Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet aktivních kuřáků celosvětově klesá. Zatímco v roce 2000 jich po světě chodilo 1,36 miliardy, v roce 2022 číslo kleslo na 1,25 miliardy..
K užívání tabáku se aktuálně přizná přibližně jeden z pěti dospělých, zatímco na počátku milénia byl s neřestí spojován dokonce každý třetí.
Podle nejnovější zprávy by tedy do roku 2030 mohlo na světě žít „pouze“ 1,2 miliardy kuřáků či konzumentů jiných tabákových výrobků. V reportu experti rovněž uvedli, že užívání tabáku se daří omezovat ve 150 z celkových 193 zemí světa.
Asie, pak Evropa
Největší podíl kuřáků vůči zbytku dospělé populace hlásí region jihovýchodní Asie, a to konkrétně 26,5 %. V těsném závěsu se nachází Evropa s 25,3 %, přičemž odborníci upozorňují, že v roce 2030 bude mít celosvětově nejvyšší podíl dospělého obyvatelstva užívajícího tabák – přes 23 %.
Oproti celosvětovému průměru má naše „domovina“ také více než dvojnásobně vyšší podíl kuřaček. Míra užívání tabáku mezi ženami se navíc v Evropě snižuje výrazně pomaleji, než v ostatních regionech.
Nepatrně snižujeme
A jak si stojí Česká republika? Podle WHO se podíl konzumentů tabáku na dospělé populaci obyvatel do roku 2025 sníží z 32,5 % na 29,4 %. Kuřáků v tomto případě ubude o 9,6 %. Naproti tomu u našich slovenských sousedů by měla čísla nepatrně vzrůst na 32,8 %.
Tvrdá kritika
„V posledních letech se v oblasti omezení spotřeby tabáku dosáhlo značného pokroku, ale není čas na sebeuspokojení. Udivuje mě, kam až je tabákový průmysl schopen zajít v honbě za ziskem na úkor nesčetných životů,“ prohlásil německý odborník na veřejné zdraví Rüdiger Krech.
„Vidíme, že ve chvíli, kdy si vláda myslí, že v boji proti tabáku zvítězila, tabákový průmysl se chopí příležitosti, aby manipuloval zdravotnickou politikou a prodával své smrtící výrobky,“ upřesnil.