Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získat protilátky proti ptačí chřipce, která by za oceánem mohla získat pandemický potenciál..
K výraznému nárůstu konzumace syrového, neboli nepasterizovaného mléka, došlo v USA již v březnu letošního roku. Podle údajů společnosti NielsenIQ se prodej zvýšil až o 21 %. Američané totiž věří v jeho zázračné imunizující vlastnosti, které neváhají šířit prostřednictvím sociálních sítí TikTok a Twitter.
Ničím výjimečným zde nejsou například příspěvky, že by syrové mléko mohlo fungovat na principu očkovací látky. Z podobných doporučení však vědecká komunita přímo „šílí“.
Šílenství na sítích
„Pít dobrovolně syrové mléko v naději, že se stanete imunní vůči ptačí chřipce, je hraním ruské rulety se svým zdravím,“ prohlásil Michael Payne z Kalifornské univerzity v Davisu. „Záměrná snaha nakazit se známým patogenem je v rozporu se všemi lékařskými poznatky a zdravým rozumem,“ upřesnil.
Pro člověka (ne)bezpečné?
Očkování proti ptačí chřipce lidé prozatím nepodstupují. A to z důvodu, že riziko přenosu na člověka je velice nízké. I přesto vakcíny proti této chorobě existují. Odborníci viry H5N1 sledují jako potenciálně rizikové už řadu let, mají proto vyrobené malé šarže dávek, které již prošly předběžným testováním na lidech. Americká vláda má pro případ nouze připravených dokonce několik milionů dávek.