Domů     Historie
Nejstarší víno v tekuté podobě objeveno ve 2000 let staré římské hrobce
Zdroj: University of Cordoba

Doposud bylo za nejstarší víno v tekuté podobě považováno to objevené v římské hrobce při vykopávkách poblíž německého města Špýr. Nalezeno bylo v roce 1867 a datováno do roku 325. Nyní bylo ve španělské Andalusii objeveno tekuté víno staré 2000 let..

V roce 2019 objevila španělská rodina při pracích na domě na svém pozemku ve městě Carmona zatopenou římskou hrobku. Ihned poté kontaktovali zdejší archeologické oddělení, jehož zástupci si uvědomili, o jak cenný nález se jedná.

Tato hrobka totiž nebyla nikdy vydrancována. Římané často stavěli nad svými hroby monumenty, aby nebyli zapomenuti ani po smrti. „Tato zatopená hrobka byla vyhloubena do skály, což jí umožnilo zůstat neporušená po celých 2000 let,“ vysvětluje José Rafael Ruiz Arrebola, organický chemik na Univerzitě v Córdobě, který vedl analýzu vína nalezeného v hrobce.

Víno v římské pohřební urně

Hrob obsahoval osm pohřebních výklenků, přičemž v šesti z nich se nacházely pohřební urny vyrobené z vápence, pískovce nebo skla a olova. Každá obsahovala zpopelněné kosterní pozůstatky jednoho člověka, dvě byly opatřeny i jmény zesnulých, Hispanae a Senicio.

Hrobka se postarala o senzaci už v loňském roce, kdy byla v jedné z uren objevena křišťálová lahvička obsahující 2000 let starý parfém s vůní pačuli. Očividně ale tehdy hrobka ještě nevydala veškerá svá tajemství.

Zdroj: University of Cordoba

Urna nacházející se v osmém výklenku byla až po okraj plná načervenalé tekutiny. Vzhledem k tomu, že nebyla nijak poškozena vlhkostí či vodou, archeologové pojali podezření, že by se mohlo jednat o víno.

„Urna obsahovala také zpopelněné kosti muže a zlatý prsten zdobený dvouhlavým Janusem. Ten byl do urny vložen později. Nacházely s v ní také kovové nohy postele, na které bylo tělo zpopelněno,“ dodává José Rafael Ruiz Arrebola. Odborníci se pustili do analýzy tekutiny, která mohla být vínem.

Červené, nebo bílé?

Její pH bylo 7,5, což je hodnota blízká pH vody. Odborníci pokračovali ve zkoumání. „Hledali jsme biomarkery, což jsou chemické sloučeniny, které vám jednoznačně řeknou, co je konkrétní látka,“ říká k tomu Ruiz Arrebola.

„V tomto případě jsme hledali polyfenoly výhradně z vína – a našli jsme sedm vinných polyfenolů. Porovnali jsme tyto polyfenoly s těmi z vín z této části Andalusie – a shodují se,“ doplňuje chemik. Když si vědci potvrdili, že se skutečně jednalo o víno, rozhodli se zjistit, zda bylo bílé či červené.

Ač by se mohlo zdát, že podle barvy nalezené tekutiny, připomínající sherry, je odpověď nasnadě, analýza potvrdila, že se jednalo o bílé víno.

Nedostatek kyseliny syringové, která vzniká při rozkladu hlavního barviva v červených vínech, jasně ukazoval na bílé víno, stejně jako místní římské mozaiky zobrazující lidi šlapající po bílých hroznech.

Jeho barva se za 2000 let změnila v důsledku chemických reakcí, ke kterým v urně došlo. Roli sehrála i příměs zpopelněných kostí římského občana. „Ukázalo se, že nejstarší tekuté víno světa je docela podobné andaluským vínům, konkrétně Montilla-Moriles, což je sherry z Jerezu, a manzanilla ze Sanlúcaru,“ dodává Ruiz Arrebola.

Štítky:
Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz