Domů     Medicína
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Zdroj: Freepik

Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí si totiž pomalu „ukrajuje“ ze svého duševního zdraví..

Metaanalýza zveřejněná v loňském roce v časopise Nutrients je v tomto případě nekompromisní. Strava, které dominovaly průmyslově zpracované potraviny totiž byla spojena s o 44 % vyšším rizikem vzniku deprese, v případě úzkosti narostlo potenciální nebezpečí dokonce na 48 %.

Když promluví čísla

To je ale teprve začátek. Samostatná studie z Brazílie, které se zúčastnilo na 10 775 osob, zjistila, že pouhých 20 % kalorií získaných z těchto potravin vedlo k o 28 % rychlejšímu poklesu kognitivních funkcí.

Pořád máte chuť si pravidelně dopřávat mražené pizzy, energetické tyčinky nebo ochucené limonády? „Zatímco přesný vztah příčiny a následku je stále neznámý, dostupné údaje nás přivedly k myšlence, že konzumace velkého množství průmyslově zpracovaných potravin zvyšuje riziko vzniku deprese,“ uvedla Melissa M. Laneová z lékařské fakulty Deakin University v Austrálii.

Spoušť v organismu

Je přitom všeobecně známo, že nadměrná spotřeba potravin obsahujících sůl, cukr nebo nasycené tuky může u konzumentů vést k vysokému krevnímu tlaku, rozvoji chronických zánětů, ale také některých srdečních chorob a cukrovky 2. typu.

Povzbudivý není ani fakt, že všechny tyto stavy zvyšují riziko vaskulární demence, jež vede k dlouhodobým poruchám krevního oběhu v mozku. Aditiva zase mohou narušovat produkci a uvolňování chemických látek v mozku, například dopaminu a serotoninu, což se nepříznivě odráží na duševní i emocionální pohodě člověka.

Horší jak cigarety

A pak je tu ještě další problém – návykovost. Průmyslové potraviny jsou totiž z valné většiny pro mnoho lidí „posedlostí“, se kterou jednoduše nedokážou přestat.

Profesorka psychologie na Michiganské univerzitě, Ashley Gearhardtová, si dokonce dovolila je přirovnat k cigaretám, se kterými mají podle jejího názoru hodně společného. „Společnosti s mnohamiliardovými zisky vytváří tyto potraviny s jediným cílem, aby nás k jejich konzumaci nalákali,“ uvedla.

Špatné nastavení?

Lidé jsou od přírody nastaveni tak, aby na sladké, tučné či vysoce kalorické potraviny téměř okamžitě reagovali.

Zatímco po většinu existence pomáhala tato vlastnost člověku přežít, dnes mu na vitalitě a síle nenápadně ubírá. V přírodě totiž mají potraviny jen mírně vysoký obsah cukru (bobule), stejné je to i v případě tuku (ořechy).

„Těžko najdete suroviny s vysokým obsahem cukru i tuku. To je totiž charakteristický znak právě průmyslově zpracovaných potravin. Přidejte sůl, barviva i umělá dochucovadla a náš mozek jednoduše ztratí kontrolu, “ dodala Gearhardtová.

Od tuků k depresi

Strava obsahující příliš průmyslově zpracovaných potravin může u některých jedinců přispět k rozvoji obezity – jednomu z hojně rozšířených civilizačních onemocnění, které velice často bývá spojováno s depresí.

Důvodem proč jdou tyto dvě diagnózy čím dál častěji ruku v ruce je podle odborníků skutečnost, že se tukové buňky postupně stávají dysfunkčními. Tím dochází k uvolňování zánětlivých molekul, které jsou známými spouštěči deprese, úzkosti i demence.

Dary z přírody

Experti přitom upozorňují, že konzumací nezdravých pochutin lidé zanedbávají to dobré z přírody – zejména ovoce a zeleninu.

Zadělávají si tak na problém v podobě nedostatku živin, které jsou pro náš mozek prospěšné, například fytonutrientů vyskytujících se v rostlinách. Ty zamezují ukládání cholesterolu v cévách, mají protizánětlivé a protinádorové účinky, blahodárný vliv mají i na zrak.

Zdroj: Freepik

Chutnost nadevše

Podle Laneové je však tento druh potravin poměrně snadné konzumovat ve velkém množství. Snadno se žvýkají, navíc jsou neuvěřitelně chutné. „Tyto atributy mohou narušit a potlačit normální komunikaci mezi vašimi střevy a mozkem.

Ten následně přijímá falešné informace o tom, že je trávicí soustava již plná,“ uvedla australská odbornice. To může být jedním z důvodů, proč lidé v rámci dvoutýdenního experimentu zahrnujícího průmyslově zpracované potraviny spontánně snědli o 500 kalorií denně více a ručička na váze v jejich případě poskočila nahoru o dva kilogramy.

Více se dočtete v čísle 4/2024, které je právě v prodeji.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz