Domů     Medicína
Escherichia coli nastupuje proti rakovině!
Zdroj: iStock

Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný?

Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli.

Na začátku byla myšlenka

Převratný nápad přitom vyšel ze skutečnosti, že některé druhy bakterií rakovinové buňky ochotně napadají. Buď do nich proniknou, anebo se rovnou postarají o jejich likvidaci. Do první bojové linie je ale není možné nasadit jen tak.

Podle vědců jsou sice „ochotné“, ale také neřízené, bez jakékoli kontroly by tedy mohly zničit i ostatní buňky. V Šen-čenu si ale s tímto malým problémem dokázali efektivně poradit. Schopnosti „rakovinožravých“ bakterií totiž přenesly na již podrobně prozkoumanou Escherichia coli.

Zatímco jako součást přirozené mikroflóry bývá člověku prospěšná, existují také patogenní kmeny způsobující nebezpečná onemocnění.

Zkušení likvidátoři

Za tímto účelem stvořili čínští vědci hned dva umělé kmeny s odlišnými vlastnostmi. První z nich, označovaný jako mp105, byl navržen tak, aby v těle hostitele přežil pouze vymezený čas a následně sám uhynul.

Díky tomu by měl být schopen zacílit pouze na tkán zasaženou tumorem. Druhý kmen známý pod zkratkou m6001 byl naproti tomu vybaven tužším kořínkem, a také výjimečnou loveckou schopností. Dokáže totiž vycítit, kterým buňkám chybí glukóza, což je pro rakovinné vetřelce charakteristický znak. O jiné bakterie by následně neměla m6001 projevit zájem.

Laboratorní úspěch

Účinnost byla nejprve otestována ve zkumavce, teprve poté vědci „povolali“ myší dobrovolníky. A testy dopadly na výbornou. Kmen mp105 se ukázal jako zdatný kat, který rakovinné buňky ničil bez jakékoli milosti.

Dokonce se mu podařilo snížit množství imunitních buněk makrofágů. V praxi to tedy znamenalo, že poté co zničil základ nádoru, posílená imunita se již postarala o zbytek. Zdaleka nejlepších výsledků však bylo dosaženo ve chvíli, kdy byly obě varianty užity současně.

reklama
Související články
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využívá ve vlastní prospěch, protože mu chybí empatie a pocit viny. Může se empatii naučit? Empatií se rozumí schopnost porozumět a vcítit se do toho, co prožívá […]
Pro degeneraci části mozku, která vede k poruše pohyblivosti zvané Parkinsonova choroba, medicína stále ještě nemá přesné vysvětlení. Navíc příčin, které ji dokážou vyvolat, je více než se čekalo. Novým podezřelým se staly nanočástice plastu, které se do mozku dostávají s krví. Plasty jsou ve své nejzáludnější podobě nanočástic všudypřítomné. Předpona nano znamená, že jde […]
S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy. To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, […]
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od začátku. Podle odborníků patří Býčí skála, ležící v Moravském krasu, k nejvýznamnějším speleoarcheologickým lokalitám ve střední Evropě. Nejenže se zde uskutečnil první paleolitický výzkum […]
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělohy odhalit, se opomíjí. Jiný než klasický tvar dělohy mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen. „Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz