Domů     Příroda
Opičí ostrov, na který je přístup přísně zakázán
Zdroj: WikiCommons by Timothy Gonsalves

Ostrov Morgan Island, nacházející se u pobřeží Jižní Karolíny, nedostatkem turistického zájmu netrpí. Krouží kolem něj řada vyhlídkových lodí, žádný člen jejich posádky však na ostrov, posetý vzrostlými duby a hustými křovinami a disponující písečnými plážemi, vstoupit nesmí. Jeho obyvateli jsou totiž opice..

Jasně viditelné cedule lidem vstup na ostrov zakazují. Obývají jej totiž makakové rhesus, kteří jsou silně teritoriální a s nevítanými návštěvníky by hned zatočili. Jak se stalo, že americký ostrov obydlují asijské opice?

Jedná se o potomky zvířat chovaných pro výzkumné účely v Karibském výzkumném středisku v portorickém městě La Parguera. Na makacích tam prováděli různé experimenty, středisko bylo zásobárnou živých pokusných zvířat.

Kam s makaky?

Čas od času se stalo, že několik zvířat uniklo. Zděšení vyvolalo, když se to roku 1979 podařilo hned desítkám zvířat najednou. Tito makakové navíc přenášeli opičí herpesvirus (B-virus), který je nakažlivý i pro člověka.

Infekce u něj probíhá velice rychle a u neléčených osob často končí smrtí. Po tomto incidentu tak musel být laboratorní chov v Karibském výzkumném centru ukončen. Představitelé Jižní Karolíny tehdy nabídli, že se opice mohou přesunout právě na neobydlený ostrov Morgan Island.

Zdroj: WikiCommons by Pradeep717

Při přesunu zvířat na vzdálenost asi 2300 kilometrů asistovaly lodě, vrtulníky i armáda. Pracovníci ve skafandrech nakládali dlouho do noci do podpalubí lodí kontejnery, ze kterých se ozývaly děsivé skřeky.

V průběhu roku 1980 bylo v šesti „zásilkách“ na ostrov dopraveno 1400 makaků. Ačkoliv se předem neznali, na místě si rychle vytvořili sociální skupiny, tlupy. Na ostrově si zabrali přibližně 350 hektarů lesa, které jim nejvíce připomínaly tropy.

Opičí ostrov budí kontroverze

Dnes na ostrově žijí asi 4000 těchto zvířat, ze 75 % se jedná o samice. Makakové se zde dobře množí, roční přírůstek je asi 13 %. Počet opic na ostrově je však regulován. Přibližně 200 až 400 zvířat ročně je z Morgan Islandu odvezeno na pokusy do laboratoří.

Jen díky nim jsou vyvíjeny a testovány nové léky proti AIDS či dětské obrně. Na ostrově, který je ve vlastnictví Ministerstva přírodních zdroji Jižní Karolíny, žádné experimenty neprobíhají. Ošetřovatelé opice pravidelně přikrmují a pečují o ně.

Zvířata jsou však majetkem Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID). Ačkoliv jsou určena pro výzkumné účely, prožijí svůj život alespoň v divoké přírodě a téměř přirozených podmínkách.

Osud makaků přesto vzbuzuje kontroverze, i proto je na ostrov vstup zakázán. Je to však také z důvodu bezpečnosti lidí i volně žijících zvířat. Nicméně, hned několik cestovních kanceláří pořádá výletní plavby k ostrovu, jejich cena se pohybuje od 5 700 do 9 800 korun.

Štítky:
Související články
Zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší přispívá negativně ke změně klimatu, protože spolu s dalšími skleníkovými plyny brání úniku tepla do vesmíru, čímž udržují teplotu na Zemi vyšší, než by byla bez jejich přítomnosti. Jednou z metod boje proti rostoucí koncentraci CO2 je jeho odsávání z ovzduší. Dosud se jednalo o velmi drahý způsob, jak s […]
Příroda 22.5.2025
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz