Domů     Medicína
Záludný enzym mění účinky až čtvrtiny léků
FOTO: Unsplash

Ten samý lék u jednoho člověka perfektně zabere, u jiného skoro nepůsobí a u dalšího vyvolá závažné nežádoucí účinky. Jak je to možné? Na vině není špatné dávkování, ale jeden z mnoha enzymů, které tělo produkuje.

Zasahuje totiž do metabolizmu řady léčiv a dělá to značně nevypočitatelně..

Farmakologové nemají enzym označený CYP2D6 zrovna v oblibě. Při vývoji nových léků proto testují, jestli nebude zapojený do kaskády jejich rozkladu čili metabolické dráhy. Je to velmi důležitá informace, protože asi u čtvrtiny lidí nefunguje CYP2D6 tak, jak by měl.

Pokud se zjistí, že by metabolizoval nové léčivo, tak se jeho vývoj radši zastaví.

CYP2D6 má sourozence

Enzym s krkolomným označením CYP2D6 patří mezi tzv. cytochromy P450, které byly původně považované za buněčné pigmenty. Později se ukázalo, že jsou nejen barevné, ale mají řadu důležitých biologických funkcí.

Jsou zapojené do metabolických drah hormonů, vitaminů a žlučových kyselin. Navíc pomáhají z těla odstraňovat různé jedy a cizorodé látky včetně léčiv. Odhaduje se, že CYP2D6 spolu s 11 podobnými enzymy metabolizují až 80 % veškerých léků.

Největší riziko však představuje těžko odhadnutelná aktivita samotného CYP2D6, která má dopad asi na 100 léčiv, což je pětina až čtvrtina předepisovaných léků.

Různí metabolizátoři

U 70 až 80 % procent lidí funguje CYP2D6 normálně a odborníci pro ně mají označení efektivní metabolizátoři. Tito lidé tedy reagují na léčiva tak, jak by se dalo čekat. Asi 5 % lidí spadá do kategorie ultrarychlých metabolizátorů.

Jejich enzym je nesmírně aktivní a velice rychle odbourává léčiva. Většinou to vede k tomu, že se účinné látky rozloží až tak rychle, že nestačí zapůsobit. Paradoxně ale může nastat i opačná situace. Příkladem může být kodein, což je opiát tlumící kašel.

Ten se v těle z části přeměňuje na morfin, a to právě působením enzymu CYP2D6. U ultrarychlých metabolizátorů se v krvi může nahromadit velké množství morfinu, což je až život ohrožující. Z tohoto důvodu se zvlášť u dětí a kojících žen podávají pro tlumení kašle jiné léky.

Největší problém má psychiatrie

Kromě léčby bolesti opioidními analgetiky komplikuje enzym CYP2D6 ve velkém terapii u psychiatrických pacientů. Odhaduje, že je zapojený do metabolizace až 50 % antidepresiv a antipsychotik. U ultrarychlých metabolizátorů léčba nezabírá, zato u lidí se sníženou aktivitou CYP2D6 se často objevují nežádoucí účinky, jako je zvýšená spavost.

Ještě větším problémem jsou poruchy rytmu a kardiovaskulární potíže, které se jako nežádoucí účinky antipsychotik objevují častěji u pomalých metabolizátorů.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v únorovém čísle 2/2024.

Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz