Domů     Medicína
Escherichia coli nastupuje proti rakovině!
Zdroj: iStock

Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný?

Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli.

Na začátku byla myšlenka

Převratný nápad přitom vyšel ze skutečnosti, že některé druhy bakterií rakovinové buňky ochotně napadají. Buď do nich proniknou, anebo se rovnou postarají o jejich likvidaci. Do první bojové linie je ale není možné nasadit jen tak.

Podle vědců jsou sice „ochotné“, ale také neřízené, bez jakékoli kontroly by tedy mohly zničit i ostatní buňky. V Šen-čenu si ale s tímto malým problémem dokázali efektivně poradit. Schopnosti „rakovinožravých“ bakterií totiž přenesly na již podrobně prozkoumanou Escherichia coli.

Zatímco jako součást přirozené mikroflóry bývá člověku prospěšná, existují také patogenní kmeny způsobující nebezpečná onemocnění.

Zkušení likvidátoři

Za tímto účelem stvořili čínští vědci hned dva umělé kmeny s odlišnými vlastnostmi. První z nich, označovaný jako mp105, byl navržen tak, aby v těle hostitele přežil pouze vymezený čas a následně sám uhynul.

Díky tomu by měl být schopen zacílit pouze na tkán zasaženou tumorem. Druhý kmen známý pod zkratkou m6001 byl naproti tomu vybaven tužším kořínkem, a také výjimečnou loveckou schopností. Dokáže totiž vycítit, kterým buňkám chybí glukóza, což je pro rakovinné vetřelce charakteristický znak. O jiné bakterie by následně neměla m6001 projevit zájem.

Laboratorní úspěch

Účinnost byla nejprve otestována ve zkumavce, teprve poté vědci „povolali“ myší dobrovolníky. A testy dopadly na výbornou. Kmen mp105 se ukázal jako zdatný kat, který rakovinné buňky ničil bez jakékoli milosti.

Dokonce se mu podařilo snížit množství imunitních buněk makrofágů. V praxi to tedy znamenalo, že poté co zničil základ nádoru, posílená imunita se již postarala o zbytek. Zdaleka nejlepších výsledků však bylo dosaženo ve chvíli, kdy byly obě varianty užity současně.

Související články
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz