Domů     Medicína
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Veronika Tyrková 17.7.2024
FOTO: Unsplash

Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení..

Miliony barev

Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % žen vidí svět mnohem barevněji, než si dokážeme představit. Mají superschopnost rozlišit až 100 milionů odstínů.

Vděčí za to štědré přírodě, která jim místo obvyklých tří typů receptorů pro barevné vidění na sítnici vytvořila jeden navíc. Zatímco standardní receptory čili čípky vnímají vždy jednu ze základních barev, tedy modrou, červenou a zelenou, čípek navíc k tomu pravděpodobně přidává tóny žlutozeleného spektra.

Zároveň se nepředpokládá, že by se tento druh vidění mohl vyskytovat u mužů. Vnímání barev totiž ovlivňují geny na X chromozomu. A jak známo, tak muži mají pouze jeden X chromozom, takže pokud se v genech vyskytnou mutace, tak nemají na rozdíl od žen k dispozici ještě druhou „zdravou“ kopii genů na X chromozomu.

Nějaká forma barvosleposti se proto vyskytuje přibližně u 8 % mužů, zatímco u žen je vzácná.

Svalnatá batolata

Některé mutace jsou extrémně vzácné. Patří mezi ně neobvykle svalnatá batolata. Za posledních 20 let byly zaznamenány dva takové případy. Až na to, že oba byli chlapci, mezi nimi nebyla žádná spojitost, nebyli příbuzní a pocházeli z různých zemí.

Jejich svalnatost nebyla baculatost, měli přibližně dvakrát tolik svalové hmoty než jejich vrstevníci, a zároveň mnohem méně tuku. V obou případech laboratorní vyšetření ukázala, že za záhadou stojí vrozená odchylka týkající se bílkoviny myostatinu.

Ta má tlumit růst svalů. U jednoho z dětí, nejmenovaného chlapce původem z Německa, tělo myostatin nevytvářelo. Příčinou byla mutace v genu MSTN, kterou chlapec zdědil od obou rodičů. O jeho otci není nic známo, ale matka bývala profesionální sportovkyní.

Neobvykle svalnatí jsou údajně také další příbuzní dítěte. Druhý chlapec se jmenuje Liam Hoekstra a pochází z USA. Hladinu myostatinu má sice normální, zato mu chybí funkční receptory na svalových buňkách.

Myostatin se na ně proto nedokáže navázat a předat jim pokyn k zastavení růstu. Případy obou chlapců nejsou jen kuriozitou, protože přinášejí inspiraci pro vývoj nové léčby pro pacienty se svalovými dystrofiemi, které se projevují těžkou slabostí a ztrátou svalstva.

Autorka: Kateřina Pavelcová

 

Více se dočtete v čísle 8/2024.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz