Domů     Příroda
Rozmanitost rolí, které v mořském ekosystému sehrávají, u žraloků klesá
Zdroj: Pixabay

Žraloci obývají planetu Zemi dlouhých 250 milionů let. V průběhu této doby zastávaly různé druhy žraloků širokou škálu funkcí v mořském ekosystému, od vrcholových predátorů po transportéry živin.

Dnes patří moderní žraloci k nejohroženějším obyvatelům moří a oceánů, nejnovější výzkum navíc odhalil, že i jejich funkční rozmanitost je dnes na svém minimu..

Ekologické role jednotlivých druhů zvířat určuje velikost jejich těla, i to, co a jak jedí. Vzhledem k tomu, že žraloci mají měkké chrupavčité kosti, u kterých je nepravděpodobné, že by zkameněly, není možné je použít k identifikaci velikosti a způsobu života vyhynulých druhů těchto paryb.

Vědci z velšské Swansea University a Curyšské univerzity ve Švýcarsku se proto ve svém výzkumu zaměřili na zuby žraloků, které jsou tvrdé, a proto dobře zachované ve fosilních záznamech.

Funkční rozmanitost žraloků

Hlavní autor studie, publikované v Global Ecology and Biogeography, Jack Cooper, doktorand na Swansea University, k tomu říká: „Velikost zubů, jejich tvar či typy okrajů široce odrážejí funkční vlastnosti žraloka, jako je velikost těla a strava, což nám umožňuje posoudit jejich funkční rozmanitost v průběhu času.“ Vědci zanalyzovali více než 9 000 fosilních a současných žraločích zubů pocházejících přibližně od 500 druhů, shromážděných z muzejních sbírek a literatury, a kvantifikovali funkční rozmanitost v průběhu kenozoické éry, před 66 miliony let, až do současnosti.

Zdroj: Pixabay

Po většinu kenzoické éry si žraloci udržovali vysokou funkční rozmanitost, tedy širokou škálu ekologických funkcí, která vyvrcholila před asi 20 miliony lety v éře miocénu. V posledních 10 milionech letech však jejich funkční rozmanitost postupně klesala, přičemž aktuálně je nejnižší za celou dobu výskytu těchto paryb na naší planetě.

Pokles byl způsoben úbytkem ekologicky jedinečných a specializovaných druhů. Příkladem je vyhynutí megalodona, největšího žraloka, který kdy žil. Ten patřil k vrcholových superpredátorům, což je role, kterou již žádný dnes žijící žralok nesehrává.

Proč jsou žraloci důležití?

Jack Cooper k tomu dodává: „Nejenže jsme viděli jasný pokles funkční rozmanitosti druhu, ale také jsme zjistili, že vyhynulí žraloci jako celek přispívali širším spektrem ekologických rolí než žijící žraloci.“ Žraloci jsou přitom nezbytní k udržování zdravého mořského ekosystému, jako vrcholoví predátoři se živí zvířaty na nižších příčkách potravního řetězce.

Tím omezují populace své kořisti, což zase ovlivňuje kořist těchto druhů zvířat. Žraloci také slouží jako indikátor zdraví oceánů. Pomáhají odstraňovat slabé a nemocné kusy a zároveň udržovat rovnováhu s konkurenty, což prospívá druhové rozmanitosti.

Nadměrný rybolov, jehož obětí jsou i žraloci, ohrožuje tyto paryby vyhynutím a navíc snižuje ekologické příspěvky žraloků k fungování mořských ekosystémů. Vedoucí studie Catalina Pimiento, profesorka na univerzitě v Curychu a docentka na univerzitě v Swansea, podotýká:

„Tím, že identifikujeme moderní druhy žraloků, které disponují ekologickým rolemi klíčovými pro fungování mořských ekosystému, stanovíme priority pro ochranu těchto ohrožených predátorů.“.

Štítky:
Související články
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, které způsobuje stále častější a intenzivnější povětrnostní jevy. Změna klimatu výrazně ovlivňuje extrémní povětrnostní jevy, jako jsou například záplavy, které minulý měsíc zasáhly šest evropských zemí. […]
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále roste. Takový je Mt. Everest. S vrcholem ve výšce 8 848,86 metrů nad mořem bez problémů drží titul nejvyšší hory světa. Jistě, havajská Mauna Kea měří od úpatí […]
Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že po nanesení žlutého potravinářského barviva tartrazinu na kůži myší, dojde k jejímu zprůhlednění, a tak je možné sledovat jejich střeva a břišní orgány či cévy v mozku bez nutnosti chirurgického výkonu. Po smytí barviva získá kůže opět normální barvu. Potravinářské barvivo po nanesení dočasně zprůhlední kůži, svaly a pojivové […]
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich jedech jsou látky, které by mohly nesmírně pomoci při léčení různých nemocí. V únoru tohoto roku rozvířila atmosféru v Lakewoodu v americkém státě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz