Domů     Medicína
Nanoroboti jako naděje pro léčbu rakoviny močového měchýře!
Tkáň močového měchýře, zdroj: WikiCommons

Nádor močového měchýře je nejčastějším typem rakoviny, která postihuje močové cesty, což je souhrnný název pro močový měchýř a močovou trubici. V ČR ročně přibude 2000 pacientů s rakovinou močového měchýře, jedná se zpravidla o muže ve věku mezi 65 a 75 lety. Nyní svítá naděje pro tyto pacienty..

Většinou se jedná o nádory, které vycházejí z buněk močového epitelu, jež mají charakter papilárních nádorů, tedy výrůstků vyklenujících se do dutiny močového měchýře. Onemocnění zpočátku nezpůsobuje žádné potíže, příznaky přicházejí až postupně s růstem nádoru.

Objeví se krev v moči, potíže při močení, kdy krevní sraženiny v moči brání jejímu odtoku, bolest při močení vycházející z močové trubice, časté močení malého množství moči, časté záněty močových cest či bolesti v bederní krajině.

V takovém případě je nezbytné navštívit praktického lékaře či urologa, který stanoví diagnózu. K rozvoji rakoviny močového měchýře přispívá kouření, vystavení chemickým látkám, chronické záněty močových cest i výskyt močových kamenů a radioterapie oblasti pánve, například kvůli nádoru prostaty u mužů či gynekologickým nádorům u žen.

U mužů se jedná o čtvrtý nejčastější typ nádoru. Dobrou zprávou je, že tento typ rakoviny má relativně nízkou úmrtnost, ovšem až polovina těchto nádorů se do pěti let vrací.

Moderní technologie k léčbě člověka

Aktuálně spočívá léčba v podávání účinných látek přímo do močového měchýře. Aby se lék dostal ke všem stěnám měchýře, musí být pacient každou půl hodinu jinak polohován. Kvůli opakovanému výskytu nádoru musí být navíc tato léčba prováděna opakovaně, což je nepříjemné pro pacienta a nákladné pro pojišťovny.

Španělští vědci se proto zaměřili na zkoumání, zda by lepší zacílení léčby s využitím nanorobotů, nebylo přínosem pro všechny zúčastněné.

Zdroj: IBEC

Nanoroboty se rozumí zařízení o velikosti od 0,1 do 10 mikrometrů, tedy přibližně velikosti živočišných buněk, která by mohla fungovat jako nosiče léku. Díky nim by se léčivá látka sama pohybovala tělem pacienta, případně by ji navigoval lékař.

V lidské medicíně se zatím nepoužívají, nicméně výsledky jejich použití u myší jsou více než slibné. Výzkumné instituty ve Španělsku, a to konkrétně Institute for Bioengineerinf of Catalonia a Centro de Investigación Cooperativa en Biomateriales, provedly jejich testování na myších s nádorem močového měchýře.

Zmenšení nádoru o 90 %

Jimi použití nanoroboti měli tvar porézní koule vyrobené z oxidu křemičitého. Na jejich povrchu se pak nacházely další komponenty se specifickými funkcemi, například enzym ureáza, který reaguje s močovinou obsaženou v moči, což umožňuje těmto nanočásticím pohyb, a dále radioaktivní jód, který se používá k lokální léčbě nádorů.

Samuel Sanchéz z IBEC, který stál v čele výzkumu, k tomu říká: „Když jsme podali myším jedinou dávku, pozorovali jsme devadesátiprocentní zmenšení objemu nádoru. To je oproti klasické léčbě výrazně efektivnější, protože pacienti s tímto typem nádoru obvykle absolvují při současné léčbě šest až čtrnáct hospitalizací.“.

Tím, co umožnilo nanorobotům snadno vstoupit přímo do nádoru, byla houbovitá struktura nádoru, do níž částice snadno pronikají. Díky své pohyblivosti se do ní navíc mohly snáze zavrtat. Lokalizované podání nanorobotů navíc snižuje pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků.

V další fázi výzkumu se vědci snaží zjistit, zda terapie pomocí nanorobotů má vliv na pomalejsí návrat nádorů. Pokud by i zde byly výsledky slibné, je tato technologie na nejlepší cestě, aby za pár let pomáhala prvním lidským pacientům.

Štítky:
reklama
Související články
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělohy odhalit, se opomíjí. Jiný než klasický tvar dělohy mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen. „Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá […]
Vědci vyvinuli lék na léčbu mezoteliomu, notoricky obtížně léčitelné rakoviny kterou vyvolává kontakt s azbestem. Každoročně je na celém světě diagnostikováno tisíce lidí s touto nemocí, která se obvykle rozvíjí v plicích, a je způsobena především expozicí azbestu při práci. Je agresivní, smrtelná a dává jednu z nejnižších nadějí na přežití. V mezinárodní studii, která […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů. Vzácných onemocnění je však známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
Ranní rituál, zasloužená siesta či spolehlivý životabudič – milovníci kávy si jistě najdou mnoho záminek, proč si dopřát o jeden šálek navíc. Nyní si k nim mohou připsat i jeden zásadní. Nová studie naznačila, že pití kávy může pomoci snížit riziko onemocnění, které v posledních letech obrátilo svět vzhůru nohama.   Výzkum z posledních let ukázal, že k odolnosti […]
Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný? Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli. Na začátku […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz