Domů     Historie
Tajemní denisované zřejmě byli národem horalů
Zdroj: Wiki Commons by Dongju Zhang

Pokrok a rozšíření detailních analýz DNA vzorků pravěkých předchůdců člověka přinesl počátkem 21. století několik překvapivých zjištění. Pomohl mimo jiné i zformulovat paralelní vývojovou větev předchůdců člověka, takzvané denisovany.

DNA denisovanů se odlišovala od DNA moderního člověka Homo sapiens, ale i jejich nejbližších „příbuzných“ neandertálců. Právě díky analýze DNA je možné sledovat předpokládané rozšíření této dnes již neexistující větve předchůdců moderního člověka..

První kosti patřící příslušníkům této skupiny byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni v Rusku, která jim následně dala i jméno. Dnešní obyvatelé Asie a Oceánie nesou větší podíl denisovanských genů než lidé v jiných částech světa.

Nejvíce jich mají Papuánci obývající Novou Guineu. Díky matematickému modelování vědci usuzují, že denisované museli v období před zhruba 200 000 lety obývat převážnou část Asie a kolonizovat i Austrálii a ostrovy v Tichém oceánu.

Denisované si podmanili Asii

Tento předpoklad ovšem doposud bylo obtížené potvrdit skutečnými nálezy kosterních ostatků z této doby, které by obsahovaly dochovanou denisovanskou DNA. Například Denisova jeskyně byla trvale obydlena již před 300 000 roky a vedle denisovanů v ní byly objeveny i pozůstatky neandertálců a předchůdců moderních lidí.

Čínští vědci ve spolupráci s Frido Welkerem z Kodaňské univerzity však objevili pozůstatky denisovanské DNA ve fragmentu dolní čelisti staré 160 000 let nalezené v krasové jeskyni Baishiya na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3 280 metrů nad mořem.

Zdroj: Dongju Zhang Lanzhou University

Čelist objevil a předal vědcům z univerzity v čínském Lan-čou budhistický mnich již v roce 1980. Podrobnému zkoumání a především analýze DNA však byla podrobena až téměř po 40 letech od nálezu. Podrobnější zkoumání pak přerušila pandemie covidu.

Po roce 2022 se ale vědci na místo vrátili a pokračují v jeho detailním průzkumu, protože jeskynní systém je přes 50 kilometrů dlouhý a některé vrstvy sedimentů dosahují i 7 metrů.

Zruční lovci

Dosud se povedlo doložit trvalé osídlení jeskyně denisovany až do doby před zhruba 40 000 lety. To ukazuje, že denisované přes toto nehostinné prostředí jen nepřešli při svém přesunu do jihovýchodní Asie, ale trvale zde žili přes 100 000 let.

Nálezy zvířecích kostí ukazují, že byli zdatnými lovci, přizpůsobenými zdejšímu prostředí. K jejich nejčastějším úlovkům patřili horské kozy, divocí jaci i dnes již vyhynulí osrstění nosorožci. Denisované na tomto místě přežili nejen dvě doby ledové, ale i období mezi nimi, kdy došlo k oteplení a radikální proměně místní fauny.

Vědci věří, že další nálezy kosterních pozůstatků s denisovanskými geny nejen v jeskyni Baishiya, ale i na dalších místech v Asii pomohou ukotvit tuto vývojovou větev příbuznou moderním lidem, podobně jako dnes uznáváme neandertálce, a nastínit odpovědi na důvody jejich vymizení.

Je zřejmé, že se jednalo o úspěšnou větev, která po více než 100 000 let žila na zemi souběžně s neandertálci i moderními lidmi, nikoliv jen o několik omezených skupin. Důkazy v DNA Papuánců pak dokonce ukazují, že k posledními křížení mezi moderními lidmi a potomky denisovanů muselo na Nové Guinei docházet ještě před 16 000 lety.

Štítky:
Související články
Ačkoliv již dříve byly nalezeny důkazy o tom, že se neandertálci starali o své nemocné a zraněné druhy, jednalo se vždy o pomoc dospělého dospělému, a tak nebylo jasné, zda toto chování bylo motivováno pouze očekáváním reciprocity, anebo skutečným soucitem. Nález spánkové kosti asi šestiletého dítěte, trpícího Downovým syndromem, hovoří pro to druhé. Fragment dětské […]
Začal XVII. všesokolský slet. Jde o největší oslavu sportu pro všechny na světě a vyvrcholení příprav, které trvají šest let.  Sletový tým očekává od 30. června do 5. července 2024 účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. My se dnes podíváme na osobnosti, které v […]
Vedla je velká myšlenka z dob antického Řecka. Několik významných osobností se obklopilo dalšími a založili tělovýchovný spolek, který dorostl do obřích rozměrů s dalekosáhlými důsledky.   Byl 16. únor 1862, když byla do Malypetrova ústavu v Panské ulici svolána ustavující valná hromada Sokola. Dodnes je toto datum považuje za založení Sokola, který vznikl jako […]
Čas je jako veličina života. Ovlivňuje všechno, všechny a všude. Otázkou je, jak ho člověk v průběhu dějin zaznamenával a jak se měřil…  V dubnu 1896 byla slavnostně obnovena vznešená myšlenka, postavená na pilířích dávných sportovních bitev, odehrávajících se v kulisách antického Řecka. V Aténách byly zahájeny první novodobé olympijské hry. V té době už existovaly stopky. Hodinářská společnost […]
Doposud bylo za nejstarší víno v tekuté podobě považováno to objevené v římské hrobce při vykopávkách poblíž německého města Špýr. Nalezeno bylo v roce 1867 a datováno do roku 325. Nyní bylo ve španělské Andalusii objeveno tekuté víno staré 2000 let. V roce 2019 objevila španělská rodina při pracích na domě na svém pozemku ve […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz