Domů     Medicína
Akta Parkinson: Seznam příčin rozšířily nanoplasty
Veronika Tyrková 28.2.2024
FOTO: Unsplash

Pro degeneraci části mozku, která vede k poruše pohyblivosti zvané Parkinsonova choroba, medicína stále ještě nemá přesné vysvětlení. Navíc příčin, které ji dokážou vyvolat, je více než se čekalo.

Novým podezřelým se staly nanočástice plastu, které se do mozku dostávají s krví. .

Plasty jsou ve své nejzáludnější podobě nanočástic všudypřítomné. Předpona nano znamená, že jde o úlomky z původního plastu, které měří v průměru méně než 1 mikrometr. To jim umožňuje pohodlně procházet buněčnou stěnou a být ještě nebezpečnější než řádově větší mikroplasty.

Nezastaví je ani speciální bezpečnostní bariéry těla, které jinak celkem dobře fungují proti patogenům a rozmanitým škodlivinám.

Pokus u myší

Že pronikání nanoplastů do mozku není jen hypotetická možnost, ale realita, potvrdil loňský výzkum patologa Lukase Kennera z Lékařské univerzity ve Vídni. Laboratorním myším přidávali do krmení mikro- a nanočástice získané z polystyrenu.

Už po 2 hodinách dokázal tým profesora Lukase Kennera detekovat v mozcích myší nanočástice polystyrenu o rozměru 0,293 mikrometru.

Jak přesně tam přispívají k degenerativní procesům, řešil zase nedávný výzkum profesora Andrewa Westa z Dukeovy univerzity v Durhamu. Výsledky zveřejnili koncem minulého roku v časopise Science Advances.

Škodlivé shluky

Jako modelový materiál opět použili drobné částice plastového polystyrenu a sledovali, jak na ně zareaguje bílkovina zvaná alfa-synuklein. Ta se v mozkových buňkách vyskytuje přirozeně. Jejím úkolem je kromě jiného regulovat využití dopaminu, což je neuropřenašeč naprosto zásadní pro ovládání pohybu.

Jakmile se alfa-synuklein přestane chovat normálně, nastává problém. Stačí, aby neměl správný tvar, nebo se začal shlukovat a ukládat, což je typické pro Parkinsonovu, ale i Alzheimerovu chorobu. A právě to americký tým v přítomnosti nanočástic polystyrenu pozoroval.

Plast se na bílkovinu pevně navázal, ta se k němu přimkla a začala se spojovat s dalšími molekulami alfa-synukleinu. Vznikly shluky, které jsou pro nervové buňky toxické. Jejich množství ukazuje, nakolik nemoc pokročila.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 3/2024, která je momentálně v prodeji. 

Související články
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz