Domů     Medicína
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
Zdroj: Fangyu Zhang

V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby..

Zhoubný nádor plic či rakovina plic je označení pro maligní změny tkáně buď v samotných plicích, nebo v průduškách. Zpočátku se neprojevuje žádnými významnými omezujícími příznaky, proto se může relativně dlouhou dobu nenápadně šířit a růst.

Nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic je kouření, ohroženi jsou zejména ti, kteří začali kouřit v mládí a kouřili dlouhá léta, a to i jako tak zvaní pasivní kuřáci, kteří vdechovali kouř z cigaret vykouřených jinými osobami.

V raných stádiích může být nádor z plic odstraněn chirurgicky, dalšími možnostmi léčby je chemoterapie, radioterapie, cílená protinádorová léčba, imunoterapie a podpůrná léčba. Problémem je, že konvenční chemoterapie není často dostatečně účinná, protože není schopna cíleně zasáhnout plicní tkáň a akumulovat se v ní v dostatečné koncentraci, aby došlo ke zničení nádorů. Proto se vědci snaží nalézt účinnější způsob léčby.

Biohybridní mikroroboti léčí plíce

Zhengxing Li z University of California v San Diegu spolu se svými kolegy pracoval posledních pět let na vývoji tak zvaných biohybridních mikrorobotů, kteří jsou schopni dopravit účinnou látku přímo do postižené tkáně, na rozdíl od chemoterapie která působí na celé tělo.

Jsou vyrobeni z biologických materiálů, což snižuje jejich toxicitu i možnost vyvolání nežádoucích reakcí v těle. Biohybridní mikrorobot, označovaný jako algae-NP(DOX)-robot, kombinuje mikroskopické živé zelené řasy Chlamydomonas reinhardtii, běžně používané ve farmaceutickém průmyslu, s nanočásticemi potaženými membránami z červených krvinek.

Zdroj: Fangyu Zhang

Membrány fungují jako přirozená „kamufláž“, která zvyšuje kompatibilitu mikrorobota a chrání ho před útokem imunitního systému pacienta. Řasy se samy pohybují pomocí vláskovitých bičíků zvaných flagella.

Mikroroboti jsou navíc schopni měnit svůj tvar, a proto se snadno mohou pohybovat v různých prostředích, včetně obtížně dosažitelných míst, jakou je právě plicní tkáň. V kyselém prostředí, typickém pro nádorové buňky, pak uvolňují chemoterapeutické látky. Působí cíleně, efektivněji a s menšími vedlejšími účinky než chemoterapie.

Testy na myších vypadají nadějně

Léčba díky tomu může být přizpůsobena specifickým potřebám jednotlivých pacientů. Účinnost mikrorobotů byla testována na myších. Nemocným zvířatům byli podáni skrz průdušnici, lék dopravili přímo do plicní tkáně, kde se vyhnuli zničení imunitním systémem, takže mohli účinnou látku uvolňovat postupně.

V plicních tkáních myší se koncentrovali ve vyšším množství a zůstávali tam delší dobu než běžné léky či statické nanočástice. Hlodavci léčení pomocí biohybridních mikrorobotů měli o 40 % vyšší medián přežití, prodloužil se z 27 na 37 dní.

Závěry své studie zveřejnili vědci v odborném časopise Science Advances. Věří, že se biohybridní mikroroboti stanou nadějí nejen pro léčbu rakoviny plic, ale i dalších plicních onemocnění, jako je cystická fibróza a idiopatická plicní fibróza.

Nějakou dobu však ještě potrvá, než se tito mikroroboti, kombinující živé řasy s nanočásticemi potaženými buněčnými membránami, objeví v klinické praxi, mohli by však položit základy pro bioinženýrskou léčbu rakoviny i dalších onemocnění.

Štítky:
Související články
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení. […]
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Po lezavém zimním období většina lidí s nadějí vyhlíží jaro. Ale zdaleka ne všichni se z nastupujícího oteplení tetelí blahem. Už v březnu se do ovzduší uvolňuje pyl ze stromů a dubnu se sezóna alergenů rozjede naplno. A mnozí alergici v ty okamžiky začnou snít o léku, který by veškeré alergie konečně poslal na smetiště […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz