Domů     Příroda
Otrava orlů na Příbramsku: psí jednotka ornitologů dohledala další mrtvá zvířata
Martin Janda 5.3.2024

Policie na Příbramsku se od čtvrtka 22. února zabývá případem otrav dravců a dalších volně žijících živočichů u obce Jesenice. Ve čtvrtek tu byli nalezeni dva orli mořští a liška.

V pátek 23. února policie na místo přivolala psovodku České společnosti ornitologické (ČSO) Kláru Hlubockou, která se dvěma psy dohledala v terénu ještě další mrtvé dravce a šelmy s podezřením na otravu.

Kriminalisté případ vyšetřují jako trestný čin a žádají veřejnost, aby podala svědectví na telefon 974 879 536 v případě, že má další informace o otravách a návnadách v této lokalitě.

Ve čtvrtek 22. února byli u obce Jesenice nalezeni dva mrtví orli mořští a liška v pozicích typických pro otravu nervovým jedem – u dravců křečovitě sevřené pařáty, poloroztažená křídla a zvrácená hlava a u lišky poloha na boku, křečovitě natažené nohy a rozevřená tlama.

Kvůli tomu policie přivolala na místo psovodku ČSO Kláru Hlubockou se dvěma psy, kteří jsou speciálně vycvičení vyhledávat otrávené návnady a jejich oběti. Jsou jediní této specializace v Česku.

Hlubocká v pátek prohledávala terén se psy až do pozdních nočních hodin, po celou dobu za asistence policie, která zajišťovala důkazy. „Ten den jsme prohledali plochu o rozloze téměř jednoho kilometru čtverečního.

Psi naběhali trasu celkem 17 kilometrů. Během důkladného prohledání terénu jsme dohledali další mrtvé dravce a šelmy, podle jejichž typické polohy těla lze usuzovat, že byli také otrávení,“ sděluje Hlubocká.

Kriminalisté případ kvalifikují jako trestné činy týrání zvířat, pytláctví a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Případu se nyní věnují detailně a žádají veřejnost o poskytnutí jakýchkoliv informací či svědectví na telefon 974 879 536.

Oblast Příbramska patří mezi dlouhodobě problematické v republice, co se týká otrav dravců. Například před třemi lety u obce Sedlice někdo otrávil šestnáct zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních, tří kání lesních a osmi krkavců velkých.

Tento hrůzný nález dosud drží smutné prvenství v počtu otrávených zvířat nalezených na jedné lokalitě.

V Česku byli za trávení volně žijících živočichů pravomocně odsouzeni prozatím dva lidé – v roce 2021 rybníkář z Klatovska za otrávení orlů mořských a krkavců velkých. A v roce 2022 myslivec a chovatel holubů z Břeclavska za dlouhodobé pokládání otrávených návnad, kterými zabil mimo jiné luňáky červené. Oba muži odešli od soudu s podmínkou.

Stejně jako většina ostatních travičů, i tito dva usvědčení, použili k trávení nervový jed karbofuran, který skladovali doma. Pro přílišnou jedovatost je od roku 2008 v celé Evropské unii zakázaný včetně jeho držení.

Přesto u nás existují zásoby. Pár kapek tohoto jedu spolehlivě usmrtí vše živé. Kvůli tomu, že traviči umisťují otrávené návnady volně do přírody, jsou v ohrožení i například psi na vycházce či malé děti.

Pokládání otrávených návnad s úmyslem usmrtit dravce či šelmy je bohužel v Česku stále rozšířené a psí jednotka ČSO od začátku roku vyjížděla už k deseti případům v různých koutech republiky. „Často v terénu nacházíme několik obětí na jednom místě.

Karbofuran je tak silný jed, že z pouhé jedné návnady se může velmi rychle otrávit několik živočichů. V polovině února jsme takto na Břeclavsku nalezli čtyři otrávené káně lesní v malém remízku blízko sebe.

V pátek 1. března pak na Hodonínsku další tři káně pár desítek metrů od sebe,“ popisuje Hlubocká.

Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii na 160 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Většinou jde o dravce a šelmy (lišky, kuny, vydry..).

Letos ČSO eviduje v databázi už 12 otrávených dravců či s podezřením na otravu.

Psovodka ČSO Klára Hlubocká je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí.

A také na ohlášení občanů a k případům, které jí ohlásí speciálně vyškolení terénní spolupracovníci. „Takto jsme vyjeli na Českolipsko 22. ledna k případu otrávené lišky. Tu v terénu při pravidelné obchůzce dohledal Jan Suchý z hlídky prevence environmentální kriminality (organizace Justice for Nature).

Jejich dobrovolnická činnost v kombinaci s vyškolením pomáhá dohledat další otrávené zvířecí oběti, o kterých bychom se jinak nedozvěděli,“ říká Hlubocká.

Psovodka Hlubocká pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívry – psem Vikym a fenou Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů.

Otrávení dravci a šelmy jsou ve většině případů nalezeni již mrtví, jen malá část z nich je nalezená naživu a ještě méně z nich pak nakonec přežije a může se vrátit do volné přírody. To se výjimečně povedlo začátkem roku u případu otráveného orla mořského.

Zdroj a foto: Česká společnost ornitologická

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz