Domů     Medicína
Akta Parkinson: Seznam příčin rozšířily nanoplasty
Veronika Tyrková 28.2.2024
FOTO: Unsplash

Pro degeneraci části mozku, která vede k poruše pohyblivosti zvané Parkinsonova choroba, medicína stále ještě nemá přesné vysvětlení. Navíc příčin, které ji dokážou vyvolat, je více než se čekalo.

Novým podezřelým se staly nanočástice plastu, které se do mozku dostávají s krví. .

Plasty jsou ve své nejzáludnější podobě nanočástic všudypřítomné. Předpona nano znamená, že jde o úlomky z původního plastu, které měří v průměru méně než 1 mikrometr. To jim umožňuje pohodlně procházet buněčnou stěnou a být ještě nebezpečnější než řádově větší mikroplasty.

Nezastaví je ani speciální bezpečnostní bariéry těla, které jinak celkem dobře fungují proti patogenům a rozmanitým škodlivinám.

Pokus u myší

Že pronikání nanoplastů do mozku není jen hypotetická možnost, ale realita, potvrdil loňský výzkum patologa Lukase Kennera z Lékařské univerzity ve Vídni. Laboratorním myším přidávali do krmení mikro- a nanočástice získané z polystyrenu.

Už po 2 hodinách dokázal tým profesora Lukase Kennera detekovat v mozcích myší nanočástice polystyrenu o rozměru 0,293 mikrometru.

Jak přesně tam přispívají k degenerativní procesům, řešil zase nedávný výzkum profesora Andrewa Westa z Dukeovy univerzity v Durhamu. Výsledky zveřejnili koncem minulého roku v časopise Science Advances.

Škodlivé shluky

Jako modelový materiál opět použili drobné částice plastového polystyrenu a sledovali, jak na ně zareaguje bílkovina zvaná alfa-synuklein. Ta se v mozkových buňkách vyskytuje přirozeně. Jejím úkolem je kromě jiného regulovat využití dopaminu, což je neuropřenašeč naprosto zásadní pro ovládání pohybu.

Jakmile se alfa-synuklein přestane chovat normálně, nastává problém. Stačí, aby neměl správný tvar, nebo se začal shlukovat a ukládat, což je typické pro Parkinsonovu, ale i Alzheimerovu chorobu. A právě to americký tým v přítomnosti nanočástic polystyrenu pozoroval.

Plast se na bílkovinu pevně navázal, ta se k němu přimkla a začala se spojovat s dalšími molekulami alfa-synukleinu. Vznikly shluky, které jsou pro nervové buňky toxické. Jejich množství ukazuje, nakolik nemoc pokročila.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 3/2024, která je momentálně v prodeji. 

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz