Domů     Technika
Pocta prezidentu Fordovi za 13 miliard dolarů
Zdroj: Wikimedia Commons

Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO..

Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009.

Slanost moře posléze gigant nesoucí jméno bývalého amerického prezidenta Geralda R. Forda (1913–2006) poprvé okusil o čtyři roky později. A to za přítomnosti nejmladší dcery bývalé hlavy státu, Susan Fordové Balesové (*1957).

Susan Fordová Balesová u nejmodernější letadlové lodi nesoucí jméno jejího otce. Zdroj: Wikimedia Commons

Pořádný kolos

Pozici námořní jedničky mu zaručila nejen délka, která činí 337 metrů, ale především výbava v podobě elektromagnetických katapultů EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System) a záchytných systémů AAG (Advanced Arresting Gear).

Oba systémy by měly zajistit výrazně větší provozní aktivitu na palubě, posílat a zachycovat letadla nejrůznějších hmotnostních kategorií, a snižovat provozní zatížení letadel při startu a přistání.

Vždy připravena

Zároveň se USS Gerald R. Ford může pochlubit 25 palubami, přičemž ta o rozloze 2 hektary disponuje hned dvěma vzletovými dráhami s celkem čtyřmi akceleračními elektromagnetickými katapulty.

Každých 45 vteřin tak může odstartovat jeden z 90 bojových nebo transportních letounů, dronů či helikoptér včetně nejlepších stíhaček Lockheed Martin F-35 Lightning II. Ve chvílích bojové pohotovosti by mohlo jít až o 220 vzletů za den.

Na horší časy

Největší prostory se však ukrývají v podpalubí, do kterého vedou tři vysokokapacitní výtahy na dočerpání paliva. Zásoby letecké pohonné hmoty jsou přitom tak velké, že vystačí klidně i na nepřetržitou třítýdenní misi.

Na lodi se rovněž nachází dvě úpravny mořské vody dimenzované na permanentní zásobování až 10 tisíc osob. Samozřejmostí je také náležitá ochrana. V tomto případě je 337 metrů dlouhý kolos chráněn neviditelnou technologií Stealth.

Vymazlený arzenál

Za povšimnutí rovněž stojí palubní křídlo CVW 8, které je postavené kolem čtyř letek víceúčelových stíhaček F/A-18E/F Super Hornet. Úderné stroje doplňuje letka s letouny pro vedení elektronického boje EA-18G Growler a letka s námořními letouny včasného varování a řízení letového provozu E-2D Advanced Hawkeye.

Logistické služby obstarává letka s dopravními letouny C-2A Greyhound. Z paluby také působí námořní vrtulníky MH-60R Seahawk a MH-60S Knighthawk.

Více se dočtete v čísle 5/2024, které vychází 15. dubna!

Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz