Domů     Vesmír
Na Zemi dorazily první vzorky z odvrácené strany Měsíce
Zdroj: CGTN-CFP

Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi..

Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k Zemi přivrácen stále stejnou stranou. Tu lidstvo pozoruje pouhým okem již od dávnověku a do dnešních dnů se ji i s použitím nejmodernějších přístrojů povedlo zmapovat do nejmenších podrobností.

Stala se také cílem celkem šesti misí Apollo, při kterých na jeho povrch vystoupilo celkem 12 lidí. Avšak jeho druhou, odvrácenou stranu není možné ze Země spatřit, a tak byla dlouho obestřena řadou tajemství.

Odvrácená strana odolává

V roce 1959 pořídila první snímky odvrácené strany Měsíce sovětská sonda Luna 3. Ty odhalily, že je pokryta mnohem větším počtem kráterů než přivrácená strana, protože je neustále vystavena bombardování meteority z hlubin vesmíru.

Přivrácenou stranu přitom proti podobnému osudu do značné míry chrání i gravitace Země, a proto se na ní častěji vyskytují takzvaná moře, tvořená ve skutečnosti jemným prachem.

Průzkum a přistání na odvrácené straně komplikuje i nemožnost přímé komunikace se Zemí, které brání samotná masa Měsíce. Aby bylo možné o podobných misích uvažovat, bylo třeba nejprve na oběžnou dráhu Měsíce umístit družice, které mohou přijmout signál ze sondy na odvrácené straně a dále jej přeposlat na Zemi.

Ambiciózní čínský lunární program, který si klade za cíl dopravit na povrh našeho souputníka první dva čínské občany do roku 2030, proto sestává z řady postupných kroků.

Zdroj: CCTV

Úspěchy čínských sond

Mezi první patřilo vyslání družic trvale obíhajících Měsíc a provádějících jeho detailní průzkum v rámci misí Čchang-e 1 a 2. Tyto družice nyní fungují i jako spojovací komunikační body pro další mise, v rámci kterých došlo i k přistání na odvrácené straně.

Nejprve sonda Čchang-e 3 přistála na přivrácené straně a následně její identické dvojče Čchang-e 4 přistálo v lednu 2019, jako první lidský výtvor, na odvrácené straně Měsíce. Následovala sonda Čchang-e 5, která se v roce 2020 vrátila na Zemi s necelými dvěma kilogramy hornin z přivrácené strany.

2. června 2024 potom na odvrácené straně přistála sonda Čchang-e 6, která je opět sesterským strojem sondy číslo 5. K přistání došlo v pánvi Aitken v blízkosti jižního pólu. Sonda pomocí vrtáku a dalších nástrojů sesbírala celkem 1935,3 g vzorků měsíčních hornin.

Ty potom ve speciálním pouzdře odstartovaly zpět k modulu čekajícím na oběžné dráze Měsíce. Po zachycení bylo pouzdro automaticky umístěno do návratového modulu a vydalo se na cestu zpět k Zemi, kde návratový modul úspěšně přistál 25. června.

Je to poprvé, kdy budou mít vědci možnost zkoumat vzorky z odvrácené strany Měsíce, které mohou pomoci zodpovědět řadu otázek týkajících se původu organických materiálů zanesených na Měsíc i Zemi meteority přilétajícími z hlubin vesmíru.

Štítky:
Související články
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Koncem roku 2019 začala dříve nenápadná galaxie SDSS1335+0728 náhle zářit jasněji než kdykoli předtím. Aby astronomové zjistili proč, sledovali pomocí dat z několika vesmírných a pozemních observatoří, jak se jasnost galaxie proměňuje. Ve studii vydané na základě těchto pozorování dospívají k závěru, že jsou svědky změn, které v galaxii dosud nebyly pozorovány – pravděpodobně v […]
Když Albert Einstein formuloval Obecnou teorii relativity, řada vědeckých kapacit předpokládala, že se jedná pouze o teoretický koncept, který nebude možné potvrdit skutečným vědeckým pozorováním. Přesto celá řada experimentálních měření v posledních dvou desetiletích potvrdila platnost Einsteinových myšlenek. Velkou měrou k tomu přispěla i pozorování provedená Hubbleovým vesmírným teleskopem. Einsteinovi současníci, především Max Planc, Werner […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz