Domů     Medicína
Akta Parkinson: Seznam příčin rozšířily nanoplasty
Veronika Tyrková 28.2.2024
FOTO: Unsplash

Pro degeneraci části mozku, která vede k poruše pohyblivosti zvané Parkinsonova choroba, medicína stále ještě nemá přesné vysvětlení. Navíc příčin, které ji dokážou vyvolat, je více než se čekalo.

Novým podezřelým se staly nanočástice plastu, které se do mozku dostávají s krví. .

Plasty jsou ve své nejzáludnější podobě nanočástic všudypřítomné. Předpona nano znamená, že jde o úlomky z původního plastu, které měří v průměru méně než 1 mikrometr. To jim umožňuje pohodlně procházet buněčnou stěnou a být ještě nebezpečnější než řádově větší mikroplasty.

Nezastaví je ani speciální bezpečnostní bariéry těla, které jinak celkem dobře fungují proti patogenům a rozmanitým škodlivinám.

Pokus u myší

Že pronikání nanoplastů do mozku není jen hypotetická možnost, ale realita, potvrdil loňský výzkum patologa Lukase Kennera z Lékařské univerzity ve Vídni. Laboratorním myším přidávali do krmení mikro- a nanočástice získané z polystyrenu.

Už po 2 hodinách dokázal tým profesora Lukase Kennera detekovat v mozcích myší nanočástice polystyrenu o rozměru 0,293 mikrometru.

Jak přesně tam přispívají k degenerativní procesům, řešil zase nedávný výzkum profesora Andrewa Westa z Dukeovy univerzity v Durhamu. Výsledky zveřejnili koncem minulého roku v časopise Science Advances.

Škodlivé shluky

Jako modelový materiál opět použili drobné částice plastového polystyrenu a sledovali, jak na ně zareaguje bílkovina zvaná alfa-synuklein. Ta se v mozkových buňkách vyskytuje přirozeně. Jejím úkolem je kromě jiného regulovat využití dopaminu, což je neuropřenašeč naprosto zásadní pro ovládání pohybu.

Jakmile se alfa-synuklein přestane chovat normálně, nastává problém. Stačí, aby neměl správný tvar, nebo se začal shlukovat a ukládat, což je typické pro Parkinsonovu, ale i Alzheimerovu chorobu. A právě to americký tým v přítomnosti nanočástic polystyrenu pozoroval.

Plast se na bílkovinu pevně navázal, ta se k němu přimkla a začala se spojovat s dalšími molekulami alfa-synukleinu. Vznikly shluky, které jsou pro nervové buňky toxické. Jejich množství ukazuje, nakolik nemoc pokročila.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 3/2024, která je momentálně v prodeji. 

Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz