Domů     Historie
Megalodon: Skutečně je super predátor postrachem minulosti?
Zdroj: Alamy

Měl pověst nejděsivějšího predátora, jaký kdy „kraloval“ mořským hlubinám. Z pomyslného trůnu byl však evolucí sesazen již před 2,6 miliony let. Anebo nám věda něco zamlčela?

Ztělesněná noční můra… I tak by se dal nazvat osobní střet se žralokem bílým (Carcharodon carcharias). Jeho dávný příbuzný, megalodon (Carcharocles megalodon), ale dokázal být ještě děsivější. Zatímco délka těla údajně dosahovala až čtyřiceti metrů, zuby by svou velikostí klidně mohly konkurovat lidské dlani.

Není divu, že četná svědectví o tom, že možná z našich moří úplně nezmizel budila mezi veřejností paniku, zatímco vědcům zvedala výzkumný adrenalin.

Věda vs fikce

Vědecké výzkumy přitom hovoří jasně. Obávaný praprapředek některých dosud žijících druhů žraloků se pod hladinou začal prohánět zhruba v období miocénu, tedy před 23 miliony lety. K jeho vymření z geologického hlediska však došlo poměrně nedávno, koncem pliocénu před 2,6 miliony lety.

Záhadologové – i někteří odborníci – ale předloženým faktům přesto odmítají uvěřit. A to především z důvodu celé řady svědectví, která se v posledních stech letech povážlivě nakupila.

Vystrašení námořníci

Prvopočátek opětovného „honu“ na megalodona lze spojit s rokem 1875, kdy příslušníci britského královského námořnictva objevili dva obrovské žraločí zuby staré maximálně 15 000 let. Na to, aby patřily dnešním žralokům přitom byly neskutečně dlouhé a mohutné.

Prvotní semínko pochyb následně podpořil v růstu australský přírodovědec David Stead (1877–1957) roku 1918. Podle jeho záznamů se totiž skupina zkušených námořníků odmítla vrátit na moře.

A to z prostého důvodu. Při poslední plavbě je měl ohrožovat čtyřicetimetrový žralok, který jim poničil loď a sežral úlovek.

Ponorka jako „dezert“?

O svou zkušenost se neváhali podělit také příslušníci sovětských elitních jednotek Specnaz, kteří roku 1961 asistovali Kubáncům při obraně v Zátoce sviní. Nedobrovolnými svědky ničivé podívané se měli stát při návratu na svou malou ponorku.

„Z moře se najednou vynořilo šedivé tělo gigantického žraloka. Byl delší než ponorka, to znamená, že jeho délka činila nejméně čtyřicet metrů, a jeho oči svítily jako lodní reflektory. Zakousl se do ponorky, kterou patrně považoval za velrybu, a pokusil se ji překousnout v půli,“ vypověděl jeden z očitých svědků.

Záhada vyřešena!

Počet svědectví přitom neklesá ani v 21. století. Je tedy možné, že příšera proplouvá vodami oceánů dodnes? Odpověď potěší zejména milovníky potápění… je to totiž více než nepravděpodobné. Ani po dvou stoletích vědeckého výzkumu moří a oceánů se nepodařilo objevit jediný potvrzený případ setkání s tak obrovskou dravou parybou.

Nepodložené historky jsou podle expertů povětšinou založeny na zveličených rozměrech výše zmíněného žraloka bílého. Ten, ačkoli dosahuje délky až 6,5 metru a hmotnosti přes 3 tuny, i to nejspíše stačí, aby se vyděšená mysl postarala o zbytek.

Více se dočtete v 21. STOLETÍ EXTRA, které vychází již v březnu!

reklama
Související články
S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy. To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, […]
Dali světu důmyslné stavby nebo číselnou soustavu. Náboženské přesvědčení však jindy skromné vzdělance měnilo v nelítostné vrahy, kteří se neštítili řádně vykoupat v karmínu. Stejně jako ostatní staré mezoamerické kultury, i Aztékové ztotožňovali své nejvyšší božstvo se Sluncem. A důvod byl prostý. Legendy o stvoření světa převzaté od původních Toltéků totiž ukrývaly příběh boha Slunce […]
Jako velmi těžké havárie bývají označovány pouze dvě jaderné katastrofy, a to exploze 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl roku 1986 a havárie tří bloků jaderné elektrárny Fukušima I roku 2011. Ke třetí nejhorší, tak zvané kyštymské katastrofě, přitom došlo už v roce 1957. Co se tehdy stalo? Mezinárodní stupnice jaderných události označuje jaderné havárie v […]
Ve starověké metropoli Girsu, dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem. Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Při vykopávkách, které předcházely stavbě přehrady, v tureckém městě Allianoi, v němž se nacházely římské lázně, bylo objeveno téměř 400 nejrůznějších lékařských nástrojů, starých 1800 let. O čem svědčí? Mezi roky 1998 až 2006 byly v místě, kde se kdysi nacházela starověká lázeňská osada Allianoi, prováděny vykopávky před stavbou přehrady, která místo zaplavila. V ruinách […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz