům podařilo prokázat, že psi u lidí stres nejen vycítí, ale dokonce na něj emocionálně reagují..

V rámci nové studie, jejíž závěry zveřejnili v odborném časopise Scientific Reports, vědci z University of Bristol v Anglii rekrutovali 18 psů nejrůznějších plemen spolu s jejich majiteli a dále 11 dobrovolníků, kteří tyto psy neznali.

Dobrovolníci byli podrobeni zátěžovému testu, který u nich měl zvýšit hladinu stresu. Museli hovořit na veřejnosti a řešit složitý matematický příklad. U toho byly shromažďovány vzorky potu z jejich podpaží.

Pamlsek v misce nečekali

Následně mohli zrelaxovat v sedacím vaku při ztlumeném osvětlení, kdy sledovali záběry přírody. I při této činnosti jim byly odebrány vzorky potu. Ve studii pak odborníci použili vzorky potu od tří těchto dobrovolníků.

Psy rozdělili do tří skupin a následně každou skupinu testovali na vzorcích potu od jednoho z vybraných dobrovolníků. Předtím je trénovali na to, aby věděli, že miska na jednom místě obsahuje pamlsek, zatímco na jiném ne.

Zdroj: Pixabay

Zároveň existovala tři místa, u kterých nebylo jednoznačné, zda na nich pamlsek bude či ne. Během testování se psi k miskám, u kterých nebylo jasné zda tam odměnu najdou, raději nepřiblížili, pokud do jejich blízkosti vědci umístili vzorek potu dobrovolníka získaný během stresové situace, i když v nich pamlsek být mohl.

Je tak jasné, že očekávali, že tam pamlsek spíše nenajdou. „Psi jsou v blízkosti stresovaných jedinců pesimističtější v nejistých situacích, zatímco blízkost lidí, kteří ve stresu nejsou, na ně tento účinek nemá,“ říká k výsledkům studie, kterou vedla, Zoe Parr-Cortesová, doktorandka na Bristol Veterinary School na University of Bristol.

Stres jako důležitý signál

„Psi s člověkem žijí už tisíce let, schopnost vycítit stres od jiného člena ‚smečky‘ tak pro ně byla pravděpodobně prospěšné, protože je upozornila na hrozbu, kterou zachytil jiný člen skupiny,“ dodává Cortesová.

„Skutečnost, že pach pocházel od jedince, kterého pes neznal, hovoří o důležitosti čichu pro tato zvířata a o způsobu, jakým ovlivňuje jejich emoce v takovýchto situacích,“ vysvětluje Katherine A. Houptová, emeritní profesorka behaviorální medicíny na Cornell University’s College of Veterinary Medicine, která se na studii nepodílela.

Zápach stresu mohl psům snížit chuť k jídlu, protože je známo, že stres tento vliv na lidi i zvířata má. „Zápach stresu zřejmě nemění jen jejich rozhodování, ale může změnit i jejich motivaci k jídlu. Je tomu tak i u lidí, když jsou ve stresu, sladká tyčinka je nezajímá,“ dodává vědkyně.

Ta si zároveň myslí, že výsledky studie jasně ukazují, že psi mají kromě vizuálních a verbálních podnětů empatii založenou i na čichu. Když je člověk ve stresu, může se to u psa promítnout do chování, které normálně nevykazuje.

Pokud mají úzkostného majitele, mohou psi skleslé chování zřejmě vykazovat trvaleji.

Štítky:
Související články
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz