Domů     Příroda
Rozmanitost rolí, které v mořském ekosystému sehrávají, u žraloků klesá
Zdroj: Pixabay

Žraloci obývají planetu Zemi dlouhých 250 milionů let. V průběhu této doby zastávaly různé druhy žraloků širokou škálu funkcí v mořském ekosystému, od vrcholových predátorů po transportéry živin.

Dnes patří moderní žraloci k nejohroženějším obyvatelům moří a oceánů, nejnovější výzkum navíc odhalil, že i jejich funkční rozmanitost je dnes na svém minimu..

Ekologické role jednotlivých druhů zvířat určuje velikost jejich těla, i to, co a jak jedí. Vzhledem k tomu, že žraloci mají měkké chrupavčité kosti, u kterých je nepravděpodobné, že by zkameněly, není možné je použít k identifikaci velikosti a způsobu života vyhynulých druhů těchto paryb.

Vědci z velšské Swansea University a Curyšské univerzity ve Švýcarsku se proto ve svém výzkumu zaměřili na zuby žraloků, které jsou tvrdé, a proto dobře zachované ve fosilních záznamech.

Funkční rozmanitost žraloků

Hlavní autor studie, publikované v Global Ecology and Biogeography, Jack Cooper, doktorand na Swansea University, k tomu říká: „Velikost zubů, jejich tvar či typy okrajů široce odrážejí funkční vlastnosti žraloka, jako je velikost těla a strava, což nám umožňuje posoudit jejich funkční rozmanitost v průběhu času.“ Vědci zanalyzovali více než 9 000 fosilních a současných žraločích zubů pocházejících přibližně od 500 druhů, shromážděných z muzejních sbírek a literatury, a kvantifikovali funkční rozmanitost v průběhu kenozoické éry, před 66 miliony let, až do současnosti.

Zdroj: Pixabay

Po většinu kenzoické éry si žraloci udržovali vysokou funkční rozmanitost, tedy širokou škálu ekologických funkcí, která vyvrcholila před asi 20 miliony lety v éře miocénu. V posledních 10 milionech letech však jejich funkční rozmanitost postupně klesala, přičemž aktuálně je nejnižší za celou dobu výskytu těchto paryb na naší planetě.

Pokles byl způsoben úbytkem ekologicky jedinečných a specializovaných druhů. Příkladem je vyhynutí megalodona, největšího žraloka, který kdy žil. Ten patřil k vrcholových superpredátorům, což je role, kterou již žádný dnes žijící žralok nesehrává.

Proč jsou žraloci důležití?

Jack Cooper k tomu dodává: „Nejenže jsme viděli jasný pokles funkční rozmanitosti druhu, ale také jsme zjistili, že vyhynulí žraloci jako celek přispívali širším spektrem ekologických rolí než žijící žraloci.“ Žraloci jsou přitom nezbytní k udržování zdravého mořského ekosystému, jako vrcholoví predátoři se živí zvířaty na nižších příčkách potravního řetězce.

Tím omezují populace své kořisti, což zase ovlivňuje kořist těchto druhů zvířat. Žraloci také slouží jako indikátor zdraví oceánů. Pomáhají odstraňovat slabé a nemocné kusy a zároveň udržovat rovnováhu s konkurenty, což prospívá druhové rozmanitosti.

Nadměrný rybolov, jehož obětí jsou i žraloci, ohrožuje tyto paryby vyhynutím a navíc snižuje ekologické příspěvky žraloků k fungování mořských ekosystémů. Vedoucí studie Catalina Pimiento, profesorka na univerzitě v Curychu a docentka na univerzitě v Swansea, podotýká:

„Tím, že identifikujeme moderní druhy žraloků, které disponují ekologickým rolemi klíčovými pro fungování mořských ekosystému, stanovíme priority pro ochranu těchto ohrožených predátorů.“.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz