Domů     Příroda
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Titanoboa, zdroj: WikiCommons by Nobu Tamura

Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů.

Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi….

V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem 27 zkamenělých obratlů obrovského hada, jejichž stáří je odhadováno na 47 milionů let. Tvor tak žil během eocénu (před 56 až 33,9 miliony let).

Byl pojmenován Vasuki indicus, jeho rodové jméno odkazuje na Vasukiho, mýtického krále hadů v hinduismu, který je často zobrazován omotaný kolem krku jednoho ze tří hlavních hinduistických bohů, Šivy. Obratle pocházejí z dospělého jedince.

Nejdelší had světa?

Vědecký tým se pokusil odhadnout délku těla tohoto gigantického hada, a to na základě vztahu mezi šířkou obratlů hada a jeho délkou. K výpočtu použili dvě sady dat. V prvním případě vzali v potaz údaje od moderních hadů z čeledi hroznýšovitých (Boidae), která zahrnuje největší a nejtěžší dnes žijící hady.

Druhý datový soubor pak zahrnoval všechny žijící druhy hadů. Na základě toho se vědci domnívají, že Vasuki indicus mohl mít tělo dlouhé 12 až 15 metrů, čímž by předčil i Titanoboa.

Zdroj: Wiki Commons by D. Datta a S. Bajpai

„Vasuki patří do vyhynulé rodiny hadů, vzdáleně příbuzných krajtám a anakondám, a tak mohou být odhady jeho délky na základě údajů o moderních hadech nepřesné,“ vysvětluje spoluautor studie Debajit Datta, který působí jako výzkumník na Institute of Technology Roorkee v Indianě.

V. indicus patří do skupiny hadů známých jako Madtsoiidae, kteří se poprvé objevili během pozdní křídy (před 100,5 až 66 miliony let) v Jižní Americe, Africe, Indii, Austrálii a jižní Evropě.

Žil podobně jako anakonda

Odborníci se při pohledu na připojení žeber k obratlům hada domnívají, že V. indicus měl široké a válcovitě tělo a většinu času trávil na souši. Vodní hadi mají oproti tomu velmi plochá, proudnicová těla.

Vzhledem k jeho velikosti byl V. indicus zřejmě lovcem ze zálohy, který si kořist podmanil sevřením, obdobně jako moderní anakondy. Dařilo se mu v teplém klimatu s průměrem teplot kolem 28 °C, což je více než dnes.

„Stále je mnoho věcí, které o Vasuki nevíme. Například to, jak využíval své svaly, nebo co jedl,“ vysvětluje Datta. Spoluautor studie Sunil Bajpai, paleontolog obratlovců na IIT Roorkee, pak řekl, že vědecký tým, který pravděpodobně největšího hada na světě zkoumal, doufá, že budou jeho fosilie analyzovány s ohledem na obsahu uhlíku a kyslíku, což by jim mělo pomoci odhalit více o stravě tohoto gigantického plaza.

Štítky:
Související články
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Objevy Příroda 7.7.2025
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.   Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz