Domů     Medicína
Vakcíny, roušky a espresso? Nečekaný spojenec proti Covidu-19
Veronika Tyrková 14.2.2024
FOTO: Unsplash

Ranní rituál, zasloužená siesta či spolehlivý životabudič – milovníci kávy si jistě najdou mnoho záminek, proč si dopřát o jeden šálek navíc. Nyní si k nim mohou připsat i jeden zásadní. Nová studie naznačila, že pití kávy může pomoci snížit riziko onemocnění, které v posledních letech obrátilo svět vzhůru nohama..

Výzkum z posledních let ukázal, že k odolnosti proti nákaze novým koronavirem výrazně přispívá pravidelná fyzická aktivita a strava bohatá na polyfenoly. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným? Právě káva představuje bohatý zdroj jak antioxidantů, typu trigonelin, melanoidin, cafestol, tak i polyfenolů, mezi které patří kyselina kávová (CAA) a kyselina chlorogenová (CGA).

Jídlo jako lék

Už v roce 2020 britští vědci z Northwesterské univerzity na datech od téměř 38 000 osob zjistili, že pití jednoho nebo více šálků kávy denně je spojeno s průměrně o 10 % nižším rizikem onemocnění covidem v porovnání s těmi, kteří vypijí méně než jeden šálek kávy.

Jak shrnula hlavní autorka studie, docentka Marilyn Cornelisová: „Výživa člověka ovlivňuje imunitu. A imunitní systém hraje klíčovou úlohu v náchylnosti a reakci jedince na infekční onemocnění, včetně covidu-19.“.

 

Baristé prominou

Nejnovější studie tchajwanských vědců, zveřejněná v listopadu 2023 v odborném periodiku Cell and Bioscience, si dala za cíl tato zjištění ověřit. Zásobili se laboratorními kulturami, pseudovirem SARS-CoV-2, který je neškodnou obdobou opravdového viru a dostatečnou zásobu kávových zrn nejrůznějšího původu.

Výsledky byly slibné. „Zjistili jsme, že mletá káva v koncentraci 6 mg na 1 ml vody má vliv na snížení vstupu viru SARS-CoV-2 do hostitelských buněk s inhibičním účinkem přibližně 60-81 %, v závislosti na dávce,“ uvedli autoři.

Podobně dobře si vedla i káva instantní, a to u variant Alfa, Delta i Omikron, a dokonce i káva bez kofeinu, která si zachovává obsah CGA.

 

Hořká pilulka

V dalším kroku výzkumníci přistoupili k testu na lidských dobrovolnících. K tomu účelu bylo 64 osob ve věku 21-40 let rozděleno do skupin, ve kterých se buď věnovali, nebo nevěnovali konzumaci kávy. Nejvýraznější účinek potlačení vstupu pseudoviru varianty Omikron do buněk přitom nastal do 6 hodin od vypití kávy.

Jak se zatím zdá, káva může tvořit štít proti viru blokováním interakce spike proteinu a enzymu ACE2 na membráně buněk. Přesný mechanismus ovšem zůstává nejasný a bude předmětem dalších výzkumů.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz