Domů     Příroda
Vůně jako naděje pro lidi s depresí
Zdroj: Pixabay

Čichové vjemy v lidech vyvolávají jasnější a pozitivnější vzpomínky, to je dobře známý fakt. Díky tomu jim mohou zlepšit náladu. Nyní však americké vědce napadlo, že by se tohoto efektu dalo využít při léčbě lidí s depresemi..

Hned několik studií prokázalo, že si lidé i po roce mohou pamatovat vůni s 65 % přesností, zatímco vizuální vzpomínka zapadne už po několika měsících. Vůně tak zásadně ovlivňují naše vzpomínky, ukládáme si je přitom nevědomě.

Čich je naším nejstarším smyslem, který zůstával dlouho neprobádaným, protože, na rozdíl od situace u jiných živočichů, rozhodně není naším nejdůležitějším smyslem. Jeho význam pro člověka však není zanedbatelný, jak se ukazuje.

Při vývoji si totiž čich zachoval své spojení s nejstarší, tak zvaně plazí částí našeho mozku. Lidský mozek se vyvíjel ve třech fázích, nejprve vznikl primární neboli plazí mozek, tvoří ho mozkový kmen.

Ten nám pomáhá detekovat a reagovat na nebezpečí. Dále je to savčí neboli emocionální mozek, limbický systém spojen s emocemi, pamětí a motivací. Tvoří ho amygdala a hypotalamus. Poslední částí je pak mozkový neokortex, přední část mozku jedinečná primátům, a ještě více rozvinutá u lidí, která nám umožňuje myšlení, analýzu, řeč, porozumění a podobně.

Silná vzpomínka spojená s vůní

Plazí mozek vedle rozhodování o tom, zda máme utéct či bojovat, řídí také pozornost a soustředění na důležité události. Při vyhodnocování situací pracuje rovněž se vzpomínkami, na jejichž základě posuzuje povahu a míru nebezpečí, na které reaguje.

Díky kratší cestě vzruchů vnímaných čichem se snáze vytváří asociace. Asociace mezi pachy a ostatními vjemy tak mají silnější emocionální obsah, což podporuje jejich pevnější ukotvení v paměti.

Zdroj: Pixabay

Závan pachu tedy stačí k oživení vzpomínky, kterou jsme dávno z úmyslného vzpomínání vytlačili a ani jsme ji nemohli považovat za ztracenou, protože v naší vědomé mysli neexistovala. Toto charakterizuje čichovou paměť a odlišuje ji tak od ostatních smyslových soustav.

Lidé s depresí si však obtížně vybavují konkrétní vzpomínky ze své minulosti. Neurovědkyně Kymberly Youngové se domnívá, že by jim s tím mohly pomoci právě vůně.

Vůní proti depresi

Říká k tomu: „Vlastně mě překvapilo, že nikoho přede mnou ještě nenapadlo zkoumat vybavování vzpomínek u depresivních lidí pomocí pachových signálů.“ V rámci studie předložila dobrovolníkům řadu neprůhledných lahviček, které obsahovaly známé pachy, jako je například vůně mleté kávy, pomerančů či krému na boty.

Po přivonění si měli účastníci vybavit nějakou konkrétní vzpomínku. Pachová stopa pomohla vybavit si nějakou událost v největší míře právě lidem, kteří v dotazníku uvedli, že trpí depresí. Vůni si spojili s konkrétním zážitkem, který byl ve většině případů pozitivní.

Studie ukázala, že vůně jsou při vyvolávání vzpomínek na konkrétní událost účinnější než slova, což znamená, že se silně podceňuje jejich využití v klinickém prostředí. Podle hlavní autorky výzkumu, Kymberly Youngové, by tyto čichové vjemy mohly pomoci depresivním lidem dostat se z negativních myšlenkových cyklů a přeladit jejich myšlenkové vzorce, což by napomohlo jejich rychlejšímu a hladšímu uzdravení. Navíc bez chemické medikace.

Štítky:
Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz