Domů     Medicína
Stane se kouření brzy přežitkem?
Zdroj: Freepik

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet aktivních kuřáků celosvětově klesá. Zatímco v roce 2000 jich po světě chodilo 1,36 miliardy, v roce 2022 číslo kleslo na 1,25 miliardy..

K užívání tabáku se aktuálně přizná přibližně jeden z pěti dospělých, zatímco na počátku milénia byl s neřestí spojován dokonce každý třetí.

Podle nejnovější zprávy by tedy do roku 2030 mohlo na světě žít „pouze“ 1,2 miliardy kuřáků či konzumentů jiných tabákových výrobků. V reportu experti rovněž uvedli, že užívání tabáku se daří omezovat ve 150 z celkových 193 zemí světa.

Asie, pak Evropa

Největší podíl kuřáků vůči zbytku dospělé populace hlásí region jihovýchodní Asie, a to konkrétně 26,5 %. V těsném závěsu se nachází Evropa s 25,3 %, přičemž odborníci upozorňují, že v roce 2030 bude mít celosvětově nejvyšší podíl dospělého obyvatelstva užívajícího tabák – přes 23 %.

Oproti celosvětovému průměru má naše „domovina“ také více než dvojnásobně vyšší podíl kuřaček. Míra užívání tabáku mezi ženami se navíc v Evropě snižuje výrazně pomaleji, než v ostatních regionech.

Nepatrně snižujeme

A jak si stojí Česká republika? Podle WHO se podíl konzumentů tabáku na dospělé populaci obyvatel do roku 2025 sníží z 32,5 % na 29,4 %. Kuřáků v tomto případě ubude o 9,6 %. Naproti tomu u našich slovenských sousedů by měla čísla nepatrně vzrůst na 32,8 %.

Tvrdá kritika

„V posledních letech se v oblasti omezení spotřeby tabáku dosáhlo značného pokroku, ale není čas na sebeuspokojení. Udivuje mě, kam až je tabákový průmysl schopen zajít v honbě za ziskem na úkor nesčetných životů,“ prohlásil německý odborník na veřejné zdraví Rüdiger Krech.

„Vidíme, že ve chvíli, kdy si vláda myslí, že v boji proti tabáku zvítězila, tabákový průmysl se chopí příležitosti, aby manipuloval zdravotnickou politikou a prodával své smrtící výrobky,“ upřesnil.

reklama
Související články
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělohy odhalit, se opomíjí. Jiný než klasický tvar dělohy mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen. „Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá […]
Vědci vyvinuli lék na léčbu mezoteliomu, notoricky obtížně léčitelné rakoviny kterou vyvolává kontakt s azbestem. Každoročně je na celém světě diagnostikováno tisíce lidí s touto nemocí, která se obvykle rozvíjí v plicích, a je způsobena především expozicí azbestu při práci. Je agresivní, smrtelná a dává jednu z nejnižších nadějí na přežití. V mezinárodní studii, která […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů. Vzácných onemocnění je však známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
Ranní rituál, zasloužená siesta či spolehlivý životabudič – milovníci kávy si jistě najdou mnoho záminek, proč si dopřát o jeden šálek navíc. Nyní si k nim mohou připsat i jeden zásadní. Nová studie naznačila, že pití kávy může pomoci snížit riziko onemocnění, které v posledních letech obrátilo svět vzhůru nohama.   Výzkum z posledních let ukázal, že k odolnosti […]
Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný? Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli. Na začátku […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz