Domů     Ostatní
Vnímání tepla a chladu protetickou končetinou umožněno!
Zdroj: Swiss Federal Institute of Technology Lausanne_by Caillet

Tým výzkumníků z Itálie a Švýcarska zhotovil zařízení, nazývané „MiniTouch“, které by mělo lidem s protetickou (horní) končetinou umožnit vnímání teploty předmětů, kterých se jejím prostřednictvím dotýkají.

Jedná se o další krok na cestě k tomu, aby byly náhrady končetin co nejpodobnější těm skutečným..

Protéza nahrazuje chybějící část končetiny. V posledních letech se vývoj nových technologií a materiálů používaných k jejich výrobě zrychlil, což vede k jednoduššímu, spolehlivějšímu a komfortnějšímu užívání těchto náhrad.

Nyní jdou vědci ještě dále, chtějí lidem s protetickou končetinou umožnit vnímání teploty předmětů, kterých se dotýkají. To by mělo zvýšit užitečnost protetických končetin pro jejich a zlepšit jejich přijímání uživatele.

Výzkumníci připojili „MiniTouch“ na protetickou horní končetinu sedmapadesátiletého muže jménem Fabrizio, kterému byla jeho ruka amputována nad zápěstím. Prostřednictvím tohoto zařízení byl Fabrizio schopen rozlišit mezi horkými a studenými láhvemi s tekutinou s dokonalou přesností.

Dále mohl rozpoznat rozdíl mezi plastem, sklem a kovem lépe, než by tomu bylo v případě náhodného tipování a s přibližně 75% přesností byl schopen třídit ocelové bloky podle jejich teploty.

Umělá končetina co nejpodobnější té skutečné

„Je důležité zakomponovat tyto technologie tak, aby uživatelům protéz skutečně ulehčily provádění každodenních úkonů,“ říká neuroinženýr Luke Osborn z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory v Laurel v Marylandu, který se studie nezúčastnil.

„Zavedení nových způsobů senzorické zpětné vazby by mohlo pomoci uživatelům získat více dovedností, kterých dříve nemohli dosáhnout,“ dodává.

Zdroj: Swiss Federal Institute of Technology Lausanne_by Caillet

Díky zařízení se zlepšila také Fabriziova schopnost rozpoznat, zda se dotýká umělé nebo skutečné lidské paže, z 60 na 80 %. Neuroinženýr Solaiman Shokur ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) vysvětluje:

„Výsledky nejsou tak ohromující proto, že MiniTouch neposkytuje informace o texturách pokožky.“ Jeho kolega Jonathan Muheim k tomu dodává: „Teplota je téměř poslední modalita, kterou je třeba vyřešit, abychom pak dali všechny výsledky dohromady a mohli umělou končetinu skutečně vnímat jako biologickou.“.

Na teplo a chlad citlivá místa na pahýlech

Jejich studie staví na závěrech, které tito vědci zveřejnili v květnu loňského roku, kdy zjistili, že lidé po amputacích měli na pahýlech končetin místa, která při zahřátí nebo ochlazení vyvolávala pocit teploty v jejich chybějící ruce.

Podle vědců to bylo způsobeno stimulací nervů, které měly toto na starosti v dané končetině. Pocity fantomové teploty se vědcům podařilo vyvolat u 63 % lidí s amputovanou končetinou.

V nové studii zmapovali Shokur, Muehim a jejich kolegové místo na Fabriziově pahýlu, které bylo zodpovědné za pocit fantomové teploty v chybějícím ukazováčku. To následně stimulovali pomocí zařízení na Fabriziově protéze, které převádělo signály z teplotního senzoru na konci protetického ukazováčku na odpovídající nervové signály o vnímané teplotě.

Do budoucna doufají, že bude možné přidat více senzorů, aby byla protetická končetina citlivější vůči teplotě i doteku. Fabrizio by takové zařízení uvítal, využil by ho při vaření.

reklama
Související články
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Prestiž českého kosmického průmyslu a vědy roste. České firmy vedou mezinárodní vesmírné mise, dodávají součástky do raket, staví vlastní družice a stávají se uznávaným centrem analogových misí. Co všech z té české hroudy míří nahoru? Za tři/čtyři roky by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších […]
Chmelařství je dalším odvětvím, které kvůli klimatické změně prochází v Evropě zásadní proměnou. Růst teplot a stále častější sucha v minulých letech vedly a dále povedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. Zároveň s výnosem se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva, vyplývá ze studie, zveřejněné […]
Mnoho lidí se v dnešní době potýká s nedostatkem, případně se špatnou kvalitou, spánku. Ten se projevuje nesoustředěností a ospalostí. Nyní vědci přišli s tím, že zlepšit výkon mozku po probdělé noci může pomoci cvičení! Podle výzkumů je ideální délka spánku pro dospělého člověka 7 až 7,5 hodiny za noc. Minimum, při kterém je schopen […]
Fotovoltaika zažívá v Česku nebývalý rozmach. Jenže aby se skutečně vyplatila, vyžaduje to nejen kvalitní technologii, ale také spolehlivého dodavatele, který bude plnit své závazky a zajistí bezstarostný servis po celou její životnost. Jak takové prodejce rozpoznat od těch, pro něž přestanete být důležití v momentě, kdy složíte zálohu? Začíná to komunikací Nejprve se zaměřte na komunikaci. […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz