Domů     Medicína
Nanoroboti jako naděje pro léčbu rakoviny močového měchýře!
Tkáň močového měchýře, zdroj: WikiCommons

Nádor močového měchýře je nejčastějším typem rakoviny, která postihuje močové cesty, což je souhrnný název pro močový měchýř a močovou trubici. V ČR ročně přibude 2000 pacientů s rakovinou močového měchýře, jedná se zpravidla o muže ve věku mezi 65 a 75 lety. Nyní svítá naděje pro tyto pacienty..

Většinou se jedná o nádory, které vycházejí z buněk močového epitelu, jež mají charakter papilárních nádorů, tedy výrůstků vyklenujících se do dutiny močového měchýře. Onemocnění zpočátku nezpůsobuje žádné potíže, příznaky přicházejí až postupně s růstem nádoru.

Objeví se krev v moči, potíže při močení, kdy krevní sraženiny v moči brání jejímu odtoku, bolest při močení vycházející z močové trubice, časté močení malého množství moči, časté záněty močových cest či bolesti v bederní krajině.

V takovém případě je nezbytné navštívit praktického lékaře či urologa, který stanoví diagnózu. K rozvoji rakoviny močového měchýře přispívá kouření, vystavení chemickým látkám, chronické záněty močových cest i výskyt močových kamenů a radioterapie oblasti pánve, například kvůli nádoru prostaty u mužů či gynekologickým nádorům u žen.

U mužů se jedná o čtvrtý nejčastější typ nádoru. Dobrou zprávou je, že tento typ rakoviny má relativně nízkou úmrtnost, ovšem až polovina těchto nádorů se do pěti let vrací.

Moderní technologie k léčbě člověka

Aktuálně spočívá léčba v podávání účinných látek přímo do močového měchýře. Aby se lék dostal ke všem stěnám měchýře, musí být pacient každou půl hodinu jinak polohován. Kvůli opakovanému výskytu nádoru musí být navíc tato léčba prováděna opakovaně, což je nepříjemné pro pacienta a nákladné pro pojišťovny.

Španělští vědci se proto zaměřili na zkoumání, zda by lepší zacílení léčby s využitím nanorobotů, nebylo přínosem pro všechny zúčastněné.

Zdroj: IBEC

Nanoroboty se rozumí zařízení o velikosti od 0,1 do 10 mikrometrů, tedy přibližně velikosti živočišných buněk, která by mohla fungovat jako nosiče léku. Díky nim by se léčivá látka sama pohybovala tělem pacienta, případně by ji navigoval lékař.

V lidské medicíně se zatím nepoužívají, nicméně výsledky jejich použití u myší jsou více než slibné. Výzkumné instituty ve Španělsku, a to konkrétně Institute for Bioengineerinf of Catalonia a Centro de Investigación Cooperativa en Biomateriales, provedly jejich testování na myších s nádorem močového měchýře.

Zmenšení nádoru o 90 %

Jimi použití nanoroboti měli tvar porézní koule vyrobené z oxidu křemičitého. Na jejich povrchu se pak nacházely další komponenty se specifickými funkcemi, například enzym ureáza, který reaguje s močovinou obsaženou v moči, což umožňuje těmto nanočásticím pohyb, a dále radioaktivní jód, který se používá k lokální léčbě nádorů.

Samuel Sanchéz z IBEC, který stál v čele výzkumu, k tomu říká: „Když jsme podali myším jedinou dávku, pozorovali jsme devadesátiprocentní zmenšení objemu nádoru. To je oproti klasické léčbě výrazně efektivnější, protože pacienti s tímto typem nádoru obvykle absolvují při současné léčbě šest až čtrnáct hospitalizací.“.

Tím, co umožnilo nanorobotům snadno vstoupit přímo do nádoru, byla houbovitá struktura nádoru, do níž částice snadno pronikají. Díky své pohyblivosti se do ní navíc mohly snáze zavrtat. Lokalizované podání nanorobotů navíc snižuje pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků.

V další fázi výzkumu se vědci snaží zjistit, zda terapie pomocí nanorobotů má vliv na pomalejsí návrat nádorů. Pokud by i zde byly výsledky slibné, je tato technologie na nejlepší cestě, aby za pár let pomáhala prvním lidským pacientům.

Štítky:
Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz