Domů     Příroda
Dají se viry považovat za živé? A kde je hranice?
Veronika Tyrková 24.7.2024
FOTO: Unsplash

„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy.

Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. Ovšem o pravosti tohoto tvrzení to nevypovídá vůbec nic..

S otázkou živosti virů to není tak jednoduché. Debata o ní se vede několik desítek let a stále bez zdárného konce. Objevy posledních 20 let ale do debaty vnáší několik důležitých poznatků.

Co znamená býti virem

Ať už jsou nebo nejsou viry živé, jedno je jisté – jsou nejúspěšnějšími stvořeními na planetě. Na Zemi existuje 1030 virů které, kdybychom vyskládali do řady vedle sebe, by se natáhly na délku 100 milionů světelných let!

Což je pro představu 500krát šířka naší galaxie. Také je důležité zmínit, že zabijí globálně triliony organismů denně. Přesto, že jsou viry docela různorodé, všechny sdílejí několik společných znaků.

Charakterizuje je hlavně to, že nesou některý typ genetické informace obalenou proteinovým kabátem, tedy kapsidem. Bez metabolismu, způsobu samostatného pohybu a bez ambicí se vznášejí prostředím ve víře, že narazí na vhodného hostitele, kterého by mohly využít k reprodukci.

Definice životnosti

Co je zprvu vyčleňuje ze živých organismů je fakt, že se mohou množit jen za pomoci hostitelské buňky. Kromě toho nemají ani prostředky k samostatnému pohybu, i když existují výjimky v podobě některých virů rostlin, které si skrze zdroje hostitelské buňky produkují některé proteiny pohybu.

Na druhou stranu, i když potřebují buňku k množení, pořád to je funkční způsob, jak se rozmnožit. Také vynikají důležitým atributem živých organismů, a to tím, že stejně jako oni, i viry podléhají evoluci a vyvíjejí se.

Objev obřích virů

V roce 2003 byl poprvé v amébě Acanthamoeba polyphaga určen zástupce nové, dosud přehlížené skupiny virů. Jednalo se o mimivirus (APMV) patřící do skupiny virů, kterým se přezdívá obří viry neboli megaviry.

Vzorek byl odebrán z vodní věže ve Spojeném království. Původně byly díky jejich velikosti mylně určeny v roce 1992 jako bakterie nebo malá archea. Nikoho totiž nenapadlo, že by virus mohl být tak velký, že by byl pozorovatelný pod světelným mikroskopem.

Až po 10 letech byl určen jako virus a pojmenován “mimivirus“ podle toho, že napodobuje (mimikuje) mikroby. Až do jeho objevu se velikost všech známých virů pohybovala maximálně do 200 nm, ale obří viry jsou dvakrát větší.

Byly tak dlouho přehlíženy nejen proto, že nikoho nenapadlo, že by mohly být obecně tak velké, ale i proto, že v experimentech při separaci viru ze vzorku byly díky své velikosti vyfiltrovány. Poté, co vědci už věděli „co hledat“, se nalézaly obří viry všude, včetně řek, jezer, střev prasat nebo ústní dutiny lidí.

Ve všech těchto místech ovšem musejí být přítomné jednobuněčné organismy, často améby, které mohou obří viry infikovat.

Více se dočtete v čísle 8/2024.

Autorka: Marika Davídková

Související články
Málokterého tvora obdařila příroda tolika zvláštnostmi. Je to savec, ale jeho mláďata se klubou z vajec. Pod vodou se řídí elektrickým smyslem jako některé ryby a ve tmě světélkuje. A to zdaleka není vše. Co je vlastně ten ptakopysk zač, zajímalo obyvatele Austrálie stejně jako Evropy, kam začali mořeplavci na konci 18. století přivážet první exempláře. […]
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují odolnost. A tak si vědci do boje s nimi přizvali silnější zbraň, genetické inženýrství. Svoji pozornost vědci zaměřili na komára tropického, jemuž se pro […]
Vědci zabývající se studiem mořských živočichů si čím dál častěji všímají změn v jejich chování, ke kterým dochází poslední dobou. Největším problémem je požívání plastů těmito tvory, což má závažné dopady. Vede u nich ke ztrátě výživy, vnitřním poraněním, zablokování střev, hladovění a v některých případech i smrti. Chování mořských zvířat se však mění i […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Objevy Příroda 13.1.2025
Objev, který nadchl paleontology po celém světě, přinesla sibiřská věčně zmrzlá půda. V permafrostu bylo nalezeno mimořádně dobře zachovalé mládě šavlozubé kočky, které žilo před přibližně 32 000 lety. Tento objev umožňuje vědcům poprvé nahlédnout do skutečného vzhledu dávného predátora, o němž dosud měli k dispozici pouze fosilizované kosti a otisky tlap. „Byla jsem naprosto […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz