Domů     Medicína
Escherichia coli nastupuje proti rakovině!
Zdroj: iStock

Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný?

Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli.

Na začátku byla myšlenka

Převratný nápad přitom vyšel ze skutečnosti, že některé druhy bakterií rakovinové buňky ochotně napadají. Buď do nich proniknou, anebo se rovnou postarají o jejich likvidaci. Do první bojové linie je ale není možné nasadit jen tak.

Podle vědců jsou sice „ochotné“, ale také neřízené, bez jakékoli kontroly by tedy mohly zničit i ostatní buňky. V Šen-čenu si ale s tímto malým problémem dokázali efektivně poradit. Schopnosti „rakovinožravých“ bakterií totiž přenesly na již podrobně prozkoumanou Escherichia coli.

Zatímco jako součást přirozené mikroflóry bývá člověku prospěšná, existují také patogenní kmeny způsobující nebezpečná onemocnění.

Zkušení likvidátoři

Za tímto účelem stvořili čínští vědci hned dva umělé kmeny s odlišnými vlastnostmi. První z nich, označovaný jako mp105, byl navržen tak, aby v těle hostitele přežil pouze vymezený čas a následně sám uhynul.

Díky tomu by měl být schopen zacílit pouze na tkán zasaženou tumorem. Druhý kmen známý pod zkratkou m6001 byl naproti tomu vybaven tužším kořínkem, a také výjimečnou loveckou schopností. Dokáže totiž vycítit, kterým buňkám chybí glukóza, což je pro rakovinné vetřelce charakteristický znak. O jiné bakterie by následně neměla m6001 projevit zájem.

Laboratorní úspěch

Účinnost byla nejprve otestována ve zkumavce, teprve poté vědci „povolali“ myší dobrovolníky. A testy dopadly na výbornou. Kmen mp105 se ukázal jako zdatný kat, který rakovinné buňky ničil bez jakékoli milosti.

Dokonce se mu podařilo snížit množství imunitních buněk makrofágů. V praxi to tedy znamenalo, že poté co zničil základ nádoru, posílená imunita se již postarala o zbytek. Zdaleka nejlepších výsledků však bylo dosaženo ve chvíli, kdy byly obě varianty užity současně.

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz