Domů     Příroda
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Titanoboa, zdroj: WikiCommons by Nobu Tamura

Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů.

Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi….

V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem 27 zkamenělých obratlů obrovského hada, jejichž stáří je odhadováno na 47 milionů let. Tvor tak žil během eocénu (před 56 až 33,9 miliony let).

Byl pojmenován Vasuki indicus, jeho rodové jméno odkazuje na Vasukiho, mýtického krále hadů v hinduismu, který je často zobrazován omotaný kolem krku jednoho ze tří hlavních hinduistických bohů, Šivy. Obratle pocházejí z dospělého jedince.

Nejdelší had světa?

Vědecký tým se pokusil odhadnout délku těla tohoto gigantického hada, a to na základě vztahu mezi šířkou obratlů hada a jeho délkou. K výpočtu použili dvě sady dat. V prvním případě vzali v potaz údaje od moderních hadů z čeledi hroznýšovitých (Boidae), která zahrnuje největší a nejtěžší dnes žijící hady.

Druhý datový soubor pak zahrnoval všechny žijící druhy hadů. Na základě toho se vědci domnívají, že Vasuki indicus mohl mít tělo dlouhé 12 až 15 metrů, čímž by předčil i Titanoboa.

Zdroj: Wiki Commons by D. Datta a S. Bajpai

„Vasuki patří do vyhynulé rodiny hadů, vzdáleně příbuzných krajtám a anakondám, a tak mohou být odhady jeho délky na základě údajů o moderních hadech nepřesné,“ vysvětluje spoluautor studie Debajit Datta, který působí jako výzkumník na Institute of Technology Roorkee v Indianě.

V. indicus patří do skupiny hadů známých jako Madtsoiidae, kteří se poprvé objevili během pozdní křídy (před 100,5 až 66 miliony let) v Jižní Americe, Africe, Indii, Austrálii a jižní Evropě.

Žil podobně jako anakonda

Odborníci se při pohledu na připojení žeber k obratlům hada domnívají, že V. indicus měl široké a válcovitě tělo a většinu času trávil na souši. Vodní hadi mají oproti tomu velmi plochá, proudnicová těla.

Vzhledem k jeho velikosti byl V. indicus zřejmě lovcem ze zálohy, který si kořist podmanil sevřením, obdobně jako moderní anakondy. Dařilo se mu v teplém klimatu s průměrem teplot kolem 28 °C, což je více než dnes.

„Stále je mnoho věcí, které o Vasuki nevíme. Například to, jak využíval své svaly, nebo co jedl,“ vysvětluje Datta. Spoluautor studie Sunil Bajpai, paleontolog obratlovců na IIT Roorkee, pak řekl, že vědecký tým, který pravděpodobně největšího hada na světě zkoumal, doufá, že budou jeho fosilie analyzovány s ohledem na obsahu uhlíku a kyslíku, což by jim mělo pomoci odhalit více o stravě tohoto gigantického plaza.

Štítky:
Související články
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují odolnost. A tak si vědci do boje s nimi přizvali silnější zbraň, genetické inženýrství. Svoji pozornost vědci zaměřili na komára tropického, jemuž se pro […]
Vědci zabývající se studiem mořských živočichů si čím dál častěji všímají změn v jejich chování, ke kterým dochází poslední dobou. Největším problémem je požívání plastů těmito tvory, což má závažné dopady. Vede u nich ke ztrátě výživy, vnitřním poraněním, zablokování střev, hladovění a v některých případech i smrti. Chování mořských zvířat se však mění i […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Objevy Příroda 13.1.2025
Objev, který nadchl paleontology po celém světě, přinesla sibiřská věčně zmrzlá půda. V permafrostu bylo nalezeno mimořádně dobře zachovalé mládě šavlozubé kočky, které žilo před přibližně 32 000 lety. Tento objev umožňuje vědcům poprvé nahlédnout do skutečného vzhledu dávného predátora, o němž dosud měli k dispozici pouze fosilizované kosti a otisky tlap. „Byla jsem naprosto […]
V Africe žije krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis), jeden ze tří zástupců krokodýlovitých v Africe a jediný zástupce rodu Osteolaemus. V roce 2010 byli v jeskyních v Gabonu objeveni tito krokodýli, kteří se však v řadě věcí od svých příbuzných žijících v lese lišili. I zkoumání jejich DNA potvrzuje, že se zřejmě pozvolna proměňují v nový […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz