Domů     Medicína
Stane se kouření brzy přežitkem?
Zdroj: Freepik

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet aktivních kuřáků celosvětově klesá. Zatímco v roce 2000 jich po světě chodilo 1,36 miliardy, v roce 2022 číslo kleslo na 1,25 miliardy..

K užívání tabáku se aktuálně přizná přibližně jeden z pěti dospělých, zatímco na počátku milénia byl s neřestí spojován dokonce každý třetí.

Podle nejnovější zprávy by tedy do roku 2030 mohlo na světě žít „pouze“ 1,2 miliardy kuřáků či konzumentů jiných tabákových výrobků. V reportu experti rovněž uvedli, že užívání tabáku se daří omezovat ve 150 z celkových 193 zemí světa.

Asie, pak Evropa

Největší podíl kuřáků vůči zbytku dospělé populace hlásí region jihovýchodní Asie, a to konkrétně 26,5 %. V těsném závěsu se nachází Evropa s 25,3 %, přičemž odborníci upozorňují, že v roce 2030 bude mít celosvětově nejvyšší podíl dospělého obyvatelstva užívajícího tabák – přes 23 %.

Oproti celosvětovému průměru má naše „domovina“ také více než dvojnásobně vyšší podíl kuřaček. Míra užívání tabáku mezi ženami se navíc v Evropě snižuje výrazně pomaleji, než v ostatních regionech.

Nepatrně snižujeme

A jak si stojí Česká republika? Podle WHO se podíl konzumentů tabáku na dospělé populaci obyvatel do roku 2025 sníží z 32,5 % na 29,4 %. Kuřáků v tomto případě ubude o 9,6 %. Naproti tomu u našich slovenských sousedů by měla čísla nepatrně vzrůst na 32,8 %.

Tvrdá kritika

„V posledních letech se v oblasti omezení spotřeby tabáku dosáhlo značného pokroku, ale není čas na sebeuspokojení. Udivuje mě, kam až je tabákový průmysl schopen zajít v honbě za ziskem na úkor nesčetných životů,“ prohlásil německý odborník na veřejné zdraví Rüdiger Krech.

„Vidíme, že ve chvíli, kdy si vláda myslí, že v boji proti tabáku zvítězila, tabákový průmysl se chopí příležitosti, aby manipuloval zdravotnickou politikou a prodával své smrtící výrobky,“ upřesnil.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz