Domů     Historie
Tajemní denisované zřejmě byli národem horalů
Zdroj: Wiki Commons by Dongju Zhang

Pokrok a rozšíření detailních analýz DNA vzorků pravěkých předchůdců člověka přinesl počátkem 21. století několik překvapivých zjištění. Pomohl mimo jiné i zformulovat paralelní vývojovou větev předchůdců člověka, takzvané denisovany.

DNA denisovanů se odlišovala od DNA moderního člověka Homo sapiens, ale i jejich nejbližších „příbuzných“ neandertálců. Právě díky analýze DNA je možné sledovat předpokládané rozšíření této dnes již neexistující větve předchůdců moderního člověka..

První kosti patřící příslušníkům této skupiny byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni v Rusku, která jim následně dala i jméno. Dnešní obyvatelé Asie a Oceánie nesou větší podíl denisovanských genů než lidé v jiných částech světa.

Nejvíce jich mají Papuánci obývající Novou Guineu. Díky matematickému modelování vědci usuzují, že denisované museli v období před zhruba 200 000 lety obývat převážnou část Asie a kolonizovat i Austrálii a ostrovy v Tichém oceánu.

Denisované si podmanili Asii

Tento předpoklad ovšem doposud bylo obtížené potvrdit skutečnými nálezy kosterních ostatků z této doby, které by obsahovaly dochovanou denisovanskou DNA. Například Denisova jeskyně byla trvale obydlena již před 300 000 roky a vedle denisovanů v ní byly objeveny i pozůstatky neandertálců a předchůdců moderních lidí.

Čínští vědci ve spolupráci s Frido Welkerem z Kodaňské univerzity však objevili pozůstatky denisovanské DNA ve fragmentu dolní čelisti staré 160 000 let nalezené v krasové jeskyni Baishiya na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3 280 metrů nad mořem.

Zdroj: Dongju Zhang Lanzhou University

Čelist objevil a předal vědcům z univerzity v čínském Lan-čou budhistický mnich již v roce 1980. Podrobnému zkoumání a především analýze DNA však byla podrobena až téměř po 40 letech od nálezu. Podrobnější zkoumání pak přerušila pandemie covidu.

Po roce 2022 se ale vědci na místo vrátili a pokračují v jeho detailním průzkumu, protože jeskynní systém je přes 50 kilometrů dlouhý a některé vrstvy sedimentů dosahují i 7 metrů.

Zruční lovci

Dosud se povedlo doložit trvalé osídlení jeskyně denisovany až do doby před zhruba 40 000 lety. To ukazuje, že denisované přes toto nehostinné prostředí jen nepřešli při svém přesunu do jihovýchodní Asie, ale trvale zde žili přes 100 000 let.

Nálezy zvířecích kostí ukazují, že byli zdatnými lovci, přizpůsobenými zdejšímu prostředí. K jejich nejčastějším úlovkům patřili horské kozy, divocí jaci i dnes již vyhynulí osrstění nosorožci. Denisované na tomto místě přežili nejen dvě doby ledové, ale i období mezi nimi, kdy došlo k oteplení a radikální proměně místní fauny.

Vědci věří, že další nálezy kosterních pozůstatků s denisovanskými geny nejen v jeskyni Baishiya, ale i na dalších místech v Asii pomohou ukotvit tuto vývojovou větev příbuznou moderním lidem, podobně jako dnes uznáváme neandertálce, a nastínit odpovědi na důvody jejich vymizení.

Je zřejmé, že se jednalo o úspěšnou větev, která po více než 100 000 let žila na zemi souběžně s neandertálci i moderními lidmi, nikoliv jen o několik omezených skupin. Důkazy v DNA Papuánců pak dokonce ukazují, že k posledními křížení mezi moderními lidmi a potomky denisovanů muselo na Nové Guinei docházet ještě před 16 000 lety.

Štítky:
Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz