Domů     Příroda
Je libo bobří vanilkovou zmrzlinu?
Zdroj: Freepik

Pokud jste v nedávné době surfovali na vlnách internetu, mohla vás zaskočit zpráva, že vanilkové aroma již dávno není tím, čím bývalo. Do výrobní rovnice totiž měli vstoupit bobři…

A to konkrétně s látkou kastoreum, která však člověku není tak úplně neznámá. Pro různé účely ji totiž více či méně využíval přes 2000 let. Je tomu tak i nyní? Podle americké chemičky z Bryn Mawr College v Pensylvánii, Michelle Franclové, se aktuálně v našich oblíbených pochutinách zcela jistě nenachází. Nejenže je poměrně vzácné, ale jeho získávání značně komplikované.

Hvězda 20. století

I přesto se některým influencerům a zpravodajským webům podařilo zasít ve spotřebitelích semínko pochyb. Není totiž žádným tajemstvím, že se výrobci potravin s vanilkovým aroma neustále snaží nalézt podobně chutnající i vonící náhražky, z důvodu značně vysokých cen.

Jen v roce 2023 byl globální trh s vanilkou experty oceněn na hodnotu 886 milionů dolarů, přičemž se očekává, že suma v letošním roce ještě vzroste. Proč by si tedy výrobci nemohli mírně a nenápadně vypomoct?

Však to již v minulosti udělali. Největší slávě se látka těšila na počátku 20. století, kdy se objevovala v některých potravinách ve snaze dodat jim silnější a chutnější vanilkovo-malinovou příchuť. Od roku 1987 ale bylo její užívání omezeno, a to po sérii protestů ze strany znechucených spotřebitelů.

Hippokratova pochvala

Naši předkové ale takoví puritáni rozhodně nebyli. Kastoreum totiž hojně využívali k léčbě různých druhů nemocí, včetně horeček, žaludečních problémů nebo duševních chorob.

Nejslavnější lékař starověku, Hippokratés (460– ?370 př. n. l.), jeho blahodárné účinky dokonce vyzdvihoval již v roce 500 př. n. l. Z dnešního pohledu vycházela veškerá popularita s největší pravděpodobností ze zajímavého chemického složení.

Bobří substance totiž může obsahovat až 75 různých sloučenin, což je na jednu látku dost vysoké skóre. Za všechny můžeme uvést derivát kyseliny salicylové, který tlumí bolest. Do vanilkového průmyslu bylo však nasměrováno pro molekuly strukturálně podobné vanilinu, sloučenině získávané z vanilovníku plocholistého (Vanilla planifolia).

Planý poplach

A u této tropické orchideje ještě chvíli zůstaneme. Právě ona je totiž důkazem, že je nejen vanilková zmrzlina, ale také sušenky, žvýkačky a další pochutiny jsou momentálně „bobr free“.

Jen roku 2020 bylo totiž dle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) celosvětově vyrobeno přes 7 milionů kilogramů vanilkového extraktu získaného právě z vanilovníku plocholistého. Oproti tomu je každoroční 132kilogramová spotřeba na území USA jen malou potravinářskou kapkou.

Bobří zlepšovák

Mnohem významnější roli než v lidském jídelníčku tedy látka sehrává v každodenním životě bobrů. Jedině s její pomocí si totiž mohou spolehlivě vyznačit teritorium. Nejprve na dané místo nanosí hromady bahna, klacků či trávy a následně celý výtvor „zkropí“ dávkou kastorea.

„Jde o velice výraznou vůni, trochu pižmovou, ale sladkou,“ uvedla pracovnice britské organizace Beaver Trust, Roisin Campbellová-Palmerová, která se společně s kolegy snaží o navýšení populace bobrů evropských.

Podle jejích zkoumání dokážou tito vodní živočichové v kastoreu rozeznat i ty nejmenší odchylky, díky čemu spolehlivě identifikují členy rodiny. A právě tato skutečnost pracovníkům Beaver Trust nahrává.

V okamžiku, kdy se výzkumný tým rozhodne danou skupinu přemístit, přiláká příbuzné jen tím, že odebere látku z jednoho zvířete a vloží ji do humánní pasti.

Dvojitě nevýhodné

Jak již bylo naznačeno v úvodu, samotné získávání sekretu ale zdaleka nepatří ke snadným záležitostem. V prvním případě je totiž nutné bobra usmrtit, a ricinový vak s cenným obsahem mu následně odebrat.

Humánnější, byť časově náročnější, je vodního hlodavce omámit sedativy, aby mohla být jeho anální žláza pro konkrétní potřeby pomalu „dojena“. Ani jedna z variant však masovému využití kastorea v potravinářském průmyslu rozhodně nenahrává.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Objevy Příroda 7.7.2025
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.   Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz